98درصد ظرفیت سد کوثر گچساران آبگیری شد

به گزارش وبلاگ خطاطی، مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: 98درصد از ظرفیت 580میلیون متر مکعبی سد مخزنی کوثر در این شهرستان آبگیری شده است.

98درصد ظرفیت سد کوثر گچساران آبگیری شد

به گزارش از ، اکبر خدری مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: هم اکنون حجم آب موجود در مخزن سد کوثر 540 میلیون متر مکعب است.

او میزان بارندگی ثبت شده از ابتدای امسال تا به امروز در ایستگاه هواشناسی سد کوثر را 372میلیمتر ذکر کرد.

خدری اضافه نمود: در مدت مشابه پارسال 572 میلیمتر آب در سد کوثر ذخیره شده بود.

مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران با بیان اینکه نرمال تراز مخزن بتنی این سد از سطح دریا 625 متر است، گفت: هم اکنون تراز این سد 624.7 متر است.

آب سد کوثر از رودخانه خیرآباد تأمین می گردد و این رودخانه از رودهای شاه بهرام و دهدشت به وجود می آید.

سد کوثر آب آشامیدنی 20 شهر و 2 هزار روستا با 2 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت را در استان های جنوبی کشور شامل کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و فارس تأمین می نماید.

خدری با اشاره به آتش سوزی جنگل های گچساران در چند روز اخیر و برنامه ریزی برای استفاده از بالگرد آبپاش گفت: یک مکان مناسب در نزدیکی سد برای آبگیری بالگرد اختصاص یافته است.

او گفت:کار برداشت آب از سد کوثر برای اطفای حریق در ارتفاعات گچساران از عصر روز گذشته تا به امروز در حال اجرا است.

خدری درباره پایداری سد کوثر پس از زلزله 5.2 ریشتری چند روز اخیر اعلام کرد: سه تیم متخصص متشکل از 12 نفر ارزیابی این سد پس از زلزله را انجام دادند.

او اضافه نمود:این تیم پایداری سد کوثر از نظر ابزار دقیق،تعمیر و نگهداری و تاسیسات آبی و برقی را آنالیز کردند و براساس نظر این کارشناسان سد پس از زلزله هیچ مسئله ای ندارد.

سد ملی کوثر در 55 کیلومتری شمال غرب دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران قرار گرفته است.

سد کوثر تنها سد بتنی مورد استفاده در کهگیلویه و بویراحمد است.دو سد چم شیر و تنگ سرخ در این استان مراحل ساخت خود را طی می نمایند.

س

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "98درصد ظرفیت سد کوثر گچساران آبگیری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "98درصد ظرفیت سد کوثر گچساران آبگیری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید