اهمیت اسباب بازی در زندگی بچه ها

به گزارش وبلاگ خطاطی، یکی از تولیدکنندگان اسباب بازی می گوید: اگر شما کودکی را مقابل خود بنشانید و از او سوال کنید که ترجیح می دهد گوشی موبایل یا تبلتی پر از بازی داشته باشد، یا یک روز کامل به شهربازی برود و در نهایت با دو اسباب بازی به خانه برگردد، قطعاً گزینه دوم را انتخاب می کند. بچه ها این روزها بیش از هر زمان دیگر به بازی احتیاج دارند. اسباب بازی کالایی لوکس نیست، مسکّنی است برای بچّه ها.

اهمیت اسباب بازی در زندگی بچه ها

حسین بهمنیار، تولیدکننده اسباب بازی، در گفت وگو با وبلاگ خطاطی درباره اهمیت و تأثیرِ اسباب بازی در جامعه بیان نمود: اسباب بازی باید به گونه ای باشد که کاربری آن برای کودک ساده باشد. ویژگی اصلی اسباب بازی های استاندارد این است که برای بچه ها سخت نیستند. اگر اسباب بازی سخت و پیچیده باشد، اعتمادبه نفس کودک را کم می کند و اگر بیش از حد ساده باشد، از رشدِ هوشکمک و فکری کودک جلوگیری می کند. اسباب بازی هایی که والدین برای بچه ها می خرند، از جنبه های مختلف حائز اهمیت است، اما گاهی دیده می شود آن ها تنها چیزهایی را خریداری می کنند که تنها برای خودشان جذابیت دارد، نه کودک. خانواده برای خرید اسباب بازی می بایست حساسیت بیشتری به خرج دهد و محصولی خریداری کند که هم بچه را پریشان نکند و هم به هوش و فکرِ او کمک کند و باعث لذّت بیشترِ او شود.

این تولیدکننده ویژگی های برتر اسباب بازی را متناسب با سنین مختلف بدین ترتیب برشمرد: اسباب بازی باید موردپسند کودک باشد؛ به طوری که رنگ، طرح، جنس و مواد اولیه آن کیفیت بالایی داشته باشد که بر اثر استفاده و مرور زمان، زود از بین نرود. بعضی به غلط اسباب بازی را صرفاً کالایی لوکس و برای سرگرمی می بینند، اما این نگرش نادرستی است. اسباب بازی می تواند نقش بسزایی در رشد و تکاملِ شخصیتِ آینده کودک به وجود بیاورد.

او در ادامه گفت: شاید باتوجه به شرایط اقتصادی خانواده ها، نخستین نکته ای که در خرید اسباب بازی ها اهمیت ویژه پیدا می کند، قیمت آن باشد. محصولات بازی و سرگرمی نباید گران باشند. متأسفانه مردم به سختی هزینه های زندگی را تأمین می کنند و از این جهت، قیمت ها نبایستی بالا باشد که امکان خرید تنها به اقشار پردرآمد محدود شود. خوشبختانه تولیدکنندگان در ایران از مواد باکیفیت استفاده می کنند و اسباب بازی های خوبی می سازند که هم به رشد بچه ها کمک می کند و هم این که از بابتِ قیمت ها فشار زیادی را بر دوشِ خانواده ها نمی گذارد. در بعضی موارد حتی بهترین برندهای عروسک سازی در دنیا نمی توانند با اجناس داخلی رقابت کنند.

بهمنیار در پایان درباره نقاط ضعف و قوت اسباب بازی های موجود در بازار توضیح داد: اسباب بازی های تولیدی موجود در بازار دو دسته اند؛ یکی دسته ای که پایه مبنایی نسبتاً علمی دارند که تحت نظر کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان فعالیت می کنند و محصولات خوبی تولید می کنند و دسته دیگر اجناسی را که مشابه خارجی دارند، به صورت غیرقانونی تولید کرده اند و انگیزه شان بیشتر کسب سود و درآمد است. اسباب بازی کالایی فرهنگی است و کسانی که کارِ فرهنگی می کنند باید از بروزِ مشکل در این حوزه جلوگیری کنند. امید می رود کانون رفته رفته تولیدکنندگان و واردکنندگان غیرمجاز را شناسایی کند و حمایت بیشتری از تولیدی های داخلی داشته باشد. فرهنگ استفاده از اسباب بازی دقیقاً مانند تکامل و رشد گیاه است که به آموزش وپرورش و نهادهای مربوطه مرتبط می شود؛ لازمه رشد این گیاه ارزش گذاری و بها دادن نهادهاست. در بسکمک از کشورها خرید سالانه اسباب بازی حدوداً 40 دلار است اما در ایران از هشت دلار تجاوز نمی کند. مردم و مسئولان باید توجه داشته باشند که اسباب بازی در صدرِ اولویت هاست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اهمیت اسباب بازی در زندگی بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت اسباب بازی در زندگی بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید