برای تقویت و ارتقای سخت افزار لپ تاپ به چه نکاتی توجه کنیم؟

به گزارش وبلاگ خطاطی، کامپیوترهای خانگی برای افرادی که دائما در حال جابجایی هستند و به محصولی احتیاج دارند که همه احتیاجهایشان را رفع کند، کافی نیستند. به عبارت دیگر، لپتاپ ها این فرصت را برای شما ایجاد می نمایند تا هر زمان و در هر مکانی به اطلاعاتی که روی یک کامپیوتر شخصی دارید، دسترسی پیدا کنید. در بازار فعلی محصولات دیجیتال در ایران، قیمت ها به صورت روزانه در حال افزایش هستند. بنابراین خرید یک لپتاپ نو، هر روز دشوارتر می گردد. با این حال اگر یک لپتاپ قدیمی دارید، احتیاجی نیست نگران کندبودن آن باشید. چرا که با تقویت سخت افزار آن، این فرصت را دارید تا باطن آن را قوی تر کنید.

برای تقویت و ارتقای سخت افزار لپ تاپ به چه نکاتی توجه کنیم؟

بنابراین می توانید با هزینه ای بسیارکم تر از بودجه خرید یک لپتاپ، یک لپتاپ قدیمی را تقویت کنید. وقتی از تقویت صحبت می کنیم، به معنای آن نیست که قرار است صفحه نمایش یا باطری لپتاپ را قوی کنیم. تقویت این قطعات یک لپتاپ تقریبا غیرممکن هستند. اما این فرصت را دارید تا تجهیزاتی مانند رم، هارد SSD و سایر تجهیزات مشابه مانند پردازنده را عوض کنید. با این حال نکات بسیار زیادی وجود دارد که پیش از تقویت سخت افزار لپتاپ باید به آن توجه کنید.

آیا همه لپتاپ ها قابلیت تقویت را دارند؟

به همان مقدار که لپتاپ شما تازهتر باشد، کار دشوارتری در تقویت آن دارید. لپتاپ های تازه به گونه ای ساخته شده اند که در برابر تعمیر و تقویت سخت افزاری مقاوم باشند. بنابراین هرچه لپتاپی که شما تصمیم دارید آن را تقویت کنید، ضعیف تر باشد کار ساده تری دارید. از قلم نیاندازید که اگر لپتاپی را تقویت کنید به این علت که اجزای آن را از یکدیگر باز نموده اید، دیگر شامل گارانتی نمی گردد. ضمن این که باید بدانید بسیاری از لپتاپ های تازه به ویژه مدل های سرفیس مایکروسافت تقریبا غیرقابل تعمیر و تقویت هستند. به علت ساختار پیچیده این محصولات، بهتر است هرگز به بازکردن درون آن ها فکر نکنید.

برای تقویت یک لپتاپ، به شما پیشنهاد می کنیم از افراد ماهر و مطمئن یاری بگیرید. از آن جایی که باید بیشتر اجزای آن را از یکدیگر جدا کنید، ممکن است این کار به یک تجربه ناخوشایند تبدیل گردد که در مدیریت آن ناتوان باشید.

کدام اجزای یک لپتاپ می توانند تقویت شوند؟

برای ارتقا و تقویت سخت افزار یک لپتاپ باید اجزای قابل تغییر را بشناسید. در ادامه تعدادی از آن ها را به شما معرفی می کنیم.

حافظه رم یا همان حافظه موقت

در یک پردازنده و حافظه اصلی دستگاه، هر لپتاپی به حافظه رم یا حافظه موقت هم احتیاج دارد. این حافظه به شما یاری می نماید تا سرعت انجام دستورات را بیشتر کنید و در مدیریت برنامه های باز، آزادی بیشتری داشته باشید. برای تغییر حافظه رم باید به مادربورد لپتاپ خود نگاه کنید. آیا مادربورد لپتاپ شما برای رم های تازه و بیشتر جای دارد؟ اگر مادربورد لپتاپ شما اسلات خالی برای تقویت رم داشته باشد، شما کار دشواری ندارید. بیشتر لپتاپ هایی که در چند سال گذشته فراوری شده اند، دسترسی آسانی به بخش رم ها دارند.

اگر مادربورد شما اسلات خالی برای تقویت رم نداشته باشد، باید همان حافظه موقتی که روی لپتاپ نصب شده را عوض کنید. برای این کار، احتیاج دارید تا انواع رم های موجود در بازار را با توجه به ظرفیت و توانایی لپتاپ خود انتخاب کنید. رم هایی که در بازار وجود دارند، با پیشوند DDR عرضه می شوند. هرچه عدد مقابل DDR بالاتر باشد، سرعت و عملکرد آن رم هم بیشتر می گردد. با این حال اگر لپتاپ شما قدیمی است، باید به پشتیبانی آن از انوع رم ها دقت کنید. به صورت کلی، رم های DDR4 بالاترین سرعت و کیفیت را در بازار فعلی دارند که البته خرید آن ها به بودجه بیشتری احتیاج دارد.

در حال حاضر شرکت های فراورینماینده سخت افزار کامپیوتر به فراوری رم های DDR4 با سرعت 3200 مگاهرتز دست پیدا نموده اند. این حافظه های موقت، سریع ترین و گران ترین گزینه های بازار هستند. شما برای تقویت حافظه رم لپتاپ خود، پیش از هر چیزی باید به توانایی دستگاه توجه کنید. پس از آن می توانید به راحتی به خرید رم فکر کنید. رم های 2، 4، 8، 16 و 32 گیگابایتی برای استفاده روی لپتاپ ها موجود هستند.

حافظه اصلی یا همان هارد

هارد یک کامپیوتر بخش مهمی از آن است. شما باید همه اطلاعات خود را روی هاردها قرار دهید. بنابراین برای نصب و نگهداری از برنامه ها و اطلاعات شخصی خود به یک هارد مطمئن و قدرتمند احتیاج دارید. این روزها حافظه های تازهی به بازار عرضه شده اند که به آن ها SSD می گویند. این هاردها سرعتی بسیار بیشتر از هاردهای معمولی لپتاپ ها دارند و البته قیمت آن ها در مقایسه با هاردهای معمولی هم بسیار بیشتر است. هاردهای SSD مصرف باطری لپتاپ شما را هم کم تر می نمایند. در شرایطی مشابه با رم، برای تغییر هارد هم باید به توانایی های لپتاپ خود توجه کنید. اگر از سرعت هارد قدیمی لپتاپی که دارید ناراضی هستید، تنها کافی است یک هارد SSD جانشین آن کنید اما به یاد داشته باشید.

همانطور که اشاره شد، قیمت هاردهای SSD در مقایسه با هاردهای معمولی لپتاپ ها بسیار بیشتر است. بنابراین در ارتقای هارد لپتاپ خود به SSD باید به کم شدن حافظه آن هم فکر کنید. چراکه خرید یک هارد SSD با ظرفیت 512 گیگابایت باید بیشتر از دو میلیون تومان هزینه کنید. پیشنهاد ما به شما آن است که اگر لپتاپی که قصد تقویت آن را دارید احتیاج به حافظه زیادی ندارد، از حافظه های SSD با ظرفیت کم تر بهره ببرید. گاهی اوقات احتیاج دارید تا علاوه بر حافظه اینترنال دستگاه به یک حافظه SSD برای تقویت سرعت نیز دست پیدا کنید.

در چنین شرایطی احتیاج به نگرانی نیست. اگر از درایو DVD لپتاپ استفاده ای ندارید، می توانید آن را جدا کنید. با جداسازی درایو، شرایط برای نصب یک حافظه SSD فراهم است. بعضی از لپتاپ ها شرایط نصب حافظه SSD را به صورت همزمان در کنار اصلی دارند. برای اطمینان از این پشتیبانی، باید از پشتیبانی لپتاپ خود از اتصالات ساتا اطمینان پیدا کنید.

تقویت کارت گرافیک لپتاپ

کارت گرافیک در هر محصول کامپیوتری برای پردازش اطلاعات گرافیکی در نظر گرفته شده است. بنابراین اگر علاقه زیادی به بازی های ویدیویی ندارید، شاید احتیاجی به تقویت کارت گرافیک لپتاپ خود نداشته باشید. در عین حال باید بدانید تعویض کارت گرافیک بسیاری از لپتاپ ها تقریبا غیرممکن است. حتی اگر توانایی تقویت کارت گرافیک را داشته باشید، از آن جایی که نمی توانید مادربورد دستگاه را عوض کنید نباید انتظار تغییرات بسیار زیادی داشته باشید. چون تغییر توانایی های یک کارت گرافیک ارتباط مستقیمی با توانایی های مادربورد دستگاه شما دارد. تغییر مادربورد هم غیرممکن است.

اگر به ارتقا کارت گرافیک لپ تاپ خود تاکید دارید، می توانید از کارت گرافیک اکسترنال بهره ببرید. کارت گرافیک اکسترنال از یک منبع تغذیه و یک کابل رابط استفاده می نماید. بنابراین در خارج از دستگاه شما قرار می گیرد. از آن جایی که برای استفاده از آن باید دائما کارت گرافیک را به لپتاپ متصل کنید شاید در حمل و نقل آن به مشکل برخورد کنید. بنابراین بهتر است تقویت کارت گرافیک لپتاپ را برای همواره فراموش کنید.

در این زمینه بخوانید:

10 عنصر تشکیل دهنده کیهان را بشناسید

درخواست رییس جمهور ایران برای تدوین استراتژی استخراج پول های دیجیتالی

تقویت پردازنده لپتاپ

برای تقویت پردازنده یا همان CPU لپتاپ هم بهتر است چندان پیگیر نباشید. در شرایطی مشابه با کارت گرافیک، تقویت پردازنده هم به شرایط مادربورد دستگاه شما بستگی دارد. از قلم نیاندازید که تقویت پردازنده لپتاپ لزوما به معنای افزایش کارایی دستگاه شما نیست و از سوی دیگر خرید یک پردازنده تازه به سرمایه ای احتیاج دارد که شاید ارزش مالی تقویت آن را به شدت کاهش دهد.

منبع: ایرنا زندگی

به "برای تقویت و ارتقای سخت افزار لپ تاپ به چه نکاتی توجه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای تقویت و ارتقای سخت افزار لپ تاپ به چه نکاتی توجه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید