تورم میانه رکورد 25 ساله را زد

به گزارش وبلاگ خطاطی، خبرنگاران: تورم خرداد ماه با 1.8 واحد درصد افزایش نسبت به ماه قبل به 2.5 درصد رسید. این اتفاق سبب شد تا نرخ تورم میانگین به 43 درصد برسد که بالاترین اندازه این متغیر در 25 سال اخیر بوده است

تورم میانه رکورد 25 ساله را زد

به گزارش ، در خرداد ماه برابر 2.5 درصد بوده است. مقایسه آمار نشان میدهد پس از افت موقتی که در اردیبهشت ماه حاصل شده بود دوباره قیمتها افزایش یافته و فرایند رو به رشد گرفته اند. میانگین هم که نشان دهنده تغییرات قیمتی در یک سال منتهی به ماه مدنظر بوده در این ماه به بالاترین مقدار خود در 25 سال اخیر رسیده و رکورد دیگری به ثبت رسانده است.

مرکز آمار در گزارشی از شرایط تورمی خرداد ماه به آنالیز نرخ تورم دربازه نقطه ای، میانه و ماهانه پرداخته است.

افزایش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشور

مرکز آمار ایران در بخش اول گزارش شرایط نرخ تورم نقطه ای در آخرین ماه بهار را توضیح داده است.منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. این رقم در خرداد ماه 1400 به عدد 47,6 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 47.6 درصد بیشتر از خرداد 1399 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

بر اساس برآورد این نهاد، نرخ تورم نقطه ای در خرداد 1400 در مقایسه با ماه قبل 0.7 واحد درصد افزایش پیدا نموده که این افزایش بیشتر متاثر از رشد قیمتهادر خوراکی ها و آشامیدنی ها بوده است. چرا که نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی¬ها و دخانیات با افزایش 1.2 واحد درصدی به 62.3 درصد و گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات با افزایش 0.5 واحد درصدی به 40.8 درصد رسیده است.

در مقایسه این نرخ در دو بافت شهری و روستایی هم مشاهده می گردد بیشترین افزایش به شهر ها تعلق داشته است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 46,9 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 0.8 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 51.5 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.5 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

دومین بخش در گام بعدی مورد بررشی در گزارش مرکز آمار نرخ تورم ماهانه بوده است.منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه خرداد 1400 به 2,5 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 1.8 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 3.2 درصد و 2.2 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 2,5 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 1.8 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 2.6 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.9 واحد درصد افزایش داشته است.

به عبارت دیگر در این ماه تورم شهر ها و روستا ها موازی یکدیگ و شانه به شانه هم افزایش پیدا نموده است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

اما آنالیز نرخ تورم سالانه آخرین تصویر کلان از شرایط تورم در خرداد ماه است.منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه خرداد ماه 1400 برای خانوارهای کشور به 43,0 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 2.0 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

از خرداد سال 75 تا کنون هرگز به این سطح نرسیده بود. این نرخ در اردیبهشت سال 75 برابر با 44.7 بوده است.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 42,5 درصد و 45.6 درصد می باشد که برای خانوارهای شهری 2.0 واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 2.4 واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در کنار تصویر کلان مرکز آمار به محاسبه تغییرات قیمت گروه های مختلف کالایی هم پرداخته است. این آنالیز در دو بخش خوراکی و غیر خوراکی منعکس شده است.در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه سبزیجات (گوجه فرنگی، سیب زمینی و بادمجان)، گروه میوه و خشکبار و گروه قند، شکر و شیرینی (بستنی پاستوریزه، نبات و شکر) می باشد. در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، گروه پوشاک و کفش، گروه کالاها و خدمات متفرقه (طلای 18 عیار و دستمال کاغذی) و گروه هتل و رستوران (غذاهای سرو شده در رستوران) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.بعلاوه در این ماه، گروه ارتباطات (دستگاه تلفن همراه) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

بار تورم روی دوش دهک ها

در گزارش مرکز آمار جامعه ایران به ده دهک تقسیم می گردد و بار تورم در هر دهک به طور جداگانه محاسبه شده است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در مقطع مورد آنالیز نشان می دهد:بیشترین درصد تغییر ماهانه نرخ تورم در کم بضاعت ترین دهک جامعه اتفاق افتاده است. این مرکز می گوید:دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در خرداد ماه 1400 برای دهک های مختلف هزینه ای از 42,3 درصد برای دهک ششم تا 49.1 درصد برای دهک دهم است.

منبع: اقتصادنیوز

به "تورم میانه رکورد 25 ساله را زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم میانه رکورد 25 ساله را زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید