خبرنگاران فرایند ترخیص کالا از بنادر در حل مسائل اقتصادی موثر است

به گزارش وبلاگ خطاطی، بندرعباس - خبرنگاران- وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت: با ترخیص سریع و به موقع کالاها ضمن نجات کشور از مسائل اقتصادی، شاهد روان سازی تجارت در ماه های آینده خواهیم بود.

خبرنگاران فرایند ترخیص کالا از بنادر در حل مسائل اقتصادی موثر است

علیرضا رزم حسینی روز شنبه پس از بازدید هوایی از باراندازهای کالاها در بندر، محوطه ها و پسکرانه مجتمع بندری شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری کشور در نشست بررسی موانع و مسائل ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه در بنادر و گمرکات درجمع مدیران اقتصادی اضافه کرد: از مجموع 8 میلیون و 300 هزار تن کالا در گمرک های کشور حدود 800 هزار تن کالای اساسی ترخیص شده است.

وی ادامه داد: سه و نیم میلیون تن کالای اساسی دیگر و چهار میلیون تن مواد اولیه برای تولید در حال ترخیص است و از سوی دیگر بازرگانانی که به ارز نیاز ندارند و خود ارز مورد نیاز را تامین کرده اند، امکان ترخیص دارند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سامانه جامع تجارت چندین ماه به صورت آزمایشی راه اندازی شده و بازرگانان و تجار می توانند از سامانه برای کارهای تجاری خود استفاده کنند، البته مشکل هایی دارد که باید تا 9 آذر حل شده تا به صورت رسمی آغاز بکار کند.

رزم حسینی شرح داد: با توجه به شرایط خاص کشور که در جنگ اقتصادی هستیم نیاز است بروکراسی اداری کمتر شده و این آفت و مصیبتی که اقتصاد را تحت تاثیر خود قرار داده کاهش شود.

وی جمعه شب هم در نشست کارگروه رفع موانع تولید هرمزگان با اشاره به اینکه با احتساب کالاهای اساسی در مجموع هشت میلیون و 300 هزار تن کالا در گمرکات کشور معطل مانده،گفته بود 400 هزارتن از این کالاها نیز مربوط به مواداولیه کارخانه ها بوده که درهفته های آینده ترخیص می شود.

وزیر صنعت، معدن وتجارت به موضوع تحریم اقتصادی دشمن علیه ایران اشاره کرد وگفت: در شرایط کنونی جنگ اقتصادی، تامین کالاهای اساسی از مهم ترین اولویت ها و دغدغه های مسوولان کشور است و صاحبان کالاها موظف به ترخیص کالاهای معطل مانده درگمرکات هستند.

هرمزگان استانی مهم در زمینه تجارت واقتصاد کشور است

وزیر صنعت، معدن وتجارت همچنین در بخشی دیگری از سخنان خود از هرمزگان به عنوان استانی مهم در زمینه تجارت واقتصاد کشور نام برد وگفت: این استان با داشتن پنج منطقه ویژه اقتصادی و 2 منطقه آزاد قشم وکیش، نقش منحصر به فردی در اقتصاد ایران دارد.

رزم حسینی همچنین در خصوص موضوع های مطرح شده از سوی صادرکنندگان و فعالان اقتصادی هرمزگان و دیگر مسوولان این استان در زمینه مسائل اقتصادی و همچنین ترخیص کالا در گمرکات وبنادر استان بیان داشت: موارد مطرح شده بزودی در نشستی با حضور استاندار هرمزگان و مسوولان کشوری بررسی و پیگیری می شود.

وی همچنین به دغدغه مسوولان هرمزگان مبنی بر تفویض اختیارات بیشتر به استان ها نیز اشاره کرد و اظهارداشت: بخشی از این تفویض اختیارات تا به امروز اجرا شده و اختیارات استانی بیشتر نیز می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه به معادن راکد و غیرفعال در کشور اشاره کرد وگفت: براساس بخشنامه صادرشده، چنانچه مسوولان معادن کشور نسبت به فعال سازی آن اقدام نکنند، این معادن به مزایده گذاشته شده و به سرمایه گذار دیگری واگذار خواهدشد.

در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید هرمزگان که با حضور استاندار، کنندگان مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه های مربوطه تشکیل شد، شماری از صادرکنندگان و فعالان اقتصادی این استان دیدگاه ها و مسائل خود از جمله تامین خوراک واحدهای صنایع فولاد، مسائل ارزی بازرگانان و تجار هرمزگانی، تامین آب شهرک های صنعتی استان در جهت خط انتقال آب شیرین کن، تفویض اختیار تمدید پروانه بهره برداری معادن، حذف عنوان گچ دانه بندی شده از مصادیق موادمعدنی خام و سایر مسایل حوزه صنعت،معدن و تجارت استان را مطرح کردند که رسیدگی به حل این مسائل دردستورکار وزیر صنعت، معدن و تجارت قرارگرفت.

علیرضا رزم حسینی عصر جمعه 23 آبان ماه با ورود به بندرعباس، خط تولید ماسک سه لایه ویژه کودک و بزرگسالان این شهر و همچنین ساختمان نظام مهندسی معدن هرمزگان را افتتاح کرد.همچنین با حضور وی، 16 واحد معدن غیرفعال درهرمزگان به چرخه فعالیت بازگشت.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران فرایند ترخیص کالا از بنادر در حل مسائل اقتصادی موثر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فرایند ترخیص کالا از بنادر در حل مسائل اقتصادی موثر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید