ماراتن 8 ساله پیشرفت زیرساخت های ارتباطی در دولت تدبیر و امید

به گزارش وبلاگ خطاطی، امروزه توسعه اقتصاد دیجیتال و دانش بنیان به یکی از برنامه های اصلی و صحنه رقابت دولت ها بدل شده اما توسعه اقتصاد دیجیتال و دانش بنیان الزامات متعددی دارد که از مهم ترین آنها می توان به زیرساخت های دسترسی پرسرعت دیتا باید اشاره داشت. یکی از بخش هایی که می توان پیشرفت محسوس آن را در دولت تدبیر و امید دید، ارتباطات و فناوری اطلاعات است. در این گزارش به بخشی از کوشش های 8 ساله دولت در مورد رشد حوزه فاوا می پردازیم.

ماراتن 8 ساله پیشرفت زیرساخت های ارتباطی در دولت تدبیر و امید

راه اندازی شبکه هوشمند مدارس

گروه فناوری- در این دوره 8 ساله آموزش فناورانه بسیار مورد توجه دولت تدبیر و امید قرار داشته است و از پیشرفت های چشمگیر در این زمینه می توان به آموزش فراگیر الکترونیکی در همه نقاط کشور، ارائه اینترنت رایگان برای آموزش مجازی 13میلیون دانش آموز، 4 میلیون دانشجو، 140هزار استاد و همچنین یک میلیون معلم و طلاب علوم دینی اشاره نمود. راه اندازی شبکه هوشمند مدارس و اتصال 76 هزار مدرسه به شبکه ملی اطلاعات نیز بخشی دیگر از این کوشش ها محسوب می گردد.

با توسعه و فراگیر شدن اینترنت در جامعه در طول 8 سال گذشته شاهد راه اندازی نهضت تجارت الکترونیک و فراگیری خدمات الکترونیکی در کشور بوده ایم که از برترین آنها می توان به شروع ارائه خدمات سلامت الکترونیکی با اجرای طرح های غربالگری، شبکه سلامت و نسخه پیچی الکترونیکی اشاره نمود که بی شک این موضوع در دوران کرونا یاری بزرگی به کادر درمان و کاهش شیوع این بیماری داشته است.

از دیگر پیشرفت های حوزه فناوری اطلاعات در این دوره 8 ساله می توان به فراگیری رسانه های فضای مجازی و ایجاد بستر دسترسی آزاد مردم به اطلاعات، ایجاد بستر برگزاری محافل و آیین های مذهبی در فضای مجازی و نیز ایجاد بستر مشارکت در طرح های نیکوکاری و همدلی در فضای مجازی اشاره نمود.

حمایت از استارتاپ ها

یکی از حوزه هایی که در جهان بشدت مورد توجه واقع شده است، استارتاپ ها هستند که دولت تدبیر و امید با راه اندازی طرح نوآفرین گام بزرگی در حمایت از این شرکت های نوپا در کشور برداشت و این راه همچنان ادامه دارد. به موازات کوشش برای عقب نماندن از فناوری های روز جهان در دولت تدبیر و امید شاهد راه اندازی و توسعه نسل پنجم اینترنت(5G)، توسعه پرشتاب فناوری های هوش مصنوعی(AI)، اینترنت اشیا(IOT)، واقعیت مجازی و افزوده و تزریق آنها به کسب و کارها و صنایع بوده ایم.

دولت تدبیر و امید از سال 93 گام های اساسی در جهت ایجاد زیرساخت ها و افزایش پوشش اینترنت ثابت و همراه برداشته و برپایه این زیرساخت، امروز دستگاه های دولتی در کنار شرکت های فناور و استارتاپ ها به ارائه انواع خدمات دیجیتالی از دولت الکترونیک گرفته تا سلامت، آموزش و... سجام، شاهکار و... می پردازند که البته این موارد با شیوع کرونا بیشتر به چشم می آید. افزایش سهم 1.7 درصدی اقتصاد دیجیتال از فراوری ناخالص داخلی کشور به 4.5 درصد طی 8 سال مدیون اقدامات آینده نگرانه است.

توسعه اقتصاد دیجیتال و دانش بنیان از نگاه دولت تدبیر و امید اهمیت زیادی دارد به گونه ای که از سال 92 زیست بوم فناوری و نوآوری کشور به طور چشمگیری رشد نموده که البته این امر حاصل حمایت های هوشمندانه دولت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بوده است. در این مدت تعداد شرکت های دانش بنیان از 50 به 6هزار شرکت رسیده و شمار قابل توجهی در زنجیره ارزش صنایع کشور جای گرفته و به فراوری خدمات و محصولات پیشرفته مشغولند.

تأمین سرمایه شرکت های نوپا

تأمین اقلام حیاتی نظام سلامت در دوران کرونا مانند ونتیلاتور دستگاه اکسیژن ساز، کیت های تشخیص کرونا و انواع ماسک و مواد ضدعفونی کننده، تأمین مایحتاج مردم و... نیز آزمون بزرگی برای شرکت های دانش بنیان بود که از آن سربلند بیرون آمدند. اما یکی از الزامات رشد و بالندگی، تأمین سرمایه این شرکت هاست که این موضوع نیز در دو سال گذشته با مشارکت سازمان بورس و اوراق بهادار ارتقا یافته است. صندوق های پژوهش و فناوری غیردولتی یکی دیگر از بازیگران است که از 18 صندوق در 8 استان با سرمایه اولیه 35 میلیارد تومان در ابتدای دولت به 29 صندوق در 13 استان با سرمایه اولیه 78 میلیارد تومان در97 و 65 صندوق در 31 استان با سرمایه اولیه 800 میلیارد تومان در سال 99 افزایش یافته است تا هیچ شرکت فناوری به دلیل ناتوانی در تأمین اقتصادی از پیشرفت بازنماند.

تهیه نقشه جامع توسعه دولت الکترونیک

دولت تدبیر و امید همچنین با احیای شورای اجرای فناوری اطلاعات، نقشه جامع توسعه دولت الکترونیک و هوشمند را به عنوان یکی از مهم ترین اقدامات خود در 4 لایحه به تصویب رساند. به این ترتیب، هم اکنون پوشش پهن باند در کلیه شهرهای کشور و 100 درصد روستاهای بالای 20 خانوار فراهم شده است و ظرفیت پهن باند نسبت به ابتدای دولت یازدهم رشد40 برابری دارد.

همچنین به دنبال تهیه این نقشه جامع، 2 مرکز داده اصلی و پشتیبان کشور با برنامه ریزی و سرمایه گذاری بموقع با ظرفیت 100پتابایت ایجاد شد. هدف از ایجاد این مراکز تبادل داده و اطلاعات بین دستگاه های اجرایی و اتصال به پایگاه های اطلاعات پایه بود. همچنین در سال 96 یک مرکز کلی تبادل اطلاعات کشور به بهره برداری رسید که حاصل آن، ایجاد حدود هزار سرویس الکترونیکی و انجام بیش از یک میلیارد و 200 میلیون تراکنش الکترونیکی بین دستگاه های اجرایی در سال 99 بوده است. این امر منجر به کاهش مصرف کاغذ، کاهش تردد و افزایش استنادپذیری شده است.

ایجاد نظام هویت معتبر با تحویل بیش از 50 میلیون کارت ملی هوشمند یکی دیگر از کوشش های فناوری دولت در عمر 8 ساله بود. به موازات این اتفاق و با بهره گیری ازداده های پایه، شماره ملی، کد پستی، شماره تلفن همراه و شماره حساب های بانکی، بتدریج تمامی فراخوان های ملی و کشوری از پیشخوان های حضوری حذف و در پرتال های دولتی انجام می گیرد.

همچنین در سال 95 به منظور اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات راه اندازی و منجر به اتصال بیش از 1600 دستگاه فعال حاکمیتی شد. ازسوی دیگر با تدوین و تصویب اسناد و استانداردهای تعامل پذیری داده و اطلاعات کشور، سامانه ملی کاتالوگ داده ها با بیش از 3 هزار کاتالوگ داده ای برای دسترسی کسب و کارها به داده ها و حذف تبعیض راه اندازی شد.

ایجاد زمینه مناسب و حرکت به سمت دولت پلتفرمی، با هدف ارتقای مشارکت بخش خصوصی و غیردولتی در ارائه خدمات الکترونیکی از جمله راهبردهای دولت بوده است که حاصل آن، توسعه بانکداری الکترونیکی و نظام های پرداخت ازطریق مشارکت فین تک ها، توسعه تجارت الکترونیک در کشور با رقم حدود 650 هزار میلیارد تومان در سال 99 و رشد 248 درصدی نسبت به سال قبل بوده است.

در 8 سال گذشته از 5 هزار و 700 خدمت دستگاه های اجرایی بیش از 3 هزار خدمت، الکترونیکی شده است. پنجره واحد خدمات دولت هوشمند، پنجره واحد صدور مجوزها، پنجره واحد گواهی مدارک تحصیلی، سامانه کارپوشه ملی ایرانیان و سامانه جامع تجارت و دولت همراه بخشی از این خدمات به شمار می فرایند که الکترونیکی شده اند.

ایجاد ده ها خدمت جدید نظیر استعلام های الکترونیکی در اقتصادیات، بانک ها، مدارک تحصیلی و بیمه نامه ها، نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی، احراز هویت بیش از 45 میلیون نفر در سامانه سجام، پرداخت الکترونیکی سود سهام و برگزاری مجامع الکترونیکی، پرداخت وام یاری معیشتی برای بیش از 20 میلیون خانوار تنها با یک پیامک نیز از دیگر نتایج الکترونیکی شدن خدمات محسوب می گردد. نتیجه این اقدامات، تحول دیجیتال و دسترسی هر ایرانی به خدمات دولت درهر مکان و هر زمان است و گامی غیرقابل بازگشت برای حق مسلم مردم در دسترسی آسان و بدون تبعیض به اطلاعات و خدمات دولت محسوب می گردد و این افتخار برای همواره برای دولت تدبیر و امید باقی خواهد ماند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "ماراتن 8 ساله پیشرفت زیرساخت های ارتباطی در دولت تدبیر و امید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماراتن 8 ساله پیشرفت زیرساخت های ارتباطی در دولت تدبیر و امید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید