آلپ ایران و جاذبه عشایر برای سوئیسی ها

به گزارش وبلاگ خطاطی، حبیب محمدحسینی، اولین راهنما گردشگری استان چهارمحال و بختیاری با بیان این که گردشگران خارجی این استان معمولا با مراجعه به سایت ها با جاذبه های گردشگری اینجا آشنا می شوند، گفت: این گروه های توریستی از اروپا و کشور سوئیس برای دیدن جاذبه های طبیعی می آیند و از طبیعت چهارمحال و بختیاری به عنوان آلپ ایران اد می نمایند. اگرچه که خودشان جاذبه طبیعی کوه های آلپ را دارند اما جاذبه ای به نام عشایر را ندارند در واقع عشایر برای استان پتانسیل مهمی هستند. گردشگران خارجی دوست دارند در کنار آنها چند روزی زندگی نمایند حتی نان بپزند و یا شیر بدوشند. آنها وقتی از اینجا می فرایند گروه دیگری را معرفی می نمایند تا در ایران سفر نمایند.

آلپ ایران و جاذبه عشایر برای سوئیسی ها

وی گفت: اروپایی ها با این جاذبه ناآشنا هستند این که عده ای با خانواده کوچ نمایند و عده ای با ماشین و یا این که زن و بچه هایشان را از راه ساده عبور دهند و خودشان از مسیرهای سخت کوچ نمایند. قطعا عشایر ما هم از تکنولوژی روز تاثیر گرفته اما هنوز جاذبه مهمی برای استان است.

او با اشاره به ساخت مستند رویای ممنوعه گفت: سه نوع کوچ در استان انجام می گردد یکی افرادی که با خانواده خود کوچ می نمایند دیگری کوچ با ماشین و نوع دیگری از کوچ که ایل زن و کودکشان را از راه های ساده تر می فرستند و خودشان پیاده مسیرهای سخت را می فرایند. در یکی از این مسیرها که مستند رؤیای ممنوعه نیز ساخته شد من آنها را همراهی کردم.

این راهنمای جهانگردی با بیان اینکه این استان را با طبیعت گردی، رفتینگ در آب های خروشان و کوهنوردی و طبیعت بکر و عشایرش می توان معرفی کرد گفت: متأسفانه برای طبیعتگردی استان و اینکه در استان چه ثروتی وجود دارد تبلیغی نمی گردد در واقع جاذبه های این استان در کفنی از طبیعت و برف مدفون شده است. ما در مثلث شهرهای جهانگردی حضور نداریم در حالی که اصفهان با شهرکرد یک ساعت فاصله دارد. همه جهانگردان تنها برای دیدن فرهنگ به ایران نمی آیند کسی که بخواهد طبیعت را ببیند می تواند با فاصله کوتاهی به چهارمحال و بختیاری بیاید. اکنون استان همدان از استان چهارمحال و بختیاری در تبلیغات و جذب جهانگرد جلوتر رفته است.

مهر نوشت، محمدحسینی که اولین راهنمای جهانگردی استان است از سال 76 تورهای طبیعت گردی و اسکی و عشایر گردی را برگزار می نموده است و اعتقاد دارد که این استان چهارفصل است و در هر چهارفصل نیز برای جهانگردان جذاب خواهد بود. کوهنوردی در این فصل انجام می گردد و درست زمانی که بسیاری از نقاط کشور گرم است اما بعضی از نواحی کوهستانی استان قابلیت اسکی دارد. این درحالی است که یکی از مسائل ما زیرساختهاست به عنوان مثال مسافر می آید اما زیرساختی برای رفاه حال او وجود ندارد یا اینکه در استان مراکز اقامتی ارزان و یا متنوع نیست.

منبع: گردشبان

به "آلپ ایران و جاذبه عشایر برای سوئیسی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلپ ایران و جاذبه عشایر برای سوئیسی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید