ساعت 21 امشب؛ مرگ یا زندگی، کابوس زودهنگام ترین حذف تیم ملی در تاریخ جام جهانی

به گزارش وبلاگ خطاطی، تیم ملی فوتبال ایران امشب در دومین بازی از مرحله برگشت گروه سوم رقابت های انتخابی جام جهانی در منطقه آسیا، از ساعت 21 به مصاف بحرین در منامه می رود تا یکی از سرنوشت سازترین بازی های چند وقت اخیر را برگزار کند.

ساعت 21 امشب؛ مرگ یا زندگی، کابوس زودهنگام ترین حذف تیم ملی در تاریخ جام جهانی

به گزارش گروه ورزشی وبلاگ خطاطی، شاگردان دراگان اسکوچیچ که در اولین بازی برگشت پیروز شدند 3 بر یک از سد هنگ کنگ عبور نمایند، فعلا از پنج بازی 9 امتیازی هستند و پشت سر تیم های بحرین و عراق که به ترتیب 12 و 11 امتیاز گرفته اند در رده سوم جدول رده بندی ایستاده اند.

البته ایران و عراق در مقایسه با بحرین صدرنشین یک بازی کمتر دارند و همین بازی عقب افتاده می تواند سرنوشت این گروه را حسابی تغییر دهد.

با توجه به اینکه از هر گروه انتخابی، تیم اول به صورت مستقیم به مرحله بعدی صعود می نماید و چهار تیم برتر دوم هم آنها را همراهی می نمایند، پیروزی در سه بازی باقی مانده تیم ملی اهمیت زیادی دارد چون اگر ایران بخواهد صدرنشین این گروه گردد و بدون حرف و حدیث به مرحله دوم انتخابی برسد، باید 9 امتیاز کامل را از بازی های باقی مانده به دست بیاورد.

با این وجود اما شرایط برای تیم ملی به گونه ای رقم خورده که نه تنها نمی گردد به رتبه دومی در این گروه فکر کرد، بلکه بسته به نتایجی ممکن است وداع زودهنگامی با این رقابت ها داشته باشد و رؤیای جام جهانی را از دست بدهد.

خلاصه مطلب اینکه بازی امشب برای تیم ملی ایران حکم مرگ و زندگی را دارد و دریافت سه امتیاز این بازی سرنوشت ساز، حیاتی است. اینکه چرا کار تیم ملی فوتبال ایران به عنوان دومین تیم برتر آسیا، در جهت رسیدن به جام جهانی این قدر زود به داستان مرگ و زندگی کشیده شده هم دلایل مشخصی دارد که در زیر به تعدادی از آنها اشاره شده است.

مهدی تاج

شاید نام بردن از مهدی تاج در این برهه زمانی چندان منطقی به نظر نرسد ولی او همچنان نقش اصلی اتفاقات تلخی است که برای تیم ملی ایران رخ می دهد! تاج با امضای قراردادی ننگین با مارک ویلموتس بلژیکی او را به عنوان سرمربی ایران معرفی کرد ولی عدم حمایت مناسب از این مربی در ملاقاتهای رفت و نتایج ضعیفی که ویلموتس در آن مرحله از بازی ها گرفت، کار را به اما و اگر رساند.

دستپخت مشترک تاج - ویلموتس برای فوتبال ایران در مرحله رفت انتخابی جام جهانی چهار بازی بود که 50 درصد آنها با شکست روبرو شد؛ ایران دو تیم ساده گروه یعنی کامبوج و هنگ کنگ را برد ولی به دو تیم متوسط گروه یعنی بحرین و عراق باخت.

باخت به عراق در شرایطی رقم خورد که مربی نجیب مهدی تاج کلا کناره گیری کرده و از ایران رفته بود ولی با منت کشی و البته پرداخت دو میلیون یورو به حساب او، برای یک بازی دیگر روی نیمکت نشست و با شکست یک بر صفر برابر عراق، برای همواره ایران را ترک کرد. تاج هم بعد از قرارداد عجیب و غریب با ویلموتس، با ادعای اینکه بیماری قلبی دارد از کارش در فدراسیون فوتبال ایران کناره گیری کرد.

عزیزی خادم

نقش رئیس جدید فدراسیون فوتبال ایران هم دست کمی از مهدی تاج ندارد! عزیزی خادم که پیش از نشستن روی صندلی ریاست فدراسیون فوتبال یکی از منتقدان فدراسیون قبلی بود، با آغاز کارش در فدراسیون جدید نتوانست انتظارات را برآورده کند.

مهم ترین اتفاقی که باید در دوره او رقم می خورد، دریافت حق مسلم میزبانی ایران در مرحله انتخابی جام جهانی بود ولی این مورد هم با وجود ژست های مثبت عزیزی خادم در زمینه حل مسائل به وسیله دیپلماسی، ناقص ماند تا بحرینی ها با استفاده از نفوذ و قدرتشان در AFC زرنگی نمایند و میزبانی را از ایران بگیرند!

ایران در شرایطی امشب باید با بحرین و سپس با عراق در منامه ملاقات کند که سه بازی از چهار ملاقات مرحله رفت را در خانه رقبا از جمله همین بحرین به میدان رفته بود. انتظار می رفت تیم جدید فدراسیون فوتبال بتوانند در دریافت میزبانی متمرکز ایران برای بازی های برگشت دست بالا را داشته باشند که این مورد هم اسیر شعارزدگی شد و نهایتا بحرین به عنوان میزبان انتخاب شد.

نتیجه شد اینکه تیم ملی پس از آنکه بازی رفت را در بحرین واگذار کرد، امشب یک بار دیگر ولی در چارچوب بازی های برگشت باز هم باید در بحرین(!) به مصاف این رقیب برود. طبیعی است که اگر این بازی به جای منامه قرار بود در تهران برگزار گردد، این قدر نگرانی در سطح ملی وجود نداشت.

بازی با هنگ کنگ

دیگر موردی که باعث شده بازی امشب برای ایران نگران نماینده به نظر بیاید، سبک بازی تیم ملی با تیم هنگ کنگ در ملاقات چند روز قبل است. این بازی اگرچه با رجحان 3 بر یک ایران همراه شد ولی سردرگمی تاکتیکی و عدم انسجام تیمی در بین ملی پوشان، باعث شد تا به میزان نگرانی ها افزوده گردد.

اگرچه عده ای عنوان می نمایند دراگان اسکوچیچ نخواسته دستش برای بازی با بحرین رو گردد ولی به نظر می رسد این تیم برای نتیجه دریافت در بازی امشب که حکم مرگ و زندگی را دارد، احتیاج به تغییر فاکتورهای زیادی دارد؛ فاکتورهایی که الزاما ارتباطی با رونشدن دست سرمربی برای تیم رقیب ندارد.

نتیجه ایران در بحرین

دیگر موردی که به حساسیت بازی امشب ایران و بحرین اضافه نموده، شرایط نتیجه گیری ملی پوشان ایرانی در بحرین است؛ شرایطی که اصلا خوب نیست! طبق آمار ایران تا به الان نتوانسته بحرین را در خاک این کشور ببرد! از 6 بازی قبلی که ایران در بحرین داشته چهار تا را باخته و دو تا را فقط توانسته مساوی کند. خود این آمار به بار روانی که روی شانه های ملی پوشان واقع شده است می افزاید.

اگرچه در مجموع ملاقاتهای رودررو، شرایط تیم ملی ایران از لحاظ نتیجه گیری بهتر از رقیب است ولی اینکه ایران در بحرین نتوانسته به پیروزی برسد خود حکایتی عجیب است. نکته مثبت این بخش از داستان اینکه تیم ملی بحرین سنگین ترین شکست تاریخ خود در مرحله انتخابی جام جهانی را در همین مرحله از رقابت های جام جهانی 2014 با شکست 6 بر صفر مقابل ایران متحمل شده است.

شرایط جدول

آن همه مقدمه چینی برای رسیدن به این بخش پایانی بود؛ در واقع هیچ یک از فاکتورهای بالا به اندازه همین مورد نمی تواند حساسیت بازی ایران - بحرین را به تصویر بکشد. در جدول و پیش از برگزاری بازی های امروز بحرین با شش بازی 12امتیازی است، عراق از پنج بازی 11 امتیاز دارد و ایران هم از پنج بازی 9امتیازی است.

تیم ملی در صورت پیروزی برابر بحرین می تواند امیدوارانه دو بازی بعدی را دنبال کند ولی در صورت کسب تساوی در مصاف با بحرین در بهترین شرایط در رده دوم قرار می گیرد و در آن صورت شانس کمی برای صعود به عنوان یکی از تیم های برتر دوم به مرحله بعدی خواهد داشت.

شکست ایران مقابل بحرین تیم ملی را از گردونه رقابت ها خارج خواهد نمود و زودهنگام ترین حذف تیم ملی در تاریخ جام جهانی ثبت خواهد شد.

همان طور که در بالا اشاره شد در حال حاضر بحرین با 6 بازی و یک بازی بیشتر از عراق و ایران با 12 امتیاز صدرنشین گروه است و ایران با 9 امتیاز سوم است. نکته مهم اینکه هرچقدر پیروزی برای ایران مهم است برای بحرین هم حائز اهمیت است.

بحرین با تساوی مقابل ایران عملا شانس اول شدن را از دست می دهد، صندلی دومش با پیروزی ایران برابر عراق به خطر می افتد و حتی در صورت دوم شدن هم شانس زیادی برای راهیابی به مرحله بعد ندارد. از طرفی بحرین با پیروزی در این بازی گام بزرگی برای صعود برخواهد داشت.

با توجه به شرایط بحرین این تیم به دنبال ضد فوتبالی که به آن معروف است نخواهد بود و این خبر دلگرم نماینده ای برای عناصر هجومی ایران است. عناصری که البته اگر قرار باشد تأثیرگذار باشند باید متفاوت از بازی اول ایران در مرحله برگشت عمل نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ساعت 21 امشب؛ مرگ یا زندگی، کابوس زودهنگام ترین حذف تیم ملی در تاریخ جام جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساعت 21 امشب؛ مرگ یا زندگی، کابوس زودهنگام ترین حذف تیم ملی در تاریخ جام جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید