ماجرای نوزاد رها شده در حاشیه شهر اصفهان چیست؟

به گزارش وبلاگ خطاطی، انتشار تصویری دردناک از جسد نوزاد رها شده در بیابان های حاشیه شهر اصفهان درحالی که بر روی بدن برهنه و خاکی او جای دندان های سگ دیده می گردد دل بسیاری از مردم را به درد آورد.

ماجرای نوزاد رها شده در حاشیه شهر اصفهان چیست؟

به گزارش ایسنا، فعال اجتماعی ساکن منطقه حصه که برای نخستین بار عکس این نوزاد را در شبکه اجتماعی خود منتشر کرد، گفته بود این نوزاد متعلق به یکی از زنان کارتن خواب در مناطق حاشیه ای شهر اصفهان است که فعالان اجتماعی بار ها معضلات آن ها را به گوش مسئولان استان و شهر اصفهان رسانده اند.

بی تفاوتی بیداد می نماید

کوروش محمدی، رئیس انجمن آسیب شناسی ایران، با تاکید براینکه در بحث آسیب های اجتماعی در مناطق حاشیه نشین شهر اصفهان بیشتر از اینکه در جهت اصولی و رفع معضلات این مناطق حرکت کنیم، درگیر نگاه های فردی و سلیقه ای هستیم، اظهار کرد: دستگاه های متولی در مناطق حاشیه نشین به شدت دچار ناکارآمدی هستند و به شرایطی رسیده ایم که در بحث آسیب های اجتماعی مناطق حاشیه نشین یا اصلا متولی نداریم و یا متولی بسیار ضعیف و ناکارآمد است و همین موضوع مسائل و مسائل را به سمتی برده که بی کفایتی و بی تفاوتی در این حوزه بیداد می نماید.

وی با بیان اینکه از کسی گلایه نمی کنم، گلایه ام از خودم به عنوان یک شهروند است که برای این مناطق هیچ کار خاصی انجام نداده ام، اضافه کرد: پیدا شدن جنین رها شده در حاشیه شهر اصفهان فاجعه ای است که رسانه ای شده، درحالی که اتفاقات ناگواری در این مناطق می افتد که بسیاری از آن ها اصلا به فضای رسانه ای راه پیدا نمی نماید، اما این مورد زنگ خطری را برای همه دستگاه های مرتبط با این موضوع به صدا درآورد.

محمدی با اشاره به فقر، بیکاری، اعتیاد، کارتن خوابی و آسیب های اجتماعی بی شمار در مناطق حاشین نشین اصفهان، گفت: برای رسیدگی به این شرایط ترجیح می دهیم جلساتی تشکیل دهیم و دستگاه های مختلف بیایند و حرف و حدیث های زیادی زده گردد، اما برای عملیاتی کردن حرف ها هیچ اراده ای وجود ندارد در نتیجه امروز مناطق حاشیه ای با فجایع زیادی روبرو هستند، درحالی که قبلا هشدار های زیادی درخصوص آسیب های مناطق حاشیه ای داده و اعلام شده بود صرفا با تقویت چند خیریه و سازمان مردم نهاد نمی توان مسائل این مناطق را رفع کرد.

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان ورود به معضلات مناطق حاشیه نشین اصفهان و حل و فصل معضلات ساکنان این مناطق را وظیفه حاکمیت دانست و گفت: متاسفانه نگاهی که به این مناطق وجود دارد نگاه مقطعی و براساس شرایط روز و تصمیمات هیجانی است، هربار اتفاقی می افتد اقدامات سطحی در قالب یکسری جلسات بی اثر در دستگاه های متولی انجام می گردد و بعد از آن همه چیز به فراموشی سپرده می گردد.

مناطق حاشیه نشین به ورود و دخالت حاکمیتی احتیاج دارند

محمدی با اشاره به اینکه امروز مناطق حاشیه ای درگیر بی توجهی و سوء مدیریت هستند، گفت: به متولی جوابگو و ورود حاکمیتی به مناطق حاشیه نشین احتیاج داریم و در این راستا باید مدیران نظارتی و ارشد استان ورود نموده و دستگاه های متولی را وادار به انجام وظایف خود در رابطه با مناطق حاشیه نشین نمایند. این ها شهروندان ما هستند که حقوق آن ها باید دیده گردد، حقوق آن ها فقط یارانه و صدقه و خیریه نیست، اتفاقا این توهین و هجمه ای علیه منزلت آنهاست، بلکه احتیاج به حقوق برابر، شرایط شغلی و معیشتی دارند.

رئیس انجمن آسیب شناسی ایران به آسیب های زیاد مناطق حاشیه نشین اشاره و اظهار کرد: این آسیب ها احتیاجمند توجه جدی و اصولی هستند، در این راستا توصیه می کنم مدیرانی که در تفکر و نگرش شان اقدام ویژه ای برای این مناطق نمی گنجد و تصور می نمایند قوانین و مقررات دستشان را بسته کنار بکشند و اجازه دهند مدیری با تفکر و نگرشی بیاید که نسبت به شهروندان احساس مسئولیت کند.

وی با تصریح براینکه هر زمان چنین فجایعی رخ میدهد با جشنواره ای از بی مسئولیت ها و توجیهات روبرو می شویم که گفته می گردد این مورد در قانون پیش بینی نشده، تاکید نمود: اگر ضعف قانون و مقررات داریم باید قوانین به روز و کارآمد تصویب گردد و اگر ضعف اجرا داریم باید دستگاه های ارشد ورود نمایند و مدیران ناکارآمد را کنار بگذارند. منابعی که در اختیار دستگاه ها است مربوط به مردم است و شهروندان حاشیه نشین هم بخشی از مردم هستند که باید از حقوق برابر با سایر شهروندان برخوردار باشند، بنابراین چه دستگاه های خدمات اجتماعی، چه سیاسی و چه مدیریت شهری باید در راستای توسعه عدالت اجتماعی با این شهروندان برخورد نمایند.

نمی توانیم با نقشه راه 40 سال گذشته پیش برویم

محمدی اظهار داشت: نمی توانیم با همان نقشه راهی پیش برویم که در 40 سال گذشته نتیجه ای نگرفته و روز به روز بر تعداد افراد آسیب دیده در مناطق حاشیه نشین اضافه نموده می گردد. وقتی خانمی از خانه طرد شده، بیکار است، کارتن خواب است، اعتیاد دارد و باردار هم هست بعید نیست جنازه بچه ای در بیابان رها گردد و این فاجعه رقم بخورد. باید حتما به این مورد و موارد مشابه توجه گردد، اما نباید فکر کنیم فقط همین یک مورد بوده است، بلکه معتقدم مناطق حاشیه نشین آبستن حوادث بدتر از این هست و باید به آن توجه گردد.

وی با ابراز تاسف از اینکه شرایط به گونه ای پیش رفته که متاسفانه هیچ دستگاهی جوابگو نیست، گفت: آنقدر با این مسائل سطحی برخورد شده و از قوانین تفسیر و استنباط های رفع تکلیف نماینده برای دستگاه های متولی صورت گرفته که امروز هیچ دستگاهی خود را متولی نمی داند.

مناطق حاشیه نشین در کشور متولی ندارد

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان ضعف شناسایی و معین متولی جوابگو با تمام مسئولیت های قانونی و مدنی نسبت به آسیب های مناطق حاشیه نشین را راه حل حل این مسأله دانست و اضافه کرد: ما هیچ متولی برای مناطق حاشیه نشین در کشور نداریم و به همین دلیل این مناطق درحال گسترش است.

وی از تشکیل کمیته اضطراری رسیدگی به امور مناطق حاشیه ای شهر اصفهان در شورای اسلامی شهر اطلاع داد و گفت: بنا داریم با حضور فعالان اجتماعی مناطق حاشیه نشین و نه مسئولان، مسائل مناطق را مطرح و تصمیم گیری کنیم، چون تجربه نشان داده هرچقدر ما تصمیم گرفته ایم بی فایده بوده، اما مردم این مناطق باید تصمیم بگیرند و به ما بگویند چه کنیم.

به جای حل مسائل مناطق حاشیه نشین عکس سلفی گرفتیم

محمدی با بیان اینکه ما مناطق حاشیه نشین را ندیده ایم و فقط به عنوان ابزار از آن ها استفاده نموده ایم و بیشتر عکس سلفی گرفته ایم تا اینکه بخواهیم مسائلش مردم این مناطق را حل کنیم، گفت: امروز باید کار را به مردم ساکن این مناطق بسپریم، چون ده ها و صد ها مجوز خیریه صادر کردیم تا مشکل این مناطق را حل نمایند، درحالی که هیچ سنخیتی با این مناطق ندارند، ولی یک مجموعه در دل این مناطق را تقویت نکردیم تا فعالان این مناطق یک بار مسائل را طرح و حل نمایند و به همین خاطر منابع زیادی هدر دادیم.

وی با بیان اینکه امروز تصمیم داریم با حضور فعالان مناطق حاشیه ای کمیته ای تشکیل داده و تصمیمات این کمیته را لازم الاجرا کنیم، تاکید نمود: مدیریت شهری یک قدم آغاز کرد و دستگاه های دیگر هم باید به میدان بیایند، چون همه امور در اختیار مدیریت شهری نیست، ولی در کنار دستگاه هایی که وظیفه دارند برای حل معضلات مناطق حاشیه نشین کوشش می کنیم.

رئیس انجمن آسیب شناسی ایران با تاکید براینکه دیدگاه فعالان ساکن مناطقه حاشیه ای شهر به مراتب عمیق تر و دردمندانه تر از نگاه های ما و منطبق بر واقعیات مناطق است، گفت: باید فضا را در اختیار آن ها قرار داد تا تصمیم گیری نمایند و ما هم از این تصمیمات حمایت کنیم. مدیریت شهری مکلف به یاری به رفع دغدغه های این کمیته که عین دغدغه های این مناطق است خواهد بود.

منتشرنماینده تصویر هیچ تماسی را پاسخ نداده است

مجتبی ناجی، معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان، اظهار کرد: از زمانی که آگاه شدیم این پیغام در شبکه های اجتماعی در حال دست به دست شدن است، به وسیله مراجع مربوطه برای شناسایی هویت منشأ این پیغام پیگیری و اقدام کردیم و سپس کوشش کردیم با فرد منتشر نماینده تصویر ارتباط برقرار کنیم تا راجع به صحت و سقم این تصویر آنالیز به عمل آید، اما تا به امروز هیچ تماسی را پاسخ نداده است و حتی پاسخ پیغامک ها را هم نداده است.

وی با بیان اینکه اگر منشأ خبر حسن نیت داشت حتما با دستگاه های حمایتی همچون بهزیستی برای آنالیز ابعاد این موضوع همکاری می کرد، اضافه کرد: این موضوع از ابعاد مختلف آنالیز شده و حتی از دستگاه های اجرایی دیگر پیگیری نموده ایم که آیا چنین موردی گزارش شده یا خیر؟ ولی تا به امروز چیزی پیدا ننموده ایم و فردی که منشأ خبر بوده هم هیچ شرح تکمیلی ارائه ننموده است.

ناجی ادامه داد: خبری که در فضای مجازی منتشر شده گویا و کامل نیست تا بتوان صحت آن را پیگیری کرد، بنابراین مکاتبه ای با پلیس فتا داریم برای اطمینان از این خبر، ولی تا به امروز مولفه هایی که ابعاد این خبر را تایید کند و شواهد کافی نیست.

شرایط و زیرساخت های جلوگیری از این رخداد ها در اصفهان وجود دارد

وی با اعتقاد براینکه به نظر می رسد شرایط و زیرساخت های لازم برای اینکه چنین رخداد هایی صورت نگیرد حداقل در شهر اصفهان فراهم است، توضیح داد: سامان سرای خورشید برای زنان بی خانمان وجود دارد که زنان بی خانمان و آسیب دیده می توانند به صورت خودمعرف یا به وسیله دستگاه های قضایی پذیرش شوند و شیرخوارگاه نیز ظرفیت پذیرش نوزادانی را دارد که حضانت موثر از جانب والدین ندارند، بنابراین اگر مردم با موارد این چنینی روبرو می شوند باید قبل از هر چیز با 123 تماس بگیرند و گزارش از آسیب های اجتماعی بدهند تا مداخلات موثر و به موقع در هر ساعتی از شبانه روز صورت گیرد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی اصفهان اظهار داشت: در این تصویر نوزادی در مکانی خارج از محدوده شهری رها شده، اما حیات و بقا آن معلوم نیست، بنابراین کسی که عکس را گرفته احتمالا بیش از هر کسی باخبر است تا پیگیری های بعدی از مراجع مربوطه انجام گردد.

وی با اشاره به اینکه رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان هفته گذشته خاطرنشان کرد برای پذیرش، اسکان و توانمندسازی زنان بی خانمان هیچ محدودیتی از نظر فضا و امکانات وجود ندارد، توضیح داد: همه دستگاه ها ازجمله شهرداری، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، استانداری در رأس همه حمایت می نمایند تا اگر مسئله ای در این زمینه وجود دارد مرتفع گردد.

همه نهاد های مردمی و خیریه ها پای کار هستند

ناجی اظهار داشت: کسی که این آسیب را تجربه می نماید ممکن است از نظر ثبات روانی و شخصیتی به گونه ای نباشد که خودش بتواند از نهاد های حمایتی خدمات مددکاری، درمانی و بهداشتی دریافت کند، به همین خاطر بر روی مسئولیت اجتماعی مانور می دهیم، کسانی که چنین آسیبی را مشاهد می نمایند اعم از سازمان های مردم نهاد یا مردم باید اطلاع و ارجاع دهند تا بتوانند از خدماتی که وجود دارد استفاده نمایند. به غیر از دستگاه های اجرایی، نهاد های مردمی و خیریه هایی در اصفهان داریم که اگر بدانند زنی برای وضع حمل به حمایت احتیاج دارد مطمئن باشید همه پای کار هستند و حمایت لازم را انجام می دهند.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان به پایگاه خدمات اجتماعی ایجاد شده در مناطق حاشیه نشین اصفهان برای رصد و شنایی موارد این چنینی برای ارجاع آن به نهاد های مسئول اشاره و توضیح داد: همه دستگاه های اجرایی و نهاد های مردمی یاری می نمایند و این طور نیست که افراد احتیاجمند رها شده باشند. مطمئن باشید در مناطق حاشیه ای خدمات بهتر از مناطق مرکزی شهر در دسترس احتیاجمندان واقعی قرار می گیرد.

وی بار دیگر با تاکید براینکه شک و شبهه زیادی در خصوص عکس منتشر شده وجود دارد، اظهار کرد: این موضوع را از منابع دیگری که می توانستیم آنالیز و پیگیری کردیم و تا به امروز صحت نداشته، تنها مرجعی که می تواند ثابت کند صحت داشته کسی است که عکس را گرفته و منتشر نموده که تا به امروز جوابگو نبوده است، درحالی که اگر واقعا حسن نیت برای ساماندهی آسیب های اجتماعی دارد دلیلی ندارد که جوابگو نباشد، اما اگرثابت گردد خبر کذب بوده مورد پیگیرد قرار می گیرد، چون اذهان مردم را تشویش نموده است.

منبع: فرارو

به "ماجرای نوزاد رها شده در حاشیه شهر اصفهان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای نوزاد رها شده در حاشیه شهر اصفهان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید