ناکامی ایران در انجام واکسیناسیون کرونا تا بدین جا، آیا ایران قطب واکسن کرونا می شود؟ خبرنگاران

به گزارش وبلاگ خطاطی، در حالی که ما هنوز درگیر واردات چند صد هزارتایی واکسن به کشور هستیم، برخی از کشور های همسایه گوی سبقت را ربوده اند و بخش زیادی از جمعیت خود را در مقابل ویروس کووید نوزده واکسیناسیون کرده اند.

ناکامی ایران در انجام واکسیناسیون کرونا تا بدین جا، آیا ایران قطب واکسن کرونا می شود؟ خبرنگاران

به گزارش خبرنگار اجتماعی وبلاگ خطاطی، فاطمه آزموده- در حالی که ما هنوز درگیر واردات چند صد هزارتایی واکسن به کشور هستیم، برخی از کشور های همسایه گوی سبقت را ربوده اند و بخش زیادی از جمعیت خود را در مقابل ویروس کووید نوزده واکسیناسیون کرده اند.

از آغازین روز های شیوع کرونا در ایران با چالش های بسیاری از قیمت های نجومی ماسک و الکل گرفته تا کمبود دستگاه های اکسیژن در بیمارستان های بسیاری از استان ها روبرو بوده ایم. پس از این فراز و نشیب ها اکنون نیز با دستیابی به واکسن های متعدد شاهد آغاز واکسیناسیون و در عین حال افزایش سرعت آن در بسیاری از کشور های جهان هستیم، اما متاسفانه اینطور که به نظر می رسد کشور ما از این غافله عقب مانده است و جهت سختی برای پیشروی در مقابل دارد.

ورود واکسن به ایران

اولین واکسنی که در ایران تایید شد، واکسن Sputnik-V موسسه ی گامالیای کشور روسیه بود که اولین محموله ی آن شامل ده هزار دز در تاریخ شانزدهم بهمن ماه وارد ایران شد و پس از آن نیز محموله های بعدی وارد کشور شدند. در این مدت نیز تعداد محدودی از کادر درمان واکسینه شدند. پس از چند روز نیز واکسن اهدایی چین و واکسن هندی وارد کشور شد و بدین ترتیب بر اساس آمار های وزارت بهداشت تا به امروز چند محموله ی واکسن از سه کشور دریافت شده است که با این میزان تنها میتوان کمتر از 500 هزار نفر را واکسینه کرد این در حالی است که گروه های پر خطر در کشور جمعیتی بزرگتر از این را در بر می گیرند. علاوه بر این ها طبق قول های وزیر بهداشت قرار بر تولید مشترک واکسن روسی در ایران نیز هست که قرار بود آغاز آن تا اواخر اسفند ماه کلید بخورد که این مسئله نیز تا بدین جا آغاز نشده است. براساس وعده هایی که از چند ماه پیش به مردم داده شد نیز قرار بر ورود بالغ بر چهار میلیون دز واکسن تا انتها سال 1399 به کشور بود که گویا از جانب مسئولان فراموش شده است و با توجه به اندک روز های باقی مانده تا انتها اسفند ماه، گویا ما نیز باید این وعده ی شیرین را از یاد ببریم.

ترزیق واکسن بر اساس سند ملی

براساس سند ملی واکسیناسیون علیه کرونا قرار بر این بود که در ابتدا، افرادی همچون کادر درمان، داوطلب دریافت واکسن باشند و پس از این گروه، سایر افراد پرخطر همچون سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه ای دریافت کننده باشند، اما این روز ها اخبار حاکی از گله و شکایت بسیاری از اعضای کادر درمانی است که هنوز پیروز به تزریق دز نخست واکسن هم نشدند. در عین حال گروهی از سالمندان حاضر در آسایشگاه ها واکسن این بیماری را دریافت کرده اند و عجیب ترین خبر این روز ها واکسینه شدن برخی از افراد خارج از نوبت و بدون داشتن معیار های سند ملی است یعنی گروهی که نه از اعضای کادر درمان هستند و نه بیماری زمینه ای آنان را تهدید میکندکه البته این موضوع به خودی خود حائز اهمیت است.

فرایند واکسیناسیون در کشور های همسایه

در حالی که ما هنوز درگیر واردات چند صد هزارتایی واکسن به کشور هستیم، برخی از کشور های همسایه گوی سبقت را ربوده اند و بخش زیادی از جمعیت خود را در مقابل ویروس کووید نوزده واکسیناسیون کرده اند. براساس آمار ها تا به امروز بیشتر از 205 میلیون واکسن در سراسر جهان تزریق شده است که از این میان واکسن های فایزر-بیون تک و آکسفورد-آسترازنکا در کشور های بیشتری مورد استفاده قرار گرفته اند. آمار ها نشان می دهد که در میان کشور های همسایه، امارات با واکسینه کردن بیش از 65 درصد جمعیت خود در صدر قرار گرفته است و پس از آن کشور های بحرین و ترکیه هستند که هر یک به ترتیب 17.5 درصد و 10 درصد از جمعیت خود را واکسیناسیون کرده اند. همچنین قطر نیز 4.9 درصد، کویت 4.1 درصد و عربستان سعودی نیز بیش از 2 درصد جعیت خود را ایمن کرده اند. این درحالی است که متاسفانه کشور ما با وجود تمام ظرفیت های موجود نتوانسته حتی 1 درصد از مردم خود را واکسینه کند.

تولید انبوه و توزیع اولین واکسن ایرانی

حسن جلیلی مدیر پروژه واکسن کوو برکت در گفتگو با وبلاگ خطاطی، با اشاره به آخرین شرایط این واکسن ایرانی کرونا، گفت: فاز نیمه صنعتی این واکسن چند روزی است که راه اندازی شده و همچنین تجهیزات آن نصب و راه اندازی شده است و آغاز به کار کرده ایم. وی افزود: الویت بندی تزریق واکسن از سیاست های وزارت بهداشت است و تیم سازنده در آن تصمیم گیری نمی کند. مدیر واکسن کوو برکت گفت: تا اواخر بهار 10 تا 15 میلیون دز تولید می کنیم.

جلیلی در رابطه با قیمت این واکسن گفت: همه ی فرآورده های بیولوژیکی مصوبه دارد و قیمت آن 70 درصد نمونه ی مشابه ی خارجی خواهد بود. وی در زمینه ی تولید مشترک واکسن با کشور های دیگر اظهار کرد: در ستاد اجرایی فرمان امام تولید مشترک نداریم.

جلیلی درباره ی تولید انبوه واکسن کرونا اعلام نمود: در مورد تولید انبوه واکسن کرونا در همه کشور ها مشکل وجود دارد و اگر اخبار را رصد کنیم برخی از واکسن هایی که مجوز مصرف دارد به طور اورژانسی است و آن ها نیز نتوانستند به تعهدات خوشان عمل کنند. مدیر پروژه ی واکسن کوو برکت مطرح نمود برخی از کشور ها حتی صادرات واکسن را ممنوع کرده اند یا اقامه دعوا علیه واکسن سازان شده است، بنابراین تولید انبوه مشکل تمام جهانست، زیرا نخستین بار است با یک بیماری روبرو هستیم که حجم زیادی از مردم را درگیر کرده است و سختی های خودش را نیز دارد.

وی ادامه داد: ما از روزی که پا به این عرصه گذاشتیم با علم به این موضوع قدم به قدمکار تولید را پیش بردیم، نداشته ها و مسائل خیلی زیاد است، اما ما به همت محققین و جوانان توانستیم تا بدین جای کار پیروز باشیم.

همچنان بر اساس وعده های داده شده باید منتظر ورود محموله های بعدی واکسن از آغازین روز های سال جدید باشیم که امیدواریم برخلاف وعده های پیشین عملی شود و بتوانیم عموم مردم را در مقابل این بیماری منحوس ایمن سازیم. بی شک کشور ما با پتانسیل های لازم برای ساخت واکسن علیه این بیماری را داراست، اما باید به خاطر داشته باشیم که تا زمان رسیدن واکسن های داخلی نیاز ضروری به واردات واکسن داریم و به نظر می رسید در حال حاضر باید در کنار تمرکز بر تولیدات داخلی توجه زیادی به واردات داشته باشیم و اندک زمان باقی مانده را هدر ندهیم.

ناگفته نماند ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت درباره عدم تحقق این وعده ها گفته است مقرر شده بود که فاز یک واکسیناسیون تا انتها اسفند 99 به انتها برسد، ولی به علت بد قولی شرکت آسترازنکا و کوواکس به تأخیر افتاد، ولی با واکسن هایی که دریافت کردیم امیدواریم تا دو هفته آینده گروه اول را واکسینه کنیم و بعد از آن وارد واکسیناسیون گروه دوم انجام خواهد شد.

وی در انتها درباره زمان واکسیناسیون عمومی با واکسن تولید داخل هم افزود: تولید کنندگان اعلام نمودند که واکسن انستیتو پاستور از اردیبهشت و واکسن برکت از اواخر خرداد تا اوایل تیر در دسترس قرار می گیرد و امیدواریم واکسیناسیون عمومی زودتر از مهر ماه انجام شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ناکامی ایران در انجام واکسیناسیون کرونا تا بدین جا، آیا ایران قطب واکسن کرونا می شود؟ خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناکامی ایران در انجام واکسیناسیون کرونا تا بدین جا، آیا ایران قطب واکسن کرونا می شود؟ خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید