خبرنگاران شجاعی طباطبایی: ملاحت و طنز در کارتون پیغام را ماندگار می نماید

به گزارش وبلاگ خطاطی، تهران-خبرنگاران- هنرمند کاریکاتوریست عرصه هنرهای تجسمی، هنر کارتون را زبانی جهانی اعلام کرد که برای عموم قابل فهم است و می تواند با چاشنی طنز پیغام و اطلاعات را همراه با ملاحت عنوان کند تا تاثیر آن در ذهن مخاطب ماندگار گردد.

خبرنگاران شجاعی طباطبایی: ملاحت و طنز در کارتون پیغام را ماندگار می نماید

مسعود شجاعی طباطبایی دبیر مسابقه بین المللیما کرونا را شکست می دهیم از داوری این رویداد در هفته آینده اطلاع داد و گفت: با توجه به حجم زیاد آثار ارسالی احتمالاً بیش از دو روز احتیاج است این آثار توسط داوران ایرانی ارزیابی گردد و در نهایت آثار انتخاب شده که با دست باز ارزیابی می گردد برای داوران خارجی ارسال خواهد شد تا در نهایت افراد برگزیده انتخاب شوند.

وی اضافه کرد: داوری آثار توسط یک تیم داوری متشکل از هنرمندان ایرانی و خارجی خواهد بود. بهرام عظیمی، محمدحسین نیرومند و مسعود شجاعی طباطبایی داوران ایرانی هنرمندان هنرهای تجسمی و سلمان مهذبیه نماینده دانشگاه علوم پزشکی به عنوان کارشناس علمی این آثار را ارزیابی خواهند کرد.

وی اعلام اسامی داوارن خارجی را به روزهای آینده موکول کرد و اضافه کرد: بسیاری از کاتونیست های مطرح دنیا از این رویداد استقبال کردند و برای رسیدن به 2 نفر از بین این افراد درحال رایزنی هستیم.

دبیر مسابقه بین المللی ما کرونا را شکست می دهیم ادامه داد: در نظر داریم 50 اثر را به عنوان فینالیست معرفی کنیم که آثار آن ها به 2 روش چاپ بر روی کاغذ و pdf ارائه خواهد شد تا قادر باشیم آثار منتخب را برای تمامی شرکت نماینده های این رویداد ارسال کنیم.

این هنرمند پیشکسوت از برگزاری مراسم آنلاین این رویداد اطلاع داد و گفت: با توجه به تمهیدات جلوگیری از شیوع بیماری کرونا امکان برگزاری این مراسم به صورت حضوری وجود ندارد و به دنبال این هستیم تا با مجموعه هایی که ظرفیت سرورهای آنها احتیاج ما را رفع می نماید مذاکره کنیم تا این رویداد به صورت زنده برای تمامی مردم دنیا پخش گردد.

وی از راه اندازی سایت این جشنواره در روزهای آینده اطلاع داد و اظهار کرد: تمامی اخبار شامل گزارش های تصویری و مصاحبه ها با هنرمندان ایرانی و خارجی به زودی در این سایت قابل دسترس خواهد بود.

وی به به وابستگی بعضی از آثار به اخبار روز اشاره نمود و گفت: با توجه به اینکه بعضی از این آثار مرتبط با اخبار روز ایران و دنیا است تصمیم بر آن شد که 2188 از آثار را در سایت ایران کارتون به نمایش بگذاریم که مورد توجه بسیاری از هنرمندان و مراکز فرهنگی و هنری دنیا نهاده شد که در مدت 28 روز بیش از 1 میلیون و 500 هزار بار دیده شده است.

وی در خصوص تاثیر کیفی آثار راه یافته به این رویداد اضافه کرد: این آثار می توانند در حال حاضر در جامعه اثرگذار باشند و این فرصت را جشنواره دنیای مبارزه با کرونا برای تمامی مطبوعات و نهادهای دیگر قرار داده است تا با ذکر نام هنرمند و این رویداد دنیای، آثار را به صورت رایگان برای مردم به نمایش درآورند و حتی امکان قرار دادن آثار با سایز بزرگتر را نیز برای آنها فراهم کردیم تا درصورت تماس با سایت ایران کارتون در اختیارشان قرار دهیم.

شجاعی طباطبایی آثار مرتبط با کرونا را در چهار دسته تشریح کرد؛ بخش اول آثاری است باموضوع شکست کرونا که کوشش دارد به جامعه در این ایام روحیه دهد و با ترسیم فضای قبل و بعد از این این بیماری امید جامعه را افزایش دهد.

بخش دوم به توصیه های بهداشتی اشاره دارد و کوشش می نماید تا با آگاهی رسانی به مردم را دعوت به خانه ماندن رعایت نکات بهداشتی کند.

بخش سوم به مباحث سیاسی اشاره دارد و سیاستمدارانی همچون دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را نشان می دهد که با این بیماری رفتاری غیرمعمول داشتند.

بخش چهارم تقدیر از فعالان مبارزه با کرونا همچون کادر درمان است که در تمامی دنیا نگاه ویژه ای با لقاب قهرمان، قدیس فرشته و شهید برای آنها انتخاب کردند.

این کارتونیست بر ویژه بودن این رویداد تاکید نمود و گفت: به قطعیت می توان مدعی شد که این حرکت بین المللی در این روز ها برای اولین بار باعث هم افزایی بین سازمانها و نهادهای مختلف کشور شده است.

وی از استقبال بچه ها در این رویداد اطلاع داد و گفت: به دنبال این هستیم که فراخوانی برای بچه ها منتشر کنیم تا آثار نقاشی های طنز بچه ها را دریافت کنیم خود را برای ما ارسال نمایند تا در این رویداد آنها نیز سهمی داشته باشند.

پس از 40 روز از اعلام فراخوان مسابقه بین المللی ما کرونا را شکست می دهیم که با دبیری سید مسعود شجاعی طباطبایی برگزار گشت.

مسعود شجاعی طباطبایی در سرانجام اضافه کرد: هنرمندان کاریکاتوریست 88 کشور در این مسابقه شرکت کردند که ایران با 436 هنرمند، ترکیه با 82 هنرمند، چین با 72 هنرمند، هند با 75 هنرمند، اندونزی با 70 هنرمند، برزیل با 48 هنرمند، روسیه با 30 هنرمند، صربستان با 26 هنرمند و اوکراین با 25 هنرمند در این رویداد حضور دارند.

مسابقه بین المللی ما کرونا را شکست می دهیم به همت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با همکاری نهادهای مختلفی مانند اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، بنیاد فرهنگی روایت فتح و مجموعه های دیگر برگزار گشت.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران شجاعی طباطبایی: ملاحت و طنز در کارتون پیغام را ماندگار می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شجاعی طباطبایی: ملاحت و طنز در کارتون پیغام را ماندگار می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید