آمریکا 5 شرکت را به بهانه ارتباط با ایران تحریم کرد

به گزارش وبلاگ خطاطی، وزارت خزانه داری آمریکا امروز چهارشنبه تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کرد و چند شرکت را به بهانه حمایت از فروش محصولات پتروشیمی ایران در فهرست سیاه قرار داد.

آمریکا 5 شرکت را به بهانه ارتباط با ایران تحریم کرد

به گزارش وبلاگ خطاطی از فارس، وزارت خزانه داری آمریکا چند شرکت را به بهانه حمایت از فروش محصولات پتروشیمی ایران تحریم کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا اظهار داشت چهار شرکت مستقر در امارات متحده عربی و چین را به بهانه تسهیل فروش محصولات پتروشیمی شرکت تریلیانس در فهرست تحریم ها قرار داده است.

در بیانیه خزانه داری آمریکا آمده است: این شرکت های مستقر در چین و امارات اقدام به ارائه خدمات کشتی رانی یا انجام مبادلات مالی از طرف این شرکت نموده و تریلیانس را قادر به ادامه واسطه گری برای صادرات پتروشیمی ایران و انتقال آن نموده اند.

استیون منوشین، وزیر خزانه داری آمریکا گفت: بخش های نفت و پتروشیمی ایران جزو منابع اصلی تأمین مالی برای رژیم ایران هستند. ایران از این منابع برای حمایت از برنامه های مخرب داخلی و خارجی خود استفاده می نماید.

وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت همزمان با تحریم های وزارت خزانه داری علیه 4 شرکت مستقر در امارات و چین، یک شرکت مستقر در ویتنام را به دلیل نقش آفرینی در انتقال محصولات پتروشیمی ایران تحریم نموده است.

وزارت خزانه داری آمریکا پیش از این در شهریورماه هم اعلام نموده بود 3 فرد و 11 شرکت دیگر را به بهانه ارتباط با شرکت پتروشیمی تریلیانس و تسهیل مبادلات مربوط به محصولات پتروشیمی ایران تحریم نموده بود.

این نهاد آمریکایی 13 شهریور در بیانیه ای اعلام نموده دفتر کنترل دارایی های خارجی این وزارتخانه و وزارت خارجه آمریکا 11 شرکت و 3 فرد را به دلیل حمایت از شرکت پتروشیمی تریلیانس که ژانویه 2020 در فهرست سیاه آمریکا قرار گرفته تحت تحریم قرار داده است.

در این بیانیه آمده بود: فروش محصولات پتروشیمی جزو منابع درآمدی کلیدی رژیم ایران است و به این رژیم برای کسب منابع مالی جهت حمایت بی ثبات کننده از رژیم های فاسد و گروه های تروریستی در سراسر خاورمیانه و اخیراً ونزوئلا یاری می نماید.

تحریم ها علیه ایران

دولت آمریکا برای پیشبرد جنگ مالی علیه جمهوری اسلامی ایران از سال ها قبل تحریم هایی را به بهانه های مختلف علیه تهران وضع نموده است. واشنگتن شرکت های آمریکایی و شرکت های مستقر در کشورهای ثالث را به تبعیت از این تحریم ها ملزم می نماید.

دفتر تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری یا FTI که در سال 2004 به عنوان یکی از نهادهای وزارت خزانه داری آمریکا ایجاد شده مرکز طراحی جنگ مالی این کشور علیه کشورهای مخالف با سیاست های کلان واشنگتن به شمار می رود.

دفتر تروریسم و اطلاعات مالی مأموریت ادعایی خود را اجرای راهبردهای دولت آمریکا برای مبارزه با تأمین مالی تروریسم در سطح داخلی و بین المللی، تدوین و اجرای راهبردهای ملی در مورد مبارزه با شبکه های پولشویی و تامین مالی تروریسم اعلام می نماید.

این دفتر شامل چهار زیرمجموعه است: 1-دفتر کنترل دارایی های خارجی (اوفاک) 2- دستیار وزیر در امور اطلاعات و تحلیل 3- دستیار وزیر در امور تأمین مالی تروریسم و 4- شبکه اجرای قوانین مربوط به جرائم مالی.

اتاق ساکت جنگ مالی

یکی از مهم ترین اهداف و محورهای فعالیت دفتر تروریسم و اطلاعات مالی را راهنمایی جنگ مالی علیه ایران، ضربه زدن به گروه های محور مقاومت و تبدیل کردن نظام مالی آمریکا به یک اهرم فشار علیه اقتصاد کشورهای ناهمسو با این کشور تشکیل می دهند.

سی ان ان در گزارشی در سال 2010 دفتر تروریسم و اطلاعات مالی را اتاق جنگ ساکت علیه ایران توصیف نموده و درباره آن نوشته است: آنها در واقع، مسئول فلج کردن اقتصاد ایران هستند. سی ان ان نوشته فعالیت های این دفتر معمولا بدون جار و جنجال انجام می شوند اما اثرگذار هستند.

افزایش بودجه جنگ مالی با ایران

پیش از این آنالیز های فارس از سند پیشنهادی ترامپ برای بودجه سال مالی 2019 آشکار نموده بود که او خواهان افزایش 36 میلیون دلاری بودجه دفتر تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری شده و گفته این منابع مالی برای منزوی سازی کره شمالی و افزایش فشار تحریم ها علیه ایران هزینه خواهند شد.

در این سند، رئیس جمهور آمریکا پیشنهاد اختصاص 159 میلیون دلار بودجه به این دفتر را داده و گفته که این رقم معادل 36 میلیون دلار افزایش نسبت به بودجه مالی سال 2017 خواهد بود.

در بخشی از آن سند، درباره دلیل این افزایش بودجه شرح داده شده است: این منابع اضافی برای منزوی کردن مالی کره شمالی، تکمیل مرکز مبارزه با تامین مالی تروریسم در عربستان سعودی، افزایش فشار تحریم ها علیه ایران با تدابیر مختلف از جمله اجرای قانون کاتسا تخصیص داده خواهند شد.

منبع: جام جم آنلاین

به "آمریکا 5 شرکت را به بهانه ارتباط با ایران تحریم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا 5 شرکت را به بهانه ارتباط با ایران تحریم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید