یادی از فیلم ترور یا ای&hellip مثل ایکاروس به یاد موسیقی عالی انیو موریکونه برای این فیلم

به گزارش وبلاگ خطاطی، نخستین باری که فیلم ترور یا ای… مثل ایکاروس را دیدم از یادم نمی رود. کودک بودم و با پدرم مجذوب فیلمی شدیم که داشت از تلویزیون سیاه و سفید مبله اتاق نشیمن پخش می شد. آن موقع مسلما نمی دانستیم که موسیقی فیلم را چه عظیم مردی ساخته است. سناریویی هیجان انگیز، تعلیق داستان، دوبله بسیار عالی با صدای ایرج ناظریان و سیمین سرکوب، موسیقی و آن حس خوب با هم دیدن فیلم ها که این آخری متاسفانه سال های طولانی است، تکرار نشده، مجذوبم نموده بود.

یادی از فیلم ترور یا ای&hellip مثل ایکاروس به یاد موسیقی عالی انیو موریکونه برای این فیلم

فیلم ای… مثل ایکار ساخت فرانسه بود و آنری ورنوی کارگردانی اش نموده بود. موسیقی این فیلم را انیو موریکونه ساخته بود که متاسفانه دیروز درگذشت و دنیایی از هنرش محروم شد، هر چند که او آنقدر یادگار از خود برجا گذاشته که می توانیم همواره دلخوش به آنها باشیم.

بایگران آن ایو مونتان، رولان بلانش، ژاک بریلان، ژاک دنی، میشل دوسارا و ژوزفین فرسون بودند.

داستان این فیلم رنگی 120 دقیقه در کشوری نامشخص می گذشت:

در یک روز آفتابی، قاتلی حرفه ای با تفنگی دوربین دار رئیس جمهور را میان جمعیت نشانه رفته است. قاتل ماشه تفنگ را می چکاند، اما ناگهان همه چیز سریع و برخلاف انتظار اتفاق می افتد و مرگ از جایی دیگر سر می رسد…

بازرس هانری ولنی (مونتان) و چهار دستیارش باید این پرونده ملی را به انجام برسانند و مغز متفکر پشت صحنه ترور را بیابند. وقتی ولنی پرونده را به دست می گیرد، نشانه های کمی می یابد؛ از جمله تمام تلاش هایش را مصروف پیدا کردن یک مرد می نماید که شاهد اصلی به شمار می آید. او در جست و جو برای یافتن این مرد به جسدی بر می خورد. اما در پی هر ردی، جسدی دیگر خوابیده است؛ اجساد هفت مرد و دو زن: نه شاهدی که در صحنه ترور چیزی را دیده اند که نباید می دیده اند.

در پایان ولنی با دست یافتن به راز، عنوان فیلم را شرح می دهد و خودش فدا می گردد. فیلم ملهم از ترور مرموز جان اف کندی است.

از همین ورنوری باید فیلم های ساعت بیست و پنج، توپ های سان سباستین و دسته سیسیلی ها را هم به شما پیشنهاد بدهم. همین 4 فیلمی که همینجا از آنها نام بردم شاید قوی تر از کل فیلم های هالیوودی یک سال اخیر باشند!

ضمن اینکه سکانس پایانی آن، و کلیدواژه ایکاروس هم من را یاد یکی از کتاب های کوچک محبوب دوران کودکی ام می اندازد: داستان پرواز:

در پایان سکانس پایانی فیلم را ببینید (البته اگر فیلم را دیده اید) و نیز موسیقی متن زیبای موریکونه را برای آن بشنوید:

منبع: یک پزشک

به "یادی از فیلم ترور یا ای&hellip مثل ایکاروس به یاد موسیقی عالی انیو موریکونه برای این فیلم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادی از فیلم ترور یا ای&hellip مثل ایکاروس به یاد موسیقی عالی انیو موریکونه برای این فیلم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید