10طرح تحقیقاتی شیلات سیستان و بلوچستان در حال انجام است

به گزارش وبلاگ خطاطی، رییس مرکز تحقیقات شیلات آب های فراساحلی چابهار گفت: هم اینک 10 طرح تحقیقاتی و 2طرح ترویجی با اعتبار پژوهشی 2 میلیارد و 200 میلیون ریال توسط این مرکز تحقیقاتی در حال اجراست.

10طرح تحقیقاتی شیلات سیستان و بلوچستان در حال انجام است

اشکان اژدریرییس مرکز تحقیقات شیلات آب های فراساحلی چابهار : این طرح ها در حوزه ارزیابی ذخایر آبزیان تجاری و سایر آبزیان بهره برداری نشده مانند خیار دریایی و برآورد میزان قابل برداشت (صید) از دریا، مطالعات بیولوژی ماهیان با ارزش تجاری، استخراج مواد با ارزش صنعتی و دارویی از ریز جلبک ها و ماکرو جلبک های دریایی از جمله بتاکاروتن و آلژینات، معرفی پروبیوتیک و واکسن بومی به آبزی پروری کشور و پایش فنی مراکز تکثیر و پرورش میگو در منطقه توسط محققان این مرکز و با پشتیبانی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در حال اجراست.

اوافزود: عمده این طرح ها با تامین اعتبار از سوی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور به منظور بالفعل کردن ظرفیت های منطقه مکران و ترویج یافته های تحقیقاتی اجرا شده اجرایی می شود.

رییس مرکز تحقیقات شیلات آب های فراساحلی چابهار گفت: علاوه بر طرح های تحقیقاتی داخلی، با توجه به ذخایر مشترک با کشور های همسایه در آب های دریایی عمان بویژه در مورد آبزیانی مانند تن ماهیان و لابستر پیگیری و مکاتبات لازم جهت اجرای پروژه های مشترک با سازمان IOTC و کشور های عمان و پاکستان اجرا شده و در دست اقدام است.

او اظهار داشت: هم اینک 15نفر به عنوان هیات علمی و محقق در این مرکز مشغول فعالیت هستند و تا کنون بیش از 120 طرح تحقیقاتی و 15پروژه دانشجویی را اجرا کرده است.

سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان (آب های داخلی) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آب های دریای عمان فعال است.

گ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "10طرح تحقیقاتی شیلات سیستان و بلوچستان در حال انجام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10طرح تحقیقاتی شیلات سیستان و بلوچستان در حال انجام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید