18 پرسش مهم درباره اومیکرون

به گزارش وبلاگ خطاطی، کرونا ویروسی که این روز ها برای همه به یک هم نشین دائمی تبدیل شده و نام آن بر سر زبان همه افراد جامعه هست؛ اما سویه اومیکرون آن کمی ناآشناتر و غریبه تر به نظر می رسد. در این گزارش به 17 پرسش مهم در باره اومیکرون پاسخ علمی داده ایم.

18 پرسش مهم درباره اومیکرون

به گزارش فارس، کرونا ویروسی که این روز ها برای همه به یک هم نشین دائمی تبدیل شده و نام آن بر سر زبان همه افراد جامعه هست؛ اما سویه اومیکرون آن کمی ناآشناتر و غریبه تر به نظر می رسد و شاید احساس خطر بیشتری نسبت به گذشته، در افراد جامعه پدید آورده است.

دانشمندان طی آنالیز های خود روی این سویه کرونا، دریافتند که اومیکرون در کسانی که قبلا به کرونا مبتلا شده و بهبود یافته اند نیز دیده می گردد.

آن ها اعلام کردند که اومیکرون حدود 50 جهش دارد که 30 جهش آن در پروتئین اسپایک اتفاق افتاده است و این پروتئین همان مولکولی است که باعث تهاجم ویروس کرونا به سلول های انسانی می گردد. این مساله مهم ترین چیزی است که محققین را در مورد اومیکرون نگران می سازد.

معمولا سویه های تازه برای اولین بار در بدن افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی و بیماری های خودایمنی هستند، دیده می گردد؛ زیرا سرکوب سیستم ایمنی باعث به وجود آمدن جهش های تازه در این ویروس می گردد. برای آگاهی از آخرین یافته های علمی درباره سویه تازه کرونا با نام اومیکرون در ادامه 17 پرسش رایج را مطرح و پاسخ علمی آن را بیان نموده ایم.

1) سویه اومیکرون ویروس کرونا چیست؟

سویه اومیکرون ، آخرین جهش شناخته شده از ویروس کرونا در سطح دنیا است که هنوز اثرات، قدرت انتقال و تفاوت های آن با سویه قبلی یعنی سویه دلتا در حال آنالیز و پیگیری است. اولین موارد اومیکرون درآفریقای جنوبی دیده شدند و برای اولین بار به وسیله این کشور به سازمان بهداشت دنیای با آمار 114 مورد گزارش شد.

یافته های یک مطالعه تازه نشان می دهد که اومیکرون 70 برابر سریع تر از سویه دلتا در نای و ریه ها تکثیر می گردد. با وجودی که سرعت تکثیر اومیکرون در مقایسه با سویه دلتا 70 برابر بیشتر است، اما یافته ها نشان می دهد رشد سویه تازه در بافت ریه 10 برابر کُندتر است.

2) اومیکرون چه تفاوتی با انواع قبلی ویروس دارد؟

ویروس کرونا به یاری پروتئینی به نام اسپایک وارد سلول های بدن شده و باعث بیماری کووید-19 می گردد. حدود 30 تغییر یا بیشتر در پروتئین اسپایک در نوع اومیکرون معین شده است که دو برابر جهش های نوع دلتا است.

نیمی از این جهش ها در ناحیه ای است که ویروس کرونا به یاری آن به سلول بدن انسان متصل شده، وارد آن شده و باعث عفونت می گردد. جهش ها در این ناحیه ویروس می تواند باعث گردد تا دستگاه ایمنی (یعنی آنتی بادی های ساخته شده بعد از واکسیناسیون یا عفونت قبلی) ویروس را کمتر از قبل تشخیص دهد و خطر عفونت با اومیکرون افزایش یابد.

حداقل سه جهش در نوع اومیکرون ، به ویروس برای فرار از شناسایی شدن به وسیله آنتی بادی دستگاه ایمنی یاری می نماید. ظاهراً جهش دیگری هم توانایی آن را برای ورود به سلول های انسان افزایش می دهد و باعث انتقال بیشتر آن می گردد.

3) منشاء این نوع ویروس از کجاست؟

تا به امروز فقط حدس و گمان هایی درباره منشاء اومیکرون مطرح است. به باور یکی از دانشمندان مؤسسه ژنتیک UCL لندن، احتمالاً نوع اومیکرون در طول عفونت مزمن در فردی با نقص سیستم ایمنی (احتمالا مبتلای به HIV/AIDS درمان نشده) تکامل یافته است.

آفریقای جنوبی دارای 8.2 میلیون نفر مبتلا به HIV است که بیشترین اندازه در دنیا است. نوع بتا هم که سال گذشته در آفریقای جنوبی شناسایی شد، ممکن است از یک فرد آلوده به HIV منشاء گرفته باشد.

4) چرا ویروس کرونا دائما در حال ایجاد سویه های تازه است؟

ویروس کرونا یک ویروس حیوانی است که در حیوانات به 40 گونه دیده می گردد که 7 مورد از آن ها به انسان ها سرایت می نماید. روش هایی که انسان ها، آن ها را راهکاری برای جلوگیری از ابتلا به کرونا می دانند مانند زدن ماسک، استفاده از محلول های ضدعفونی، استفاده از دارو های مناسب و تقویت سیستم ایمنی بدن، سدی در برابر انتقال بیشتر ویروس کروناست که این ویروس با ایجاد سویه های تازه سعی در بی نتیجه کردن آن ها دارد.

یکی دیگر از دلایل ایجاد سویه های تازه در ویروس کرونا این است که ویروس کوشش می نماید تا خود را با اندام های بیشتری در بدن انسان ها سازگار کند تا بتواند به آن ها دسترسی داشته باشد و ایجاد بیماری کند.

5) اومیکرون یا دلتا؟ کدامیک خطرناک تر است؟

در مطالعه ای در کالیفرنیای جنوبی آمریکا که شدت بیماری افراد مبتلا به اومیکرون با افراد مبتلا به دلتا مقایسه شد، خطر بستری به علت بیماری علامت دار بیش از 50 درصد کمتر بوده است. خطر بستری در ICU و مرگ به ترتیب 74 درصد و حدود 90 درصد کمتر از دلتا بوده است.

با توجه به این اطلاعات به نظر می رسد کرونا اومیکرون بیماری با علائم خفیف ایجاد می نماید و کمتر از دلتا باعث مراجعه به بیمارستان یا بستری در بیمارستان و ICU و بعلاوه مرگ می گردد.

هرچند باید گفت اومیکرون توانایی بیشتری در فرار از ایمنی واکسن ها و ایجاد عفونت مجدد در افراد واکسینه ُدارد. به همین علت تزریق دز سوم واکسن کرونا همزمان با اومیکرون در بیشتر کشور ها شتاب گرفت.

با توجه به تحقیقاتی که تا به امروز اجرا شده است همچنان دلتا خطرناک ترین و مسری ترین سویه ویروس کرونا است که می تواند افراد را به عفونت های بسیار فراگیرتری مبتلا سازد و در مقایسه ای که سازمان بهداشت دنیای بین سویه دلتا و سویه اومیکرون انجام داده است اندازه بیماری زایی اومیکرون و قدرت سرایت آن نسبت به دلتا کمتر است.

6) اومیکرون در بزرگسالان چه علائمی دارد؟

5 علامت شایع در دوره ابتلا به اومیکرون را معرفی می نماید، شایع ترین علائم آبریزش بینی، سردرد، خستگی میانه یا شدید، عطسه و گلودرد است.

7) اومیکرون در بچه ها چه علائمی دارد؟

آبریزش بینی، گلودرد، سردرد، گرفتگی صدا، سرفه، تب، بی حالی، لرز، گاهی علائم گوارشی مثل اسهال و استفراغ از جمله علائم در بچه ها است. گاهی نیز ممکن است درگیری ریه اتفاق بیفتد و در موارد شدید ممکن است تنگی نفس و کبودی لب ها وجود داشته باشد.

8) اندازه شیوع علائم چشایی و بویایی در مبتلایان به اومیکرون چگونه است؟

اطلاعات اخیر در مورد علائم کرونا امیکرون نشان می دهد که از دست دادن حس بویایی یا چشایی با امیکرون در مقایسه با دلتا حدود 80 درصد کمتر شایع بوده است، اما گلودرد در موارد اومیکرون نسبت به دلتا تقریباً 8 برابر شیوع بیشتری داشته است.

9) مدت زمان قرنطینه در صورت ابتلا به اومیکرون چقدر است؟

بر اساس اعلام سازمان دنیای بهداشت مدت قرنطینه امیکرون 5 روز است و بعد از این مدت فرد می تواند کار های روز مره خود را انجام دهد؛ البته اگر ضرورتی ندارید 10 روز قرنطینه را رعایت کنید.

یک تحلیل بزرگ از انگلیس می گوید افرادی که به اومیکرون مبتلا می شوند، در مقایسه با انواع قبلی بین 50 تا 70 درصد کمتر به مراقبت های بیمارستانی احتیاج دارند.

10) اومیکرون و تزریق دُز سوم واکسن کرونا چه ارتباطی دارند؟

اطلاعات به وضوح تاثیر واکسیناسیون و مخصوصاً دز بوستر یا دز سوم را بر تقویت دوباره ایمنی در برابر ویروس کرونا نشان می دهد. تعداد فوتی های بین واکسینه نشده ها بسیار بیشتر از فوتی ها در بین افراد واکسینه شده مخصوصاً بعد از دُز بوستر است.

آخرین اطلاعات و داده ها از بریتانیا نشان می دهد که دوز بوستر یا دز سوم همچنان سطح بالایی از محافظت را در برابر بیماری شدید در اومیکرون به خصوص بین بزرگسالان 65 ساله یا بیشتر ایجاد می نماید: دز بوستر حدود 90 درصد محافظت را 3 ماه پس از تزریق ایجاد می نماید؛ در حالی که 3 ماه پس از دو دز، 70 درصد محافظت و بعد از 6 ماه تنها 50 درصد محافظت مشاهده شده است.

گزارش مرکز کنترل بیماری در آمریکا (CDC) نشان داده در زمانی که اومیکرون اولین بار در آمریکا در گردش قرار گرفته است، محافظت افراد با دز بوستر نسبت به افراد واکسینه نشده، در مقابل ابتلا به کووید-19، پنج برابر بیشتر بوده است.

علاوه بر این، واکسن خط دوم دفاع بدن به نام ایمنی سلولی را هم تحریک می نماید که دانشمندان اخیراً بیشتر به آن توجه نموده اند. خوشبختانه ایمنی سلولی بعد از واکسن در برابر اومیکرون همچنان پایدار است و تا زمان های طولانی تری می تواند با ویروس مقابله کند. شاید به همین علت، افراد واکسینه هنوز هم در برابر بیماری پاسخ بهتری می دهند و دچار بیماری شدید یا بستری نمی شوند.

با گذشت چندین ماه از تزریق واکسن کرونا در اولین گروه از افراد در بسیاری از کشور های دنیا، پرسش ها درباره احتیاج به تزریق دُز سوم یا دُز تقویتی واکسن کرونا در کشور های مختلف همیشه رو به افزایش بوده است.

دلایل مختلفی برای تزریق دُز تقویتی واکسن کرونا مطرح شده است که نتیجه آنالیز ها و تحقیقات است و مورد توجه نهاد های بهداشت و سلامت کشور ها قرار گرفته است. تحقیقات در برخی کشور ها درباره اثربخشی واکسن ها و اندازه ایمنی در بدن دریافت نمایندگان واکسن بعد از گذشت چند ماه از واکسیناسیون قبلی نشان می دهد که تزریق دُز سوم واکسن کرونا به خصوص در جمعیت های خاص مانند سالمندان و افراد با ضعف و سرکوب سیستم ایمنی برای حفظ ایمنی جامعه مورداحتیاج است.

11) درباره پیشگیری از ابتلا به اومیکرون چه باید کرد؟

مطالعات نشان می دهند واکسن های موجود علیه اومیکرون هم موثر هستند و با دریافت دُز یادآور ایمنی بدن قوی تر هم می گردد. تزریق دُز سوم واکسن کرونا تاثیر 80 درصدی بر پیشگیری از ابتلا به اومیکرون خواهد داشت.

اصولی که برای پیشگیری بیماری کرونا باید رعایت کنیم هیچ ارتباطی به نوع آن ندارد، بلکه حساسیت ما را افزایش می دهد. جهت بیشتر رعایت کردن اصول بهداشتی و دیگر اقدامات لازم جهت حفظ سلامتی خویش و اطرافیان خود و صرف نظر از اینکه ما با چه نوعی از کرونا روبه رو هستیم باید نسبت به تزریق واکسن نوبت اول و دوم و دوز یادآور (سه دوز در حال حاضر)، رعایت اصول بهداشتی و دیگر توصیه های لازم اقدام کنیم.

به گفته کارشناسان، هنوز مهم ترین و برترین راهکار، افزایش واکسیناسیون و تزریق دُز تقویتی است. تحقیقات نشان داده است که اندازه بالای آنتی بادی های خنثی نماینده ویروس اصلی کرونا با محافظت در برابر کرونای ناشی از انواع (واریانت های) تازهتر ارتباط دارد.

12) آیا کسانی که واکسن زده اند به اومیکرون مبتلا می شوند؟

به عقیده محققان در سراسر دنیا، واکسیناسیون تنها راه نجات از بیماری کرونا و بعلاوه سویه اومیکرون و سویه دلتاست. آن ها در همه کشور ها تاکید می نمایند که مردم باید علیه کووید19 واکسینه شوند و بعلاوه دُز یادآور یا همان دُز بوستر در اسرع وقت به همه جمعیت جامعه بالای 12 سال در همه کشور ها تزریق گردد.

اطلاعات ارائه شده نشان می دهد که احتمال احتیاج به مراقبت های پزشکی در میان افراد مبتلا به گونه اومیکرون 31 تا 45 درصد کمتر از دیگران است. علاوه بر این، احتمال اینکه افراد مبتلا به گونه اومیکرون در بیمارستان بستری شوند بین 50 تا 70 درصد کمتر از احتمال بستری شدن به علت آلوده شدن به گونه دلتا است.

13) تفاوت جهش های اومیکرون با دلتا چیست؟

از جمله نگرانی ها درباره این نوع ویروس کرونا وجود جهش های متعدد و متنوع است. بیش از 30 جهش در پروتئین اسپایک گزارش شده، تعدادی که بیش از دوبرابر جهش های واریانت دلتا است. برخی از این جهش ها قدیمی هستند و در واریانت های قبلی مانند آلفا، بتا، گاما و دلتا شناسایی شده بودند و برخی از آن ها تازه بوده و مربوط به پروتئین اسپایک نیستند.

14) راه تشخیص اومیکرون چیست؟

آزمایش PCR که به طور گسترده استفاده می گردد، همچنان برای تشخیص عفونت کرونا، از جمله عفونت با Omicron، همچنان که در مورد انواع دیگر نیز دیده ایم، مناسب است. مطالعات برای مشخص اینکه آیا این نوع واریانت بر انواع دیگر آزمایش ها از جمله آزمایش های تشخیص سریع آنتی ژن تأثیری می گذارد، ادامه دارد.

15) اثربخشی درمان های فعلی بر کرونای اومیکرون

کورتیکواستروئید ها و مهارنماینده های گیرنده IL 6 همچنان برای مدیریت بیماران مبتلا به نوع شدید مؤثر خواهند بود. با توجه به تغییرات بخش هایی از ویروس در نوع Omicron، سایر درمان ها برای مشخص اندازه تاثیر آن ها ارزیابی خواهند شد.

16) اومیکرون با دلتا، آنفلوآنزا و سرماخوردگی چه تفاوتی دارد؟

مقایسه اومیکرون با ویروس های دلتا، آنفلوانزا و سرماخوردگی نشان می دهد که سرفه های خشک، تنگی نفس، از دست حس بویایی و تب در مقایسه با دیگر با بیماری ها در اومیکرون کمتر است.

از شایع ترین علائم اومیکرون می توان به آبریزش بینی، عطسه، گلودرد سردرد و خستگی اشاره نمود. علائم دیگری مانند سرفه، تنگی نفس، تب، تعریض شبانه، لرز، از دست دادن حس بویایی در مرحله بعدی خواهد بود و در میان مبتلایان به اومیکرون شایع نیستند.

بعلاوه مدت زمان علائم بیماری اومیکرون به جز موارد بستری، 2 تا 4 روز است که این زمان طول خواهد کشید تا علائم در فرد پدیدار گردد؛ این در حالی است که سرفه، گلودرد، تب و لرز، سردرد و خستگی، علائم شایع در میان مبتلایان به آنفلوانزا است.

در ویروس دلتا نیز علامت های شایع، سرفه، آبریزش بینی، گلودرد، تنگی نفس، تب و لرز، سردرد و از دست دادن حس بویایی و خستگی هستند.

در سرماخوردگی هم سرفه، آبریزش بینی، عطسه، گلودرد از مهمترین و شایع ترین علامت های این بیماری است و 2 تا 3 روز نیز زمان می برد تا علائم آن به طور کامل مشهود گردد.

17) اومیکرون چه اندازه روی سطوح ماندگاری دارد؟

اومیکرون بالاخره تاثیرش روی پوست دراز مدت است و ممکن است تا 8 روز بماند؛ بنابراین بهداشت دست خیلی مهم است. اومیکرون روی پلاستیک 190 ساعت ماندگاری دارد؛ در مورد ماندگاری در هوای آزاد نیز مانند واریانت های دیگر است؛ چون ویروس خارج از بدن موجود زنده خیلی نمی تواند زنده بماند، اما پوست و پلاستیک به علت ویژگی های خود، ماندگاری ویروس را افزایش داده و باعث می گردد سرعت انتشار بالا رود.

به علت جهش اندکی ماندگاری اومیکرون نسبت به سویه های قبلی برروی سطوح بیشتر است، اما این اصلا به این معنا نیست که به وسیله سطوح منتقل می گردد و به معنای استفاده مداوم از الکل و وایتکس نیست؛ در نتیجه باید توجه کنیم سطوح راه اصلی انتقال نیست.

براساس توصیه متخصصان تا جایی که امکان دارد از زدن الکل به دستان خود بپرهیزید و با آب و صابون بشویید؛ چراکه استفاده مداوم از الکل باعث از بین رفتن میکروبیوم ها (باکتری های مفید پوست) می گردد. بیش از اینکه تمرکز شما روی انتقال ویروس از سطوح باشد تمرکز شما روی این باشد که دستان خود را به دهان و چشمان تان نزنید.

همچون گذشته اومیکرون هم از غذا انتقال پیدا نمی نماید بلکه مهمترین راه انتقال ویروس اومیکرون ذرات حاصل از تنفس و عطسه کردن است و راه موثر جلوگیری از ابتلا به آن رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک است؛ ضمن اینکه کامل کردن فرایند واکسیناسیون نیز بسیار اثر گذار است.

سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری های امریکا توصیه نموده است در صورت دسترسی به آب، دست ها با آب تمیز و صابون شسته شوند و از آنجا که به کارگیری محلول 70 درصد الکل و آب، باعث خشک و خشن شدن پوست می گردد، برای شستشوی دست و سطوح بدن، نباید از آن به عنوان جایگزین آب و صابون استفاده کرد.

به یاد داشته باشیم! همانگونه که برای جلوگیری از سوانح رانندگی، کمربند ایمنی را می بندید و فارغ از اینکه تصادف رخ می دهد یا خیر؟ به بستن آن اهتمام دارید، به زدن واکسن کرونا هم اهتمام ورزید تا در وقت مناسب بتوانید جان سالم به در ببرید.

با توجه به تمام چیزی که در بالا گفته شد، واکسیناسیون همچنان اولویت اول است و خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا محسوب می گردد. پس واکسن بزنید و اطرافیان خود را به زدن واکسن و دُزهای یادآور تشویق کنید؛ ضمن اینکه همچنان رعایت شیوه نامه های بهداشتی باید مد نظر قرار گیرد.

18) چند ثانیه ای به اومیکرون مبتلا می شوید؟

فاصله ای که 2 نفر در کنار هم ایستاده اند و با هم صحبت می نمایند، در توسعه عفونت کووید بسیار مهم است. اگر یکی از آنان آلوده باشد و بیش از اندازه توصیه شده به فرد سالم نزدیک گردد ،خطر ابتلا به بیماری در فرد سالم افزایش می یابد. اگر در فاصله ای نزدیک قرار بگیریم که امکان برقراری ارتباط کلامی وجود داشته باشد، ممکن است طی 15 ثانیه ویروس به فرد سالم منتقل گردد. به همین علت است که ما اصرار داریم اقدامات بهداشت عمومی را رعایت نموده تا بتوانیم با ویروس و سویه های جهش یافته آن زندگی کنیم.

منبع: فرارو

به "18 پرسش مهم درباره اومیکرون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 پرسش مهم درباره اومیکرون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید