6 ترفند افزایش ماندگاری توت فرنگی

به گزارش وبلاگ خطاطی، توت فرنگی از پرطرفدارترین میوه های این فصل است، اما متاسفانه ماندگاری پایینی دارد و خیلی زود فاسد می گردد.در این یادداشت نکاتی برای افزایش قابلیت نگهداری توت فرنگی را ذکر می کنم.

6 ترفند افزایش ماندگاری توت فرنگی

در زمان خرید، توت فرنگی های سالم و با رنگ قرمز روشن و سفت را انتخاب کنید.

میوه های نرم و دارای هرگونه صدمه فیزیکی با نشانه های کپک زدگی و لکه های سفید نباید خریداری گردد، زیرا فساد میوه خیلی سریع به کل محموله منتقل می گردد.

نیازی نیست کل محموله توت فرنگی خریداری شده را بشویید و سپس در یخچال قرار دهید. زیرا ماندگاری آن به شدت کاهش می یابد. توت فرنگی باید قبل از مصرف شسته گردد.

برای شست وشو نباید توت فرنگی را در مدت زمان طولانی در آب قرار دهید زیرا توت فرنگی به دلیل بافت اسفنجی خود مقدار زیادی آب جذب نموده و بافت نامطلوب و نرمی پیدا می نماید و تردی خود را از دست می دهد. می توانید برای شست وشوی توت فرنگی در چند دقیقه از محلول سرکه (یک پیمانه سرکه و سه پیمانه آب) بهره ببرید. به آرامی سطح آنها را با دست بشویید و هرگز آنها را در این محلول نخیسانید.

در پایان آنها را با آب سرد آبکشی کنید تا طعم سرکه در آنها غالب نگردد. همچنین می توانید توت فرنگی را زیر جریان آب قرار دهید و به آرامی آنها را هم بزنید. اگر می خواهید آن را در فضای خانه برای مدتی قرار دهید بهتر است آب اضافی آن را با دستمال حوله ای بگیرید.

در زمان قرار دادن آنها در یخچال آنها را در ظرف عظیم تری به صورت لایه ای نازک بچینید. هرگز حجم زیادی از توت فرنگی را روی هم در ظرف عمیقی نگهداری نکنید، زیرا عملا لایه های زیرین خیلی سریع کیفیت خود را از دست می دهند. روی توت فرنگی ها را با لایه ای از پلاستیک بپوشانید یا در ظروف دردار نگهداری کنید.

توت فرنگی نشسته در دمای یخچال پنج تا هفت روز و در دمای اتاق فقط یک تا دو روز قابل نگهداری است.

اگر حجم زیادی از توت فرنگی را در اختیار دارید می توانید پس از شست وشو، حذف آب اضافه و جدا کردن بخش سبزرنگ، آنها در ظرف دردار و محکم یا در کیسه های مخصوص فریزر، منجمد کنید.

توت فرنگی کامل با این روش شش تا هشت ماه و نوع برش خورده به مدت سه تا چهار ماه قابل نگهداری است البته دقت کنید بسته های توت فرنگی تحت فشار قرار نگیرند.

برای خروج از انجماد آنها را برای مدتی در یخچال قرار دهید. خروج از انجماد در دمای محیط به شدت کیفیت آنها را کاهش می دهد.

دکتر مریم قادری قهفرخی - متخصص صنایع غذایی / روزنامه وبلاگ خطاطی

منبع: جام جم آنلاین

به "6 ترفند افزایش ماندگاری توت فرنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 ترفند افزایش ماندگاری توت فرنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید