آشنایی با جاهای دیدنی آبادان

به گزارش وبلاگ خطاطی، جاهای دیدنی آبادان را بیشتر بشناسیم

آبادان مشهورترین شهر خوزستان است. یکی از عظیم ترین پایگاه های نفتی ایران در این شهر قرار گرفته است و آبادان با داشتن کارخانه های پتروشیمی و دسترسی به خلیج فارس و آب های آزاد نقش مهمی در اقتصاد این منطقه دارد. به همین دلیل عمده مسافران آبادان را مسافران تجاری تشکیل می دهند. اما تنها مسافران تجاری به آبادان سفر نمی نمایند بلکه دلیل دیگر سفر به این شهر جاذبه های گردشگری آن هستند. در ادامه تعدادی از محبوب ترین و مشهورترین جاهای دیدنی آبادان را به شما معرفی خواهیم کرد. با خبرنگاران همراه باشید.

آشنایی با جاهای دیدنی آبادان

اروند رود

اروند رود یکی از جاهای دیدنی آبادان است که در شهرهای خرمشهر، آبادان و غرب جزیره مینو جریان دارد. طول این رودخانه 84 کیلومتر است و با عراق هم مرز مشترک دارد. مردم عراق اروندرود را با نام شط العرب می شناسند. رود اروند در نهایت به خلیج فارس می ریزد. ماهیگیری در این رود مجاز است و علاوه بر آن ساحل این رود نمایی زیبا دارد که می توانید از دیدن آن لذت ببرید.

بازار مرکزی آبادان

اگر به آبادان سفر کردید و زمان زیادی برای جابجا شدن در مراکز خرید این شهر و خرید کردن ندارید، می توانید با رفتن به بازار مرکزی آبادان تنها در یک روز خرید کنید. این مرکز خرید یکی از اولین مراکز خرید مدرن شهر آبادان است و نزدیک ساحل رود اروند واقع شده است. بازار مرکزی آبادان در دو طبقه ساخته شده است و یکی از مهم ترین مراکز خرید شهر آبادان است. در این مرکز خرید هر نوع جنسی از کیف و کفش گرفته تا محصولات کشاورزی آبادان و لوازم منزل می توانید پیدا کنید. با رفتن به بازار مرکزی آبادان، می توانید سری هم به بازار ماهی آبادان بزنید که درست روبروی این مرکز خرید واقع شده است. قیمت های بازار مرکزی آبادان بسیار مناسب است و حتی می توانید در زمان های تخفیف اجناس این مرکز خرید را با قیمتی بسیار پایین خریداری کنید.

جزیره مینو

جزیره زیبای مینو یکی از مهم ترین جاهای دیدنی آبادان است که با شب های دیدنی و جذابی که دارد، قطعا برایتان لحظات فراموش نشدنی را رقم خواهد زد. جزیره مینو بین آبادان و خرمشهر واقع شده است، بیشتر مساحت این منطقه از درختان نخل پوشیده شده است و پرندگانی که روی این درخت ها زندگی می نمایند منظره ای زیبا برای تماشا خلق می نمایند. نکته جالب در خصوص جزیره مینو وجود حیواناتی مثل روباه، جوجه تیغی و گراز وحشی در میان درختان نخل این منطقه است. بومی های این منطقه محصولاتی مثل مرغ، گاو و گوسفند پرورش می دهند و به همین دلیل محصولات دامی این منطقه کیفیت بسیار خوبی دارند و مشهور هستند. در سفر به آبادان، بازدید از این جزیره را از دست ندهید و وقتی به جزیره مینو رفتید، بستنی های لذیذ این منطقه که بومی های آن با شیر بوفالو درست می نمایند را حتما امتحان کنید.

بازار ماهی فروشان آبادان

مردم آبادان از ماهی تازه در غذاهای خود بسیار استفاده می نمایند و عمده خرید خود را از بازار ماهی فروشان آبادان که ماهی های آن تازه از آب گرفته شده اند انجام می دهند. بازار ماهی فروشان آبادان یکی از مهم ترین مراکز فروش ماهی در جنوب ایران است. این بازار بهشت دوستداران غذاهای دریایی است. تنوع ماهی های این بازار به قدری زیاد است که از دیدن آن ها متعجب خواهید شد. تنوع غذاهای دریایی آبادان بسیار زیاد است و اگر غذاهای دریایی دوست دارید پیشنهاد می کنیم که در سفر به این شهر، قلیه ماهی و میگو پلو های آن را حتما امتحان کنید.

مسجد رنگونی ها

مسجد رنگونی ها یکی از مهم ترین جاهای دیدنی آبادان و یکی از بناهای تاریخی این شهر است که نزدیک پالایشگاه نفت آبادان واقع شده است. معماران مسجد رنگونی های آبادان هندی بوده اند به همین دلیل این بنا هم به سبک بناهای هندی ساخته شده است. به نظر می رسد که حتی بعضی از مواد به کار رفته در ساخت آن، مثل رنگ های آن هم از هند آورده شده اند. مسجد رنگونی ها آبادان چهار گنبد کوچک و دو مناره دارد. نمای خارجی این مسجد سیمانی و بسیار رنگارنگ است. در طراحی نمای داخلی مسجد رنگونی ها هم به نظر می رسد از کاشی کاری استفاده شده است، اما در حقیقت سیمانی است. از طرف دیگر، بعضی از نشانه های معماری ایرانی مثل آیینه کاری هم در این مسجد دیده می گردد و به نوعی معماری مسجد رنگونی ها تلفیقی از معماری هندی با معماری ایرانی است. این مسجد یک شبستان و یک حیاط آجری دارد. در زیرزمین این مسجد از دو تونل هوا استفاده شده است تا از نفوذ رطوبت به طبقه اصلی این مسجد جلوگیری گردد.

موزه آبادان

موزه آبادان یکی از قدیمی ترین موزه های ایران است و به دلیل اشیا موجود در آن، یکی از مهم ترین جاهای دیدنی آبادان محسوب می گردد. این موزه 15 سال در حال بازسازی و تعمیر بود و در نتیجه این بازسازی نمای داخلی آن به یک سالن اصلی و دو سالن فرعی تغییر شکل داد. در سالن اصلی موزه آبادان، آثار این موزه که از دوران صفویه و قاجار به جای مانده اند، به نمایش گذاشته شده است. در این موزه مجسمه های برنزی تاریخی و ارزشمند، تجهیزات اسب سواری، کوزه های سفالی، و مجسمه حیوانات که در حفاری های ایلام و لرستان یافت شده اند، به نمایش گذاشته شده است. در ایام نوروز هم در این موزه نمایشگاه صنایع دستی برگزار می گردد که پذیرای گردشگران است، می توانید از این نمایشگاه دیدن کنید و از صنایع دستی آن به عنوان سوغاتی به شهر خود ببرید. یکی از سالن های فرعی موزه آبادان به نمایشگاه های فصلی و دیگری به کتابخانه و محل کنفرانس اختصاص پیدا نموده است.

کلیسای سورت گاراپت آبادان

کلیسای ارمنی سوت گاراپت آبادان کنار مسجد موسی بن جعفر یکی از قدیمی ترین مسجدهای آبادان قرار گرفته و به این ترتیب قرار دریافت مسجد و کلیسا در کنار هم جالب توجه است. این دو مکان مقدس در کنار هم قرار گرفته اند و نشان دهنده دوستی و برادری میان پیروان دو دین هستند. طراحی زیبای اطراف کلیسا، ستون های برنزی و گنبدهای مخروطی شکل این کلیسا بر شکوه آن و زیبایی آبادان می افزایند. نام، تاریخ تاسیس و اطلاعات دیگر این کلیسا همگی در یک جمله و بر سر در ورودی شرقی این کلیسا نوشته شده اند. گاراپت به معنی منجی بشارت است. مناره های مسجد کنار این کلیسا که همسو با گنبدهای مخروطی شکل کلیسا بالا رفته اند، نشان دهنده یکتاپرستی دو دین اسلام و مسیحیت است.

منبع: فلای تودی

به "آشنایی با جاهای دیدنی آبادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جاهای دیدنی آبادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید