اردوغان و پوتین برای شرایط ادلب سوریه، ملاقات کردند

به گزارش وبلاگ خطاطی، رئیس جمهور ترکیه که به مسکو سفر نموده با همتای روس خود ملاقات و درباره موضوع ادلب و لزوم برقراری آتش بس صحبت کرد.

اردوغان و پوتین برای شرایط ادلب سوریه، ملاقات کردند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ خطاطی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز (پنجشنبه) در ملاقات با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، خواهان کاهش تنش ها در سوریه و استان ادلب شد.

به نوشته خبرگزاری آناتولی اردوغان طی ملاقات با پوتین در کرملین، گفت: جهانیان شاهد این نشست ما هستند. تصمیماتی که در این نشست گرفته خواهد شد، تنش ها در منطقه و همچنین کشور ما را کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه دو طرف در این نشست روابط دوجانبه را نیز تقویت خواهند کرد، گفت: اولویت تحکیم روابط دو کشور است.

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه روابط با روسیه در اوج خود است، شرح داد: ما می خواهیم [این روابط را] باداوم تر نموده و امیدواریم تصمیماتی که در این نشست گرفته می گردد به آرام شدن اوضاع در ادلب یاری کند.

به نوشته روزنامه دیلی صاباح، پوتین نیز ضمن تسلیت گفتن کشته و زخمی شدن نظامیان ترکیه ای طی تجاوز نظامی به ادلب، گفت نه روسیه و نه دولت سوری خبر نداشت که نظامیان ترکیه در مناطق هدف قرار داده شده حضور داشتند.

رئیس جمهور روسیه در این باره شرح داد: البته همزمان که ما کشته شدن نظامیان ترکیه در خاک سوریه را تسلیت می گوییم، اما نمی توانیم فراموش کنیم که ارتش سوریه [طی بمباران های ترکیه و] در زمان مبارزه با تروریست ها، آسیب های بسیاری دیده است.

وی با مهم خواندن ملاقات امروز با اردوغان، گفت: باید مطمئن شویم اتفاقات هفته قبل دوباره تکرار نگردد. روابط روسیه و ترکیه می تواند شدیدا آسیب ببیند... گفت وگوهای خصوصی و مستقیم با ترکیه احتیاج است تا به حل موضوع افزایش درگیری ها در ادلب بپردازیم.

بعضی رسانه ها و وبلاگ خطاطی نیز در شبکه های اجتماعی، چهره های گرفته و عبوس دو طرف را مورد توجه قرار داده و نوشتند: گویا جو کرملین چندان سرحال نیست.

ارتش ترکیه از روز یکشنبه، بعد از افزایش تلفات ماجراجویی نظامی خود در ادلب و بیشتر شدن ابعاد این رسوایی، تجاوز نظامی جدیدی را به خاک سوریه با اسم رمز عملیات سپر بهار برای حمایت از گروه های تروریستی در برابر عملیات ارتش سوریه در ادلب شروع کرد.

وزارت دفاع ترکیه شامگاه سه شنبه (13 اسفند) در بیانیه ای از افزایش شمار تلفات نیروهای خود در درگیری های شمال غرب سوریه خبر داده بود. تلفات این کشور طی دو هفته گذشته در درگیری های استان ادلب مطابق آمار رسمی وزارت دفاع این کشور بیش از 40 نفر و ده ها زخمی است.

ایگور کناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز گذشته از ترکیه به دلیل عدم پایبندی به تعهداتش ذیل توافق سوچی برای ایجاد منطقه امن در استان ادلب و همچنین یاری به تروریست ها انتقاد کرد.

کناشنکوف ضمن بیان اینکه اعزام نظامیان ترکیه به استان ادلب خلاف قوانین بین المللی است، از سکوت کشورهای غربی در این باره انتقاد کرد و گفت، نتیجه گذشت یک سال و نیم از توافق سوچی با ترکیه (برای حل شرایط ادلب)، ادغام شدن استحکامات تروریست ها در ادلب با پست های دیدبانی ترکیه بود (جزئیات بیشتر).

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "اردوغان و پوتین برای شرایط ادلب سوریه، ملاقات کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان و پوتین برای شرایط ادلب سوریه، ملاقات کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید