بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست کمیسیون مشترک برجام

به گزارش وبلاگ خطاطی، خبرنگاران : اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای رسمی بیان کرد که نشست کمیسیون مشترک برجام روز آدینه به صورت حضوری در وین از سر گرفته می گردد و شرکت کنندگان قرار است به رایزنی ها درباره اجرای کامل و موثر این توافق ادامه دهند.

بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست کمیسیون مشترک برجام

به گزارش وبلاگ خطاطی به نقل از ایرنا، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا منتشر شد، آمده است که این نشست در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارتحانه های امورخارجه ایران و گروه چهار به علاوه یک، برگزار خواهد شد. شرکت نمایندگان قرار است به رایزنی ها پیرامون بازگشت محتمل آمریکا به برجام و اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق ادامه دهند.

ریاست این نشست بر عهده انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا خواهد بود. سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران هم ریاست هیات ایرانی را بر عهده خواهد داشت.

نمایندگان کشورهای عضو برجام طی یک ماه گذشته در وین گردهم آمدند تا در خصوص فعال کردن این توافق و بازگشت احتمالی آمریکا به آن رایزنی نمایند. آن ها تا به امروز چندین نشست در قالب کمیسیون مشترک برجام در وین تشکیل داده و در زمینه احیای توافق هسته ای پیشرفت هایی را به دست آورده اند.

دور پیشین نشست کمیسیون مشترک برجام شنبه گذشته با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 در گراندهتل وین برگزار گردید. حاضران در این جلسه آخرین شرایط رایزنی های کارگروه های کارشناسی در حوزه های لغو تحریم، هسته ای و ترتیبات اجرایی را مورد بحث و آنالیز قرار دادند و مقرر شد پس از این جلسه هیأت ها به پایتخت ها بازگردند و گفت وگوها مجددا از آدینه پی گرفته گردد.

عراقچی برای شرکت در دور چهارم مذاکرات برجام پنجشنبه وارد وین شد و با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ملاقات کرد. وی پس از این ملاقات در گفت وگویی بیان داشت: از فردا صبح جلسات کمیسیون مشترک از سر گرفته خواهد شد و این دور چهارم مذاکرات وین است و ما روندی را که در سه دور قبلی آغاز نموده ایم را ادامه خواهیم داد.

او ادامه داد: همانطور که قبلا هم گفته ام، ما در راستای قرار گرفته ایم که راستا مشخصی است و حداقل در خصوص راستای که باید برویم تفاهم وجود دارد اگرچه موانع جدی هم در راه این راستا وجود دارد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه اضافه نمود: ما راه درازی را در پیش داریم و به هیچ وجه نمی گردد زمان بندی را برای آن تصور یا پیش بینی کرد و اگر بخواهیم وارد بحث زمان بندی شویم غیرواقع بینانه است.

او گفت: ما البته کوشش داریم که هرچه زودتر این کار انجام گردد اما با این حال تعجیل بی مورد هم نخواهیم کرد، تعجیلی که باعث کاهش دقت گردد نخواهیم کرد و همچنین اجازه فرسایشی شدن مذاکرات را هم نخواهیم داد و با دقت کار خود را انجام می دهیم.

عراقچی اضافه نمود: البته مسائلی که وجود دارد هم بعضا مسائل جدی است که باید برطرف گردد و به وسیله مذاکره هم باید برطرف گردد، به وسیله پیدا کردن راه های مذاکراتی باید حل و فصل گردد.

رییس هیات مذاکره نماینده ایران گفت: کار سختی را در پیش داریم و امیدواریم که بتوانیم ان شاالله در زمان کوتاه تری به خاتمه برسانیم ولی بحث زمان برای ما اولویت ثانویه دارد و اولویت اول دقت است برروی تامین منافع ملت ایران و تامین مواضع قطعی جمهوری اسلامی ایران است که بارها بیان شده است.

منبع: اقتصادنیوز

به "بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست کمیسیون مشترک برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست کمیسیون مشترک برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید