وانگ یی در گفت وگو با ظریف: آمریکا حقی برای توسل به سازوکارهای پیش بینی شده در برجام را ندارد

به گزارش وبلاگ خطاطی، وزیر خارجه چین در گفت وگوی ویدئویی با ظریف ضمن مخالفت پکن با تغییر مفاد برجام و قطعنامه 2231، توضیح داد: آمریکا حقی برای توسل به سازوکارهای پیش بینی شده در برجام را ندارد.

وانگ یی در گفت وگو با ظریف: آمریکا حقی برای توسل به سازوکارهای پیش بینی شده در برجام را ندارد

به گزارش گروه سیاست خارجی وبلاگ خطاطی، محمدجواد ظریف و وانگ یی وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین امروز (چهارشنبه) به صورت ویدئو کنفرانس گفت وگو کردند.

در این گفت وگو سید عباس عراقچی معاون سیاسی و غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی مالی وزیر امور خارجه ایران نیز حضور داشتند.

در این گفتگوی ویدئو کنفرانسی، ظریف با تحسین عملکرد موفقیت آمیز چین در مبارزه با کرونا، حمایت متقابل دو ملت در این زمینه را فرصتی نوین برای نمایش همدلی برشمرد و از یاری های دولت و ملت چین در این زمینه قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه چین هم از ابراز همدردی و یاری های ایران به مردم چین در مبارزه با ویروس کرونا تشکر کرد.

ظریف: تسهیلات ویژه ای برای سفر بازرگانان دو کشور در شرایط کرونایی فراهم گردد

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به روابط جامع راهبردی دو کشور ، ابراز امیدواری کرد سند همکاری های جامع به زودی به امضای طرفین برسد.

وی با تاکید بر اهمیت توسعه روابط تجاری، پیشنهاد کرد تسهیلات ویژه ای برای سفر بازرگانان دو کشور در شرایط کرونایی فراهم گردد.

ظریف همچنین با محکوم کردن دخالت آمریکا و بعضی کشورهای غربی در امور داخلی چین، این رویکرد را موجب تضعیف ثبات بین المللی خواند.

وزرای امور خارجه دو کشور در این ملاقات از یکجانبه گرایی قلدرمآبانه آمریکا انتقاد نموده و حمایت قاطع خود را از چندجانبه گرایی و اصول حقوق بین الملل اعلام کردند.

چین با هرگونه کوشش برای تغییر مفاد برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت مخالف است

وزیر خارجه چین با استقبال از پیشنهادات در زمینه توسعه و تسهیل روابط تجاری گفت: این پیشنهادات و به ویژه تسهیل متقابل سفر تجار به سرعت مورد آنالیز قرار می گیرد .

وانگ یی با تاکید بر حمایت قاطع چین از برجام و با اشاره به نامه اخیر خود به رئیس شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد گفت :چین با هرگونه کوشش برای تغییر مفاد برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت مخالف است و آمریکا پس از خروج از برجام حقی برای توسل به سازوکارهای پیش بینی شده در این رابطه را ندارد.

ظریف پس از این گفت وگو در توئیتی به زبان چینی (+) در این باره نوشت که با همتای چینی خود درباره حمایت از برجام، چندجانبه گرایی و حقوق بین الملل گفت وگو نموده است.

به گزارش فارس، چین به همراه روسیه به قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی در نشست روز آدینه 30 خرداد ماه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی رای منفی دادند. سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، انگلیس و فرانسه) پیش نویس قطعنامه ای ضد ایرانی را به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کردند که این قطعنامه روز آدینه 30 خرداد ماه با 25 رای مثبت، هفت رای ممتنع، یک غایب و دو رای منفی به تصویب رسید.

نمایندگی چین در دفتر سازمان ملل در وین پس از صدور این قطعنامه از آن ابراز تاسف کرد و نسبت به تاثیر چنین اقدامی بر برجام هشدار داد.

در این قطعنامه از ایران خواسته شده است به تعهدات خود در چارچوب ان.پی.تی و پروتکل الحاقی کاملا پایبند باشد.

رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی نیز روز (آدینه) بعد از تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام، گفت این سازمان به فشار بر ایران برای دریافت پاسخ درباره مکان های مورد نظر ادامه می دهد.

گفتنی است، وانگ یی وزیر خارجه چین اخیرا نامه ای به اعضای شورای امنیت و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نوشت. وانگ یی در این نامه که به تاریخ هفتم ژوئن نوشته شده، توضیح داد: ایالات متحده بعد از کنار کشیدن، دیگر عضوی از برنامه جامع اقدام مشترک (توافق هسته ای) نیست و هیچ حقی برای درخواست از شورای امنیت جهت فعالسازی [مکانیسم] بازگشت [تحریم ها] ندارد.(بیشتر بخوانید)

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز گذشته (سه شنبه) نیز به صورت ویدئو کنفرانس با یوسف بن علوی وزیر مشاور در امور خارجی عمان گفت وگو کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در هفته ای که گذشته به ترکیه و روسیه نیز سفر و با همتایان خود ملاقات و گفت وگو نموده بود.

منبع: خبرگزاری فارس

به "وانگ یی در گفت وگو با ظریف: آمریکا حقی برای توسل به سازوکارهای پیش بینی شده در برجام را ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وانگ یی در گفت وگو با ظریف: آمریکا حقی برای توسل به سازوکارهای پیش بینی شده در برجام را ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید