معرفی ساز آکاردئون

به گزارش وبلاگ خطاطی، ساز آکاردئون سازی بادی است که دارای شستی، سطح متحرک و مورب است. آکاردئون در انواع پیانویی و دکمه ای وجود دارد. این ساز توانایی نواختن چندین صدا به صورت همزمان را دارد.

معرفی ساز آکاردئون

وبلاگ خطاطی | سرویس فرهنگ و هنر - آکاردئون یک ساز بادی شستی دار یا کیبورد دار است که دارای یک صفحه متحرک است. این ساز این روز ها به عنوان یک ساز آلمانی شهرت جهانی پیدا کرده و از نظر جنس صدا و زیبایی طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است.

تاریخچه ساز آکاردئون

در اوایل قرن 19 برای اولین بار این ساز در اروپا اختراع شد و مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن برای موسیقی محلی در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، روسیه و موسیقی محلی اروپا به کار برده شد. قدیمی ترین نوع این ساز را هارمونیکا هم می گفتند که در زبان یونانی به معنی هارمونی موسیقایی است.

اگر به موسیقی فیلم های فرانسوی دقت کنیم متوجه می شویم که اغلب از ساز آکاردئون استفاده می کنند و به همین دلیل مردم بریتانیا این ساز را یک ساز فرانسوی می دانند. همچنین مردم آمریکا وقتی سخن از آکاردئون به میان آید، موسیقی پایکوبی و آواز های قدیمی را به خاطر می آورند.

معرفی ساز آکاردئون

سازی قابل حمل است که صدا از طریق عبور جریان هوا با فشردن و کشیدن یک صفحه پیچ دار تولید می شود. آن را یک ساز بادی شستی دار یا کیبورد دار معرفی می کنند. وسعت صوتی آکاردئون بستگی به تعداد شستی های آن یا به عبارتی ابعاد خود ساز دارد. آکاردئون را به ارگ های بادی کلیسا شبیه می دانند.

نحوه نواختن آکاردئون

برای نواختن این ساز آکاردئون، نوازنده آن را بین دو دست خود می گیرد، سپس با باز و بسته کردن مجاری هوا صدا را تولید می کند. در یک سمت ساز جعبه طنینی واقع شده است که دارای دکمه های مخصوص خود است. در یک سمت دیگر صفحه کلیدی شبیه پیانو وجود دارد که ورود هوا به مجاری را با نت مخصوص کنترل می کند. در قسمت میانی بدنه چین دار آکاردئون واقع شده است که هنگام دور کردن آن ها از یکدیگر هوا وارد آن و هنگام نزدیک کردن آن به یکدیگر هوا از آن خارج می شود. صدایی که از آکاردئون خارج می شود توسط باریکه های فلزی به نام زبانه که هنگام جریان یافتن هوا به ارتعاش در می آید، تولید می شود. هر کدام از این زبانه ها هنگام ارتعاش صوت مخصوص به خود را تولید کرده و توسط کیبورد مدیریت می شوند.

انواع آکاردئون بر اساس ساختار ساز

ساز آکاردئون تک کنشی

این نوع آکاردئون شامل آکاردئون های اولیه می شود. این نوع ساز دارای 10 دکمه برای بیش از دو اکتاو است. عملکرد دست چپ با دو دکمه انجام می شود که یکی برای نت های باس و دیگری برای دریافت آکورد است. در آکاردئون های اتریشی و سوئیسی ساز تکمیل تر شده و ابتدا یک ردیف دکمه و پس از آن برای نت های نیم پرده و باس باز هم دکمه هایی را به آن اضافه کردند.

ساز آکاردئون های دو کنشی

در این نوع آکاردئون برای نت های مشابه زبانه های ساز را یکسان تنظیم کردند؛ و برای دست راست یک صفحه کلید به سبک پیانو تعبیه شده است که به آن ها آکاردئون های پیانو می گویند.

انواع آکاردئون به طور کلی

1. آکاردئون بایان: نام دیگرش آکاردئون باندونئون است که در آراژانتین، یک ساز بادی پر طرفدار است و از این ساز برای موسیقی تانگو استفاده می کنند. این نوع آکاردئون توسط هنریش بند ابداع شد. آکاردئون بایان خود شامل دو نوع است:

 • Reinlander: در اواخر قرن بیست به آرژانتین وارد شد.
 • Chemnitz: توسط لهستانی ها به آمریکا وارد شد.

2. کنسرتینا: نوعی آکوردئون ساده است که نزد دریا نوردان بسیار رواج دارد و در سال 1829 میلادی توسط سرچارلز ویت استون ابداع شد. در ابتدا کیبورد آن با دست چپ کنترل می شد، ولی بعد ها سازی ابداع شد که کیبوردش در سمت راست قرار گرفت و آن را فلوتینا نامیدند. آکاردئونی که امروزه استفاده می شود ترکیبی از این دو ساز است.

3. آکاردئون پیانویی: در موسیقی های فولک و کنسرت ها کاربرد دارد.

4. گارمون: نوع روسی و ایرانی آکاردئون را گارمون می نامند. شبیه آکاردئون، ولی کمی کوچکتر است.

اجزای تشکیل دهنده ساختمان آکاردئون

بخش های ثابت

بخش های ثابت آن شامل موارد زیر است:

 • بلو / Bellow: بخش شاخص آکاردئون است که یک صفحه پیچ دار بوده و نقش اصلی و اساسی در تولید صدا را دارد. این قسمت در میان دست های نوازنده قرار می گیرد و با حرکت دادن آن و تغییر فشار هوا صدای مورد نظرش را تولید می کند.
 • بدنه: دو جعبه چوبی به کمک بلو به یکدیگر متصل می شوند و بدنه ساز را تشکیل می دهند. بدنه ها برای قرار گیری دکمه های دست راست و چپ تعبیه می شوند. همچنین دارای پنجره های مشبکی برای تسهیل حرکت هوا به داخل و خارج ساز هستند. معمولا پنجره ای که سمت راست تعبیه می شود بزرگتر است.
 • مکانیسم پالت: عملکرد پالت مانند آیروفون ها از طریق هوا است.

بخش های متغیر

 • سیستم های دستی راست دست
 • سیستم های دستی چپ دست
 • سوئیچ ها و رنک های رید
 • تیپ های کرومیک و پیانو
 • استرپ ها

تفاوت های جزئی انواع آکاردئون با یکدیگر!

ساز آکاردئون با توجه به تفاوت های فنی نیز قابل تقسیم بندی است.

 • برخی از آن ها نوع بی سونوریک هستند، یعنی نواک (pitch) یا زیروبمی متفاوت را با کمک جهت های حرکت بلو ایجاد می کند.
 • برخی دیگر نوع یونی سونوریک هستند، یعنی با هر جهت حرکت بلو یک نوع نواک دارند. اما در این نوع، نواک ها وابسته به اندازه آکاردئون است.
 • برخی در آکاردئون از صفحه دکمه کروماتیک و برخی دیگر از صفحه های دکمه دیانوتیک برای سیستم های دستی راست دست استفاده می کنند. البته هنوز برخی نیز از صفحه کلید های موسیقی پیانو برای سیستم های دستی راست دست استفاده می کنند. در اروپا و امریکا افراد با استفاده از صفحه های دیگر و حتی تکنیک های ساخت متفاوت سعی می کنند ساز دست ساز خود را از دیگر سازها متمایز کنند.

در سرانجام قطعه ای زیبا با آکاردئون را می شنویم. امیدوارم که لذت ببرید.

کد مولتی مدیا

دانلود

فیلم اصلی

منبع: setare.com

به "معرفی ساز آکاردئون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی ساز آکاردئون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید