جنجال حقوقی بر سر کاریکاتوری از اردوغان به شکل یک تروریست

به گزارش وبلاگ خطاطی، در این کاریکاتور، اردوغان با کلاهی شبیه به بمب مشاهده می گردد که بر روی آن حروف (AKP)، مخفف حزب عدالت و توسعه نقش بسته و بالای آن نوشته شده بود: تروریست.

جنجال حقوقی بر سر کاریکاتوری از اردوغان به شکل یک تروریست

رئیس جمهور ترکیه از خیرت ویلدرز، یکی از سیاستمداران پوپولیست هلند به علت نشر دو کاریکاتور شکایت نموده است. در یک کاریکاتور تصویری از اردوغان به عنوان تروریست نمایش داده شده است. ویلدرز این کاریکاتور را بازنشر نموده است.

به گزارش وبلاگ خطاطی به نقل از دویچه وله، ضدیت و دشمنی خیرت ویلدرز با گرایش های اسلامی در هلند پدیده جدیدی نیست. در پی حمله لفظی شدید اردوغان به امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، خیرت ویلدرز دو کاریکاتور در ارتباط با اردوغان و ترکیه بر روی شبکه توییتر پست نموده است. اردوغان و دولت ترکیه این کاریکاتورها را اهانت به حکومت ترکیه دانسته اند و علیه آن شکایت نموده اند.

موضوع بر سر کاریکاتوری است که روز شنبه 24 اکتبر (سوم آبان) از سوی خیرت ویلدرز بازنشر شده بود. رهبر حزب برای آزادی هلند که حزبی پوپولیستی است، کاریکاتوری از اردوغان را منتشر نموده بود.

در این کاریکاتور، اردوغان با کلاهی شبیه به بمب مشاهده می گردد که بر روی آن حروف (AKP)، مخفف حزب عدالت و توسعه نقش بسته و بالای آن نوشته شده بود: تروریست.

کاریکاتور دوم را ویلدرز روز دوشنبه 26 اکتبر منتشر می نماید. تصویر یک کشتی در حال غرق شدن با پرچم ترکیه که زیر آن نوشته شده است: خداحافظ اردوغان!

در پی انتشار این کاریکاتورها بر روی حساب کاربری خیرت ویلدرز، رجب طیب اردوغان رسما از این سیاستمدار هلندی شکایت نموده است. اردوغان این کاریکاتور را توهین به خود و حکومت ترکیه خوانده است

شماری از سیاستمداران ترکیه و از آن جمله مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز انتشار این کاریکاتور را به شدت محکوم نموده و خیرت ویلدرز را نژادپرست شکست خورده خوانده است.

چاووش اوغلو درباره انتشار این کاریکاتورها و همچنین کاریکاتورهای پیامبر اسلام گفته است که نژادپرستان ورشکسته اروپایی با این اقدام خود چهره واقعی شان را نشان داده اند.

چاووش اوغلو در عین حال گفته است که آن ها [نژادپرستان] بر آنند تا از اسلام هراسی و بیگانه ستیزی به سود خود بهره بگیرند. زمان آن فرا رسیده است که ما جلوی این فاشیست ها، این سیاستمداران نازپرورده اروپا قد برافرازیم.

اردوغان نیز روز یکشنبه در سخنرانی خود در جمع مسئولان و طرفداران حزب عدالت و توسعه در ایالت شرقی مالاتیا، ویلدرز را فاشیست خوانده بود.

فخرالدین آلتون، مدیر ارتباطات دولت ترکیه نیز ویلدرز را متهم به نفرت پراکنی نموده و اقدامات او را شدیدا محکوم نموده است.

در پی دفاع مکرون از چاپ و نشر کاریکاتورهای پیامبر اسلام در مراسم عظیم داشت خاطره ساموئل پتی، آموزگاری که به علت نمایش کاریکاتور پیامبر اسلام در کلاس درس به طرز وحشیانه ای به قتل رسیده بود، اردوغان در سخنرانی خود به رئیس جمهور فرانسه حمله نموده و از الزام معاینه روانی او سخن گفته بود. اظهاراتی که باعث شد، دولت فرانسه سفیر خود را از آنکارا فرابخواند.

منبع: عصر ایران

به "جنجال حقوقی بر سر کاریکاتوری از اردوغان به شکل یک تروریست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال حقوقی بر سر کاریکاتوری از اردوغان به شکل یک تروریست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید