دلیل حمایت آمریکا از ترکیه مقابله با سوریه و متحدان آن است

به گزارش وبلاگ خطاطی، خبرنگاران، گروه بین الملل - فاطمه محمدی پور: همزمان با ادامه پیشروی های ارتش سوریه در روزهای اخیر در استان های ادلب و حلب در شمال این کشور برای آزادی مناطق اشغالی در نزدیکی مرزهای ترکیه، تنش میان آنکارا و دمشق افزایش یافته است.

دلیل حمایت آمریکا از ترکیه مقابله با سوریه و متحدان آن است

ادلب 11 درصد از خاک سوریه را تشکیل می دهد که از سال 1394 توسط تروریست ها با حمایت بعضی کشورهای همسایه سوریه، کشورهای غربی و عربی در جریان عملیات گسترده ای اشغال شد.

آنکارا هدف از اقدامات خود در ادلب و حمایت از تروریست ها را تقویت یک توافق آتش بس برای منطقه که در سال 2018 درباره آن مذاکره شد و همچنین جلوگیری از ورود موجی از آوارگان عنوان می نماید. این تحولات در حالی رخ می دهد که ارتش سوریه نیز در روزهای اخیر توانسته مناطقی را از تروریست ها پس بگیرد و به پیشروی خود همچنان ادامه دهد.

بحران ادلب همچنین موجب تشدید تنش ها بین روسیه و ترکیه نیز شده است و جمهوری اسلامی ایران نیز برای تسهیل گفت وگو بین دمشق و آنکارا اعلام آمادگی کرده است.

در این راستا خبرنگار مهر گفتگویی با پروفسور رابرت وای شاپیرو استاد علوم سیاسی دانشگاه کلمبیا تنظیم کرده که در ادامه می آید.

*عملیات ادلب وارد مرحله جدی شده است و بیم درگیری میان نیروهای ترکیه و روسیه وجود دارد. اهمیت ژئوپلیتیک ادلب برای ترکیه و روسیه چیست؟

این جنگ در واقع جنگ ترکیه با سوریه است و روسیه از سوریه برای حفظ صندلی خود در منطقه حمایت می نماید. ترکیه در کنار شورشیان سوری غیر کرد ایستاده است.

*آمریکا به رغم اختلافات جدی با ترکیه، در مورد عملیات ادلب تمام قد از ترکیه حمایت کرده است. دلایل این امر چیست؟

ایالات متحده آمریکا از ترکیه علیه سوریه و متحدان روسی و ایرانی آنکه همگی با ایالات متحده آمریکا مخالف هستند، حمایت می نماید. پس دلیل حمایت آمریکا از ترکیه مقابله با دولت سوریه و متحدان آن می باشد.

*به نظر شما آیا ترکیه با نیروهای ارتش سوریه در ادلب وارد جنگ خواهد شد یا موضوع بین روسیه و ترکیه حل و فصل خواهد شد؟

اگر روسیه در این بازی درگیر نبود، من فکر می کنم ترکیه مایل به جنگ با نیروهای سوری و تصرف این منطقه بود. باید گفت هم روسیه و هم ترکیه می خواهند این موضوع را حل نمایند و به تنش ها انتها دهند.

بدون شک تداوم تنش ها در ادلب منجر به وخیم تر شدن اوضاع در سوریه خواهد شد، بنابراین بازیگران درگیر در این بازی متمایل به حل و فصل اختلافات هستند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "دلیل حمایت آمریکا از ترکیه مقابله با سوریه و متحدان آن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل حمایت آمریکا از ترکیه مقابله با سوریه و متحدان آن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید