چرا برخی از کارگران هنوز عیدی نگرفته اند؟

به گزارش وبلاگ خطاطی، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با انتقاد از عدم پرداخت عیدی و پاداش سرانجام سال برخی از کارگران گفت: کارفرمایانی که از پرداخت عیدی کارگران خود خودداری کرده اند باید بدانند که عدم پرداخت آن جزو دیون سال گذشته محسوب شده و در صورتی که با حقوق فروردین ماه پرداخت نشود، قابل پیگیری در مراجع قضایی و هیات های حل اختلاف است.

چرا برخی از کارگران هنوز عیدی نگرفته اند؟

به گزارش وبلاگ خطاطی، فتح الله بیات در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: ما همواره توصیه می کنیم عیدی و پاداش کارگران را اواخر بهمن ماه پرداخت کنند تا خانوارهای کارگری بتوانند مایحتاج مورد نیاز خود را تا قبل از شب عید تهیه کنند ولی جای تاسف است که می شنویم برخی از کارگران هنوز عیدی خود را دریافت نکرده اند و یا به بعد از عید موکول شده است.

وی ادامه داد: کارفرمایان باید بدانند که عیدی جزو دیون آنها به کارگران است و اگر تا اسفند سال گذشته پرداخت نشده بدهی محسوب می شود و باید در اولین فرصت آن را به حساب کارگران واریز کنند تا در شرایط حاضر بتوانند به لحاظ مالی سرپا بمانند.

رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با بیان اینکه بسیاری از کارگران به امید دریافت عیدی و پاداش انتها سال شرایط سخت کار را تحمل می کنند، گفت: متاسفانه وضع معاش کارگران به گونه ای است که حقوق و دستمزد کفاف زندگی آنها را نمی دهد و ناچارند یا به شیفتهای طولانی تن بدهند یا از طریق مسافرکشی و شغل دوم هزینه های زندگی خود را تامین کنند.

بیات از شرکتها و کارخانه های بزرگ و معتبر که طی یکسال تولید و فروش خوبی داشته و از تمکن مالی بالایی برخوردار هستند، خواست تا عیدی و پاداش را به کارگران پرداخت کنند.

به گفته این مقام مسئول کارگری، دادن عیدی به صورت پرداخت در شش ماهه اول و شش ماهه دوم سال ایرادی ندارد ولی عدم پرداخت عیدی انتها سال و موکول کردن آن به سال جدید، خلاف عرف و قانون است و نمی توان آن را به سال بعد انتقال داد.

وی شرح داد: با توجه به اینکه عیدی حق قانونی کارگران است و نپرداختن آن اجحاف بزرگی در حق کارگر است، کارفرمایان باید در اولین فرصت و با حقوق فروردین ماه آن را بپردازند، چون جزو دیون سال گذشته محسوب می شود و کارگران می توانند با مراجعه به هیاتهای حل اختلاف و مراجع قضایی، شکایت و عیدی خود را از کارفرما مطالبه کنند.

بیات از کارفرمایان خواست نگران تولید نباشند و گفت: ما سختی های بدتر از شرایط امروز را تجربه کردیم،کارخانه ها در زمان جنگ تعطیل شده بودند و تولیدی نداشتند ولی کارفرمایان با همراهی کارگران از این سختی ها عبور کردند؛ امروز هم تحریم ها ما را خم نخواهد کرد لذا اگر کارفرمایان دل به کارگران بدهند با پشتکار و تلاش بسیار می توانیم بر سختی ها غلبه کنیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "چرا برخی از کارگران هنوز عیدی نگرفته اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا برخی از کارگران هنوز عیدی نگرفته اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید