اولین فروش خودرو در سامانه یکپارچه، عرضه 30 خودرو از محصولات خودروسازی دولتی و خصوصی

به گزارش وبلاگ خطاطی، امروز (سه شنبه 27 اردیبهشت ماه) اولین فروش خودرو به وسیله سامانه فروش یکپارچه انجام می گردد. متقاضیان از امروز به مدت یک هفته برای ثبت درخواست خود فرصت خواهند داشت.

اولین فروش خودرو در سامانه یکپارچه، عرضه 30 خودرو از محصولات خودروسازی دولتی و خصوصی

به گزارش ایسنا، 13 اردیبهشت ماه بود (همزمان با عید سعید فطر) بود که وزیر صنعت، معدن و تجارت برای اولین بار از سامانه یکپارچه فروش خودرو صحبت و اعلام نمود که از 18 اردیبهشت ماه، هرگونه فروش محصولات تمامی خودروسازان صرفا به وسیله سامانه متمرکز قرعه کشی (سامانه یکپارچه فروش خودرو) انجام خواهد شد.

علیرغم اینکه صحبت ها بر سر حذف فرآیند قرعه کشی برای تخصیص خودروها بود، اما وزیر صمت در این رابطه معتقد است که بدیهی است اصلاح ساختار یک رویه صنعتی آن هم در موضوعی همانند فراوری خودرو، فرآیندی یک شبه یا یک ماهه نیست، بلکه فرایندی حداقل میان مدت و نیازمند برنامه ریزی، تأمین قطعات و آمادگی خط فراوری برای افزایش فراوری است؛ از آنجا که حذف قرعه کشی فروش خودرو تا نهایی شدن تکمیل اصلاح ساختار، چند ماه زمان خواهد برد و با توجه ویژه وزیر صمت به حفظ حقوق مصرف نمایندگان در دوره گذار، مقرر شد در همین مدت محدود فرایند عرضه خودروها و نیز فرایند قرعه کشی خودرو اصلاح شده و شفاف تر و عادلانه تر در قالب یک سامانه جامع انجام گردد تا از دلالی و سوداگری عده ای خاص جلوگیری شده و خودروهای فراوریی به دست خریداران واقعی برسد.

براین اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای اجرای دستور وزیر صمت مبنی بر فروش خودرو صرفا در سامانه یکپارچه فروش هرگونه فروش خودرو به وسیله غیر از سامانه یکپارچه را ممنوع اعلام و مجددا تاکید نمود: از این پس فروش خودرو صرفا به وسیله سامانه متمرکز انجام می گردد.

حال این سامانه از یکشنبه هفته جاری شروع به کار نموده و با آدرس sale. iranecar. com در دسترس نهاده شد و بدین ترتیب در راستای اجرای بند 5 از دستورهای ابلاغی رئیس جمهوری در رابطه با چگونگی عرضه خودرو برای ایجاد شفافیت و افزایش رضایتمندی مردم، سامانه یکپارچه تخصیص خودرو فعال شد.

طی دو روز گذشته (یکشنبه و دوشنبه)، متقاضیان می توانستند از بخشنامه های مختلف فروش خودرو که از سوی تمامی شرکت های خودروسازی ارائه شده است، آگاه شده و از روز سه شنبه 27 اردیبهشت ماه (امروز) اولین عرضه رسمی خودرو در قالب سامانه یکپارچه فروش خودرو انجام گردد.

طبق تاکید وزارت صنعت، معدن و تجارت، برای آنکه تقدم و تأخری وجود نداشته باشد و متقاضیان با خیال راحت و بدون عجله بتوانند از این فرصت استفاده نموده و با دست باز اقدام به خرید خودرو مورد نظر از شرکت های خودروساز دولتی و خصوصی، فرصت یک هفته ای برای ثبت نام در این سامانه فراهم شده است.

در این سامانه به نفع مشتریان و در جهت افزایش رضایتمندی آن ها، موضوع عرضه چند برابری خودرو نسبت به دفعات گذشته در نظر گرفته شده است. فرآیند بصورت شفاف تحت نظارت سازمان حمایت مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان پیگیری خواهد شد.

طبق نظر وزارت صمت، روال تخصیص و تحویل خودرو به متقاضیان نیز بدین صورت خواهد بود که برای تقاضاهای بیش از ظرفیت، مشتریان نهایی به شیوه قرعه کشی معین خواهند شد؛ در غیراینصورت خودرو به هر فرد ثبت نام نماینده تعلق خواهد گرفت. در حقیقت درصورتیکه اندازه تقاضا بیشتر از ظرفیت اعلام شده به وسیله شرکت خودروساز باشد، فرآیند قرعه کشی (تحت نظارت سازمان حمایت) اجرا می گردد.

اما به مرور با توجه به تمهیدات در نظر گرفته شده در جهت افزایش عرضه و قاعدتا با توجه به اینکه، شرایط بگونه ای پیش خواهد رفت که مصرف نماینده واقعی بتواند از این طرح بهره ببرد، مرحله به مرحله تقاضاهای سوداگرانه حذف و به تدریج در گام های بعدی قرعه کشی حذف خواهد شد.

بدین ترتیب باتوجه به اینکه ثبت نام از امروز 27 اردیبهشت ماه شروع می گردد، مهلت ثبت نام تا روز سه شنبه (3 اردیبهشت ماه) فراهم است.

عرضه 30 خودرو در اولین مرحله فروش در سامانه یکپارچه

طبق پیش بینی ها در اولین دوره از فروش خودرو در سامانه یکپارچه، گروه صنعتی ایران خودرو، گروه خودروسازی سابپا و شرکت های خودروساز خصوصی بهمن موتور، مدیران خودرو، کرمان موتور و آرین پارس موتور محصولات خود را عرضه نموده اند.

سایپا: ، اما براساس اعلام گروه خودروسازی سایپا، این گروه خودروسازی در اولین طرح فروش یکپارچه خودرو، شش محصول خود را در قالب فروش فوق العاده و چهار محصول را در قالب طرح پیش فروش یکساله و مشارکت در فراوری را عرضه نموده است.

در این مرحله از فروش سراسری، سایپا شش محصول تیبا، تیبا2، ساینا، کوییک معمولی، کوییک R و کوییک S هرسه با گیربکس معمولی را برای فروش فوق العاده و چهار محصول ساینا، کوییک معمولی، کوییک R و کوییکS با گیربکس های معمولی را در قالب پیش فروش یکساله عرضه نموده است. بعلاوه سایپا همزمان طرح حمایتی مادران دارای دو فرزند و بیشتر را طبق روال طرح های قبلی برای محصولات مذکور در برنامه فروش خود در این سامانه دارد.

طبق اعلام گروه سایپا، تحویل بخشی از خودروها مهرماه 1401 خواهد بود. مشتریان از ساعت 9 صبح امروز (سه شنبه) می توانند با مراجعه به سایت سامانه یکپارچه فروش خودرو، درخواست خود را ثبت نمایند.

ایران خودرو: گروه صنعتی ایران خودرو نیز دو محصول هایما S 5 و هایما S 7 پلاس را بصورت پیش فروش یکساله، پنج محصول پژو پارس، پژو 207 i، پژو 206، راناپلاس و سورن پلاس را در قابل فروش فوق العاده و پیش فروش با موعد تحویل شهریور تا دی 1401 بسته به نوع خودروها و بعلاوه دو خودرو تارا و دنا پلاس را به سه شیوه فروش فوق العاده، پیش فروش یکساله و طرح مشارکت در فراوری عرضه می نماید.

تا لحظه انتشار این گزارش هنوز، اطلاعیه فروش ایران خودرو منتشر نشده است، اما قطعا ایران خودرو نیز همانند سایر طرح حمایتی مادران دو فرزند و بیشتر را همزمان خواهد داشت.

بهمن موتور: بعلاوه گروه خودروسازی بهمن موتور نیز طرح فروش فوق العاده دو محصول فیدلیتی پرایم در دو مدل پنج و هفت نفره و دیگنیتی پرایم را به وسیله سامانه جامع فروش خودرو دارد.

اما بهمن موتور در اطلاعیه فروش این دو محصول خود، ساعت شروغ فرآیند ثبت نام را 10 صبح امروز (سه شنبه 27 اردیبهشت) به مدت یک هفته اعلام نموده است.

آرین پارس موتور: آرین پارس موتور نیز بخشنامه فروش فوق العاده خودرو لاماری ایما را منتشر نموده است. طبق اعلام این شرکت، برنامه فروش فوق العاده خودرو لاماری ایما با قیمت قطعی معادل 989 میلیون تومان و با موعد تحویل 90 روزه و پیش فروش این خودرو با قیمت علی الحساب 494 میلیون و 500 هزار تومان و موعد تحویل 120 روز کاری به وسیله سامانه یکپارچه فروش خودرو از 10 صبح امروز انجام خواهد شد.

مدیران خودرو: شرکت مدیران خودرو نیز در این طرح فروش در سامانه یکپارچه، 9 مدل از محصولات خود شامل MVM X 22، MVM X 33، MVM X 22 PRO، MVM X 55، تیگو 7 IE، تیگو 7، تیگو 8 در دو مدل کلاسیک و PRO و بعلاوه آریزو 5 توربو را در قالب فروش فوق العاده با قیمت قطعی عرضه نموده است.

کرمان موتور: گروه خودروسازی کرمان موتور نیز در این طرح سراسری فروش، دو محصول جک J 4 وجک S 5 را در قالب فروش فوق العاده عرضه نموده است.

بر اساس اطلاعیه درج شده در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، ثبت نام در سامانه از روز سه شنبه 27 اردیبهشت 1401 راس ساعت 9 صبح شروع و به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت. کاربران سامانه می توانند از تاریخ مذکور اقدام به انتخاب خودرو نمایند. تقدم و تأخر در زمان ثبت نام تاثیری در شانس برنده شدن کاربران در قرعه کشی نخواهد داشت.

فرآیند ثبت نام در سامانه یکپارچه فروش خودرو

ثبت نام در سامانه یکپارچه فروش خودرو در اولین مرحله خود از امروز شروع می گردد. همانطور که اشاره شد، طبق تاکید وزارت صمت برای اینکه متقاضیان با خیال راحت و بدون عجله ثبت نام نمایند، ثبت نام در سامانه یکپارچه فروش خودرو یک هفته مهلت خواهد داشت.

ثبت نام در سامانه مذکور و خرید محصولات از این سایت، شامل هفت مرحله می گردد. در مرحله اول متقاضی با انتخاب گزینه ورود از منو اصلی سامانه، برای ثبت نام اقدام می نماید. در قدم دوم ایجاد حساب کاربری است و در این بخش باید فرم مربوط به اطلاعات شخصی تکمیل گردد.

در مرحله سوم پس از تشکیل حساب کاربری بایستی کاربر اطلاعات تفصیلی خود را در سامانه یکپارچه فروش خودرو وارد کند. در این مرحله، مراحل ثبت نام و تکمیل اطلاعات به سرانجام می رسد. متقاضیان در مرحله چهارم اقدام به انتخاب خودرو خواهند کرد و در مرحله پنجم و ششم به ترتیب بخشنامه و اطلاعات ثبت شده را بازدید و تایید می نمایند و در مرحله پس از نهایی کردن ثبت نام خود، یک کد رهگیری برای آن ها ارسال خواهد شد.

شرایط و ضوابط خرید خودرو از سامانه یکپارچه/شرط عدم پلاک فعال، اعمال می گردد

براساس شرایط اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، شرایط و محدودیت های زیر برای ثبت نام محصولات خودروسازان در سامانه یکپارچه فروش فروش اعمال خواهد شد:

- پیش ثبت نام بصورت آنلاین و به وسیله آدرس ذکر شده انجام می گردد و پس از انجام قرعه کشی، سایر مراحل (تشکیل پفراینده، تحویل خودرو، مدارک و) جهت منتخبین، در عاملیت انتخاب شده صورت می پذیرد.

- امکان ثبت نام، صرفا برای افراد بالای 18 سال و دارای گواهینامه معتبر، مجاز است.

- هر کدملی/شناسه ملی مجاز به ثبت نام یک دستگاه از این بخشنامه به شرط عدم خرید خودرو در طرح های فروش قبلی خودروسازان طی 48 ماهه اخیر است.

-عرضه خودرو صرفا به وسیله قرعه کشی (برای تقاضاهای بیش از ظرفیت) و با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت می پذیرد.

- شماره تلفن همراه، شماره حساب و شماره شبا ثبت شده جهت ثبت نام بایستی به نام فرد متقاضی باشد و کلیه تراکنش های اقتصادی، حسب مورد الزاما از همان حساب انجام گردد.

- امکان ثبت نام برای متقاضیان دارای پلاک انتظامی فعال میسر نیست.

- متقاضی پس از تحویل خودرو پنج ماه فرصت دارد برای سرویس اولیه به شبکه های نمایندگی مراجعه کند. در غیراینصورت گارانتی خودرو پنج ماه و 1000 کیلومتر کارکرد، در صورت عدم مراجعه مشتری به شبکه خدمات پس از فروش باطل می گردد.

- انتقال و واگذاری امتیاز حقوقی ناشی از برندگان در قرعه کشی به شخص غیر، مجاز نخواهد بود. بعلاوه پس از عقد قرارداد، امکان تغییر نام، صلح یا واگذاری امتیاز ثبت نام به غیر وجود ندارد.

منبع: فرارو

به "اولین فروش خودرو در سامانه یکپارچه، عرضه 30 خودرو از محصولات خودروسازی دولتی و خصوصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین فروش خودرو در سامانه یکپارچه، عرضه 30 خودرو از محصولات خودروسازی دولتی و خصوصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید