7 خوراکی گیاهی برای تعادل سطح کلسترول

به گزارش وبلاگ خطاطی، لیپوپروتئین با چگالی پایین یا همان کلسترول بد، خطر گرفتگی شریان ها و افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. پژوهش ها نشان می دهد که با کاهش یک واحد سطح ای دی ال خطر بروز بیماری های قلبی عروقی 1 تا 2 درصد کمتر می گردد.

7 خوراکی گیاهی برای تعادل سطح کلسترول

به گزارش everydayhealth، کلسترول بالا می تواند ناشی از عوامل بسیاری از جمله ژن، چاقی و عدم ورزش باشد با این حال اتخاذ یک شیوه غذایی مناسب می تواند سطح آن را کاهش دهد.

لوبیا: تمام انواع لوبیا منابع خوبی از فیبر محلول محسوب می شوند و مطالعات نشان می دهد که مصرف یک دوم فنجان پخته شده از این حبوبات در روز می تواند به اندازه 8 درصد کلسترول ال دی ال را کاهش دهد.

سیب: تحقیقات نشان می دهد که خوردن یک سیب در روز یا حتی دو سیب، می تواند خطر اکسیداسیون کلسترول ال دی ال را کاهش دهد و آنهم به لطف آنتی اکسیدان هایی که در این میوه وجود دارد. اهمیت مصرف این آنتی اکسیدان ها آنجاست که فرایند اکسیداسیون کلسترول به احتمال زیاد منجر به ترویج التهاب و تشکیل پلاک در شریان ها می گردد.

آجیل و دانه ها: گردو، بادام، پسته، تخمه کدو، دانه چیا و ... همگی منابع خوبی از پروتئین و چربی های اشباع نشده برای سلامت قلب هستند ضمن این که منابع خوبی از مواد معدنی و فیبر بعلاوه ویتامین ها نیز محسوب می شوند. مصرف روزانه یک اونس معادل یک چهارم فنجان آجیل بدون نمک برای کاهش اندازه کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب یا همان اچ دی ال مفید است.

جو دو سر: سبوس جوی دو سر حاوی بتا گلوتان، فیبر محلول در آب است که به منجر به کاهش ال دی ال در گردش خون می گردد. مطالعات نشان می دهد که مصرف روزانه حداقل 3 گرم جو دو سر اندازه این کلسترول را تا 7 درصد کاهش می دهد. سبوس جوی دو سر بعلاوه حاوی آنتی اکسیدانی به نام پلی فنولیک است که منجر به جلوگیری از التهاب و تشکیل پلاک در دیواره شریان ها می گردد.

چای سبز: همه انواع چای حاوی آنتی اکسیدان هستند و مصرف آن ها منجر به کاهش ال دی ال می گردد، اما پای سبز حاوی آنتی اکسیدانی قوی به نام اپیگالوکتشین گالات است که برترین نتایج را برای کاهش سطح ال دی ال دارد.

گریپ فروت: خوردن فقط یک عدد گریپ فروت در روز و ادامه آن به مدت یک ماه منجر به کاهش سطح کلسترول به اندازه 20 درصد می گردد و آنهم به خاطر وجود لیکوپن در پالپ این میوه. گریپ فروت بعلاوه حاوی پکتین، یک فیبر محلول است که منجر به کاهش ال دی ال می گردد. مطلع باشید که گریپ فروت می تواند در تداخل با مصرف بعضی دارو ها مانند استاتین ها و یا مهارکننده های کانال کلسیم باشد و اگر در حال مصرف این دارو ها باشید، قبل از مصرف گریپ فروت با پزشک خود حتما مشورت کنید.

استرول های گیاهی: استرول های گیاهی و استانول در مجموع به عنوان فیتواسترول شناخته می شوند و در روغن سویا، روغن ذرت، آجیل، حبوبات، غلات سبوس دار، میوه ها و سبزیجات و حتی شکلات تیره موجود است. مطالعات نشان می دهد که روزانه مصرف 2 گرم استرول / استانول می تواند خطر کلسترول ال دی ال را به اندازه 6 تا 14 درصد کاهش دهد.

منبع: فرارو

به "7 خوراکی گیاهی برای تعادل سطح کلسترول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 خوراکی گیاهی برای تعادل سطح کلسترول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید