برترین تفریحاتی که می توانید در جمهوری آذربایجان تجربه کنید (قسمت دوم)

به گزارش وبلاگ خطاطی، کشور جمهوری اذربایجان با تاریخ پرفراز و نشیب و طبیعت بکرش، این روزها توجه گردشگران را از سراسر جهان به خود جلب نموده است. در این کشور می توانید تفریحات نابی را تجربه کنید که در هیچ کجای جهان نمی توان لنگه اش را پیدا کرد.

برترین تفریحاتی که می توانید در جمهوری آذربایجان تجربه کنید (قسمت دوم)

مطالعه قسمت اول

جمهوری آذربایجان شاهد حوادث تلخ و شیرین زیادی بوده است؛ جدا شدن این خطه از ایران و بعدها، حکومت کمونسیت ها بر این منطقه و سپس استقلال این کشور و کشف چاه نفت در باکو. در هر گوشه از این ممکلت می توانید صفحه ای از تاریخش را ورق بزنید. علاوه بر تاریخ غنی، این کشور طبیعت و منظرههای بکری دارد که گویی بهشت روی زمین است. بعد از کشف نفت و رونق مالی جمهوری آذربایجان، زیرساخت های گردشگری نیز توسعه یافت و این روزها این کشور و به خصوص مرکز آن باکو، در لیست مقاصد خارجی گردشگران از سراسر دنیا قرار گرفته است. در این کشور می توانید تفریحات متنوعی را تجربه کنید و شاید برای انجام همه آن ها باید ماه ها وقت بگذارید. در ادامه برترین کارها و تفریحاتی را که می توانید در تور آذربایجان تجربه کنید را به شما معرفی می کنیم تا هر کدام که بیشتر دوست دارید، در برنامه سفر خود بگنجانید.

برای سفر به جمهوری آذربایجان ما به شما در انتخاب برترین تور یاری می کنیم؛ برای انتخاب تور باکو، می توانید به یاری وبلاگ خطاطی تورهای آژانس های همکار را مشاهده و قیمت آن ها را مقایسه کنید؛ ما این امکان را فراهم نموده ایم تا بتوانید به راحتی و در کمترین زمان، سفرتان را مقرون به صرفه تر از همه جا برنامه ریزی کنید.

تور آذربایجان با کمترین قیمت

گشتی در روستاهای خلوت قوبا بزنید

جمهوری آذربایجان منظره ها طبیعی زیبای نفسگیر زیادی دارد و کمتر جایی می تواند در زیبایی با منطقه قوبا در کوه های قفقاز رقابت کند. این منطقه بعلاوه میزبان اقلیت های قومی است که به زبان خودشان سخن می گویند و در روستاهای دورافتاده کوهستانی زندگی می نمایند. دو مورد از این روستاها بسیار خاص هستند: روستای خینالیق (Khinalig) و گریز (Griz)؛ این روستاها در میان گردشگران علاقه مند به طبیعت و محیط زیست بسیار پرطرفدار هستند.

تا چند سال پیش این روستاها جاده نداشتند و فقط می شد با پای پیاده یا اسب، گذرگاه های کوهستانی ناهموار را طی کرد و به مقصد رسید؛ اما جاده ای که به تازگی در سال 2011 افتتاح شد، سفر به این روستاها را بسیار آسان تر کرد و فرصت های جدیدی برای پیاده روی و ره نوردی و بعلاوه اکوتوریسم ایجاد نموده است. با این حال هنوز هم سفر به این منطقه یک ماجراجویی بزرگ است و فقط بعضی خودروها قادر به پیمودن راستاهای پرخطر و کوهستانی هستند. آنچه که آن بالا انتظار شما را می کشد، منظره خیره نماینده و سفر در زمان است که شما را به جایی در گذشته می برد.

توصیه ما: شرکت Camping Azerbaijan تورهای پیاده روی و اکوتوریسم به این روستاها اجرا می نماید که می توانید در این تورها شرکت کنید.

مسابقات فرمول 1 را تماشا کنید

فرمول 1 هنوز هم برای باکو تازگی دارد، چون برای اولین بار در سال 2016 این مسابقات در این شهر برگزار گردید. جایزه بزرگ جمهوری آذربایجان نیز مثل سنگاپور و موناکو، رقابت خیابانی است و دور شهر باکو سریع ترین آن ها محسوب می گردد.

این راستا به وسیله مهندس آلمانی، Hermann Tilke طراحی شده است تا از مهم ترین جاهای شهر نیز عبور کند؛ بنابراین رانندگان از کنار دیواره های قلعه قدیمی و خیابان تاریخی استقلال عبور می نمایند و در نهایت به بلوار باکو می رسند که در ساحل دریای خزر واقع شده است.

افتتاح این مسابقات در تابستان سال 2016 بدون اتفاق خاصی به خاتمه رسید، اما سال قبل، چندین تصادف و مشاجره روی داد و مسابقات خاتمه هیجان انگیزی داشت. از آن پس، تاریخ برگزاری این رقابت ها به ماه آوریل تغییر یافت؛ آوریل برترین زمان سفر به باکو است، دقیقا قبل از اینکه گرمای شدید تابستان، شهر را در بر بگیرد.

آخر هفته به نخجوان سفر کنید

طبق افسانه ای، قله کوه ایلان داغ (کوه مار) به وسیله کشتی نوح تراشیده شده است؛ زمانی که بعد از فرونشست سیل، از کوه آرارات جدا می شد.

شاید انجیل برترین راه برای تفسیر جنبه های دگردنیای این منظره در برون بوم (بخشی از یک کشور که از بقیه کشور جدا بوده و در کشور دیگری قرار گرفته است) جمهوری آذربایجان، بین ایران، ارمنستان و ترکیه باشد.

برای رفتن به نخجوان باید با هواپیما از باکو به این منطقه بروید؛ بازدید از این شهر تجربه ای استثنایی و مجذوب کننده است؛ اینجا رانندگان تاکسی یونیفرم خاصی به تن می نمایند، خیابان ها بسیار زیبا هستند و نگهبانان در فرودگاه مودبانه از شما سوال می پرسند.

مجذوب کنندهیت نخجوان در آثار تاریخی و باستانی و منظرههای نفسگیر در امتداد رود ارس در مرز ایران نهفته است.

کجای دنیا مثل نخجوان می توانید از معدن نمک شوروی سابق تماشا کنید و به تماشای دریاچه ای با جزایر شناور بنشینید و تا قلعه Alinja (ماچوپیچوی جمهوری آذربایجان) بالا بروید.

محو زیبایی دریاچه گوی گول شوید

یکی از مهم ترین جاهای تماشای غرب جمهوری آذربایجان، دریاچه تماشایی گوی گول (دریاچه آبی) است که در کوهپایه کوه کاپاز در پارک ملی گوی گول قرار گرفته است.

این دریاچه یکی از چند دریاچه ای است که بعد از زلزله مهیب 1139 شکل گرفت و سنگ هایی از بالای کوه کاپاز به رودخانه آکسو پرتاب شد. در اطراف گوی گول چند هتل، قهوه خانه و رستوران وجود دارد؛ دریاچه مارال گول که در نزدیکی این دریاچه قرار گرفته است و از گوی گل کوچک تر است، دورافتاده تر و خلوت تر است و زیرساخت های گردشگری خاصی ندارد. برای رسیدن به مارال گول باید 7 کیلومتر پیاده روی کنید یا سوار مینی بوس شوید.

این پارک ملی دو ساعت با ماشین از دومین شهر بزرگ جمهوری آذربایجان، یعنی گنجه فاصله دارد.

بخش بزرگی از این پارک ملی بکر و دست نخورده است و حیات وحش غنی دارد؛ در پارک ملی گوی گول حیواناتی مثل گرگ، شغال و خرس زندگی می نماید. در این فاصله از گنجه با منظره ها زیبای طبیعی، قهوه خانه های سنتی و روستاهای قدیمی واجه می شوید و در جاده ممکن است گاوهایی را ببینید که از عرض جاده عبور می نمایند.

توصیه ما: هزینه اقامت در هتل های پارک ملی زیاد است و به همین علت بهتر است در گنجه اقامت کنید. این شهر تاریخ غنی، جوی جوان پسند و ساختمان های قدیمی با آجرهای قرمز دارد و باید از آن ها تماشا کنید.

سری به ارتفاعات جمهوری آذربایجان بزنید

در جمهوری آذربایجان دو پیست اسکی زمستانی کوچک اما در حال توسعه وجود دارد که در 5 یا 6 سال گذشته افتتاح شده اند و در آن ها می توانید اسکی هیجان انگیز در کوه های قفقاز را تجربه کنید. پیست اسکی کوه شاهداغ در 30 کیلومتری شهر قوسار قرار گرفته، شیب زیادی دارد و در بالای قله دارای اقامتگاه و رستوران است. پیست اسکی کوه طوفان داغ نیز در کوه های غربی این کشور واقع شده و در شهر گابالا قرار گرفته است؛ این پیست بیشتر برای اسکی بازان تازه کار مناسب است، اما امکانات بسیار خوبی مثل چندین کافه، رستوران و هتل دارد.

فصل اسکی در این منطقه ها نسبتا کوتاه است؛ از اوایل دسامبر تا اواخر فوریه می توانید در هر دوی این پیست ها اسکی کنید. این تفرجگاه ها در تابستان هم برای گردشگران تفریحات متنوعی در نظر می گیرند.

برای رفتن به هر دوی این پیست های اسکی، می توانید سوار اتوبوس یا تاکسی های محلی شوید. اما برترین روش، کرایه ماشین است.

مهمان خانه اهالی شوید و از مهمان نوازی آن ها و فرهنگ پذیرایی با چای لذت ببرید

کشور جمهوری آذربایجان زمانی بخشی از خاک ایران بود، به همین علت تعجبی ندارد که مردم این کشور با ما ایرانی ها اشتراکات فرهنگی زیادی داشته باشند. در هر نقطه از این کشور که مهمان خانه اهالی شوید، با روی باز از شما استقبال می نمایند؛ این خطه مردم مهمان نوازی دارد. آن ها با چای از مهمان شان پذیرایی می نمایند و این ریشه در فرهنگ شان دارد. علاوه بر این، سفره های مردم این کشور با دلمه، خینگال یا پلو رنگین می گردد و مدام به شما چای تعارف می نمایند.

چای نوشیدنی ملی این کشور است و بخش جدایی ناپذیری از سفر شما به جمهوری آذربایجان خواهد بود؛ چه به روستاهای کوهستانی بروید یا در سواحل دریای خزر باشید یا اینکه در هر گوشه ای از این کشور، کنار جاده بخواهید توقف کوتاهی کنید، حتما حداقل یک قهوه خانه سنتی پیدا می کنید که با یک فنجان چای تازه دم، خستگی تان را به در کنید.

در قهوه خانه ها چای در استکان های کمرباریک سرو می گردد؛ در حومه شهر و و منطقه ها روستایی، معمولا در کنار چای مربای خانگی که از میوه های همان منطقه تهیه شده است، می آورند. اما در باکو اغلب چای با باقلوا یا سایر شیرینی های آذری سرو می گردد.

توصیه ما: رستوران Shirvanshah Musey مکان فوق العاده ای برای تجربه فرهنگ نوشیدن چای در باکو است؛ در حین سفر به تاریخ شهر، می توانید از نوشیدن چای تازه دم هم لذت ببرید.

آنچه که ما در این دو قسمت معرفی کردیم، تنها بخشی از جاذبه های گردشگری و مجذوب کنندهیت های این کشور بود. اگر می خواهید قبل از سفر تمامی جاذبه های آن را بشناسید و برای سفرتان برنامه ریزی کنید، می توانید لیست کاملی از جاهای تماشای جمهوری آذربایجان را در وبلاگ خطاطی مشاهده کنید و به اطلاعاتی مثل موقعیت مکان روی نقشه، آدرس دقیق، تصاویر و بعلاوه جاذبه های رایگان این کشور دسترسی داشته باشید.

منبع: کجارو / assistancetour.com / edition.cnn.com

به "برترین تفریحاتی که می توانید در جمهوری آذربایجان تجربه کنید (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین تفریحاتی که می توانید در جمهوری آذربایجان تجربه کنید (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید