رشد 244 درصدی فروش فولاد خراسان در بورس کالا

به گزارش وبلاگ خطاطی، با اینکه صنعت فولاد در بسیاری از کشورها از شیوع ویروس کرونا به شدت تحت تاثیر قرار گرفته اما صنعت فولاد کشور رشد بسیار خوبی را تجربه می نماید. یکی از عواملی که باعث رشد این صنعت طی دو سه سال اخیر شده، تکمیل زنجیره فراوری این فلز استراتژیک از معدن تا محصولات نهایی بوده و در این مدت بسیاری از فراوریکنندگان طرح های توسعه ای خود را در راستای تکمیل زنجیره به ثمر رسانده اند...

رشد 244 درصدی فروش فولاد خراسان در بورس کالا

با اینکه صنعت فولاد در بسیاری از کشورها از شیوع ویروس کرونا به شدت تحت تاثیر قرار گرفته اما صنعت فولاد کشور رشد بسیار خوبی را تجربه می نماید. یکی از عواملی که باعث رشد این صنعت طی دو سه سال اخیر شده، تکمیل زنجیره فراوری این فلز استراتژیک از معدن تا محصولات نهایی بوده و در این مدت بسیاری از فراورینمایندگان طرح های توسعه ای خود را در راستای تکمیل زنجیره به ثمر رسانده اند. به این ترتیب، فراوری فولاد در کشور که وابسته به تجارت سنگ آهن در دنیا نیست و راستا خودکفایی را در این زمینه پیموده است، از آسیب های بسیار جدی ویروس کرونا در امان مانده و بسیاری از فراورینمایندگان فولاد در کشور ما مشغول شکستن رکوردهای فراوری هستند. در این راستا، با کسری غفوری، مدیرعامل شرکت مجتمع فولاد خراسان به گفت وگو نشسته ایم. وی می گوید مجتمع فولاد خراسان در شرایط شیوع ویروس کرونا، توانسته رکوردهای فراوری خود را یکی پس از دیگری به ویژه در فراوری گندله پشت سر بگذارد و در بحث فروش نیز رشد قابل توجهی داشته باشد. مشروح این گفت وگو را در ادامه خواهید خواند:

عملکرد شرکت فولاد خراسان در 6 ماهه نخست امسال چگونه بوده است؟ این شرکت چه رکوردهایی را طی این مدت در زمینه فراوری و فروش به ثبت رسانده است؟

مجتمع فولاد خراسان سومین قطب فولاد کشور و یکی از مجموعه های پایدار فراوری فولاد ایران است که در زمینه فراوری مقاطع ساختمانی به عنوان محصول نهایی فعالیت می نماید و علاوه بر آن شرکت در حال حاضر با فراوری بیش از 1.4 میلیون تن فولاد خام (شمش) علاوه بر مقاطع سبک بخشی از احتیاجهای شمش کارخانه های نوردی را فراوری و به صورت فروش داخلی یا صادراتی عرضه می نماید. این مجتمع که در سال 1376 کلنگ احداث آن به زمین خورد از سال 1380 نخستین خط فراوری خود را که یک کارخانه نورد 550 هزار تنی بود، راه اندازی کرد که این بخش هم اکنون بالاتر از ظرفیت اسمی خود در حال فراوری است. مجتمع فولاد خراسان کلیه حلقه های زنجیره فراوری فولاد را در داخل سایت خود در نیشابور تکمیل نموده و کارخانه فراوری کنسانتره را در پهنه معدنی سنگان (خواف) در دست احداث دارد که با راه اندازی آن، تمام حلقه های فراوری فولاد از معدن تا محصول نهایی را در استان محل استقرار خود، خراسان رضوی، در اختیار خواهد داشت. شایسته است اشاره کنیم که مجتمع هم اکنون علاوه بر کارخانه نورد (محصول نهایی) دارای دو کارخانه فولادسازی (فراوری شمش)، دو مدول فراوری آهن اسفنجی به روش احیا مستقیم (DRI) و کارخانه گندله سازی است که همه این ها در شهرستان کهن و تاریخی نیشابور مستقر هستند.

شرکت در انتها سال 1398 با فراوری بیش از 600 هزارتن محصول نهایی (میلگرد) بالاتر از برنامه فراوری خود عمل نموده و به اهداف خود دست یافته است. در نیمه نخست امسال نیز علی رغم شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بیش از 20 روزه شرکت در شروع سال 1399 که برای برای پیشگیری از شیوع کووید19 انجام شد، تا انتها شهریور ماه 260 هزار و 507 تن فراوری محصول نهایی را ثبت نموده ایم و با همت همکاران پرکوشش و برنامه ­ریزی مناسب صورت گرفته و بهره وری و افزایش زمان در دسترس فراوری و کاهش توقف ها، دستیابی به اهداف فراوری در دسترس قرار گرفته است. مجتمع همچنین در سال گذشته پیروز شد تا انتها اسفند ماه یک میلیون و 74 هزار تن شمش فولادی فراوری کند و در 6 ماه نخست امسال هم با وجود شرایط پیش گفته، پیروز شده ایم به رقم 491 هزار و 50 تن دست یابیم. در خرداد ماه، همکاران ما توانستند رکورد ماهانه فراوری پیشین خود را نیز جابه جا نمایند و به رقم 51 هزار و 79 تن فراوری فولاد خام در یک ماه دست یابند. عملکرد واحد احیا مستقیم شرکت در سال 1398 فراوری یک میلیون و 343 هزار تن آهن اسفنجی بوده و در نیمه سال 1399 هم با فراوری 623 هزار و 908 تن در راستا اهداف فراوریی خود حرکت می کنیم. در سال گذشته تناژ فراوریی گندله مجتمع فولاد خراسان یک میلیون و 453 هزار تن بوده که امسال و با سپری شدن 6 ماه از سال، 832 هزار تن گندله در شرکت فراوری شده است. ضمن آن که در ماه های اردیبهشت و خرداد امسال به فاصله یک ماه، دو رکورد ماهانه فراوری گندله شرکت جابه جا شده و آخرین رکورد فراوری کارخانه گندله سازی ما 190 هزار و 136 تن در خرداد ماه بوده است.

در بخش فروش، شرکت فولاد خراسان چه عملکردی داشت؟

مجتمع فولاد خراسان علی رغم شرایط تحریمی امسال پیروز به صادرات 70 هزار تن محصول به بازارهای هدف فرامرزی شده و فرایند صادرات مجتمع به آهنگ مطلوبی ادامه دارد. این درحالی است که باید یادآور شویم که با هدف کشف قیمت های عادلانه و حفظ منافع عمومی با مکانیزم ­های شفاف عرضه، شرکت امسال با افزایش بیش از 77 درصدی حجم عرضه محصولات خود در بورس کالا، 244 درصد رشد ریالی را در ارزش فروش محصولات خود در 6 ماه نخست امسال کسب کرد. به طور کلی مجتمع فولاد خراسان با ثبت دو هزار و 737 میلیارد تومان فروش در 6 ماه نخست امسال، 25 درصد رشد درآمد ریالی ناشی از فروش محصولات خود را به ثبت رساند که این رقم در مقایسه با فروش سال قبل در همین مدت، بیش از 560 میلیارد تومان افزایش درآمد را نشان می دهد.

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، شرکت فولاد خراسان چه عملکردی را در مقابله با این ویروس از خود بر جای گذاشته است؟

فولاد خراسان در قالب فعالیت های اجتماعی ، طی 6 ماه گذشته به شهرستان های اطراف مجتمع یاری نموده است. در این زمینه تامین اکسیژن واحد علوم پزشکی نیشابور، سم زدایی و ضد عفونی کردن معابر عمومی شهر نیشابور با همکاری آتش نشانی، فراهم کردن لوازم حفاظت فردی به شهرهای فیروزه، نیشابور و دانشگاه علوم پزشکی نیشابور، تامین سوئیت های پزشکی برای کادر پزشکی دانشگاه علوم پزشکی نیشابور، تامین و دراختیار گذاشتن مایعات ضد عفونی نماینده دست و سطح به مسئولان شهرهای نیشابور و فیروزه و... از مهم ترین اقدامات شرکت برای مقابله با کرونا بوده است.

در مجتمع نیز توزیع ماسک، مواد ضدعفونی نماینده و سایر اقلام بهداشتی میان کارکنان و پیمانکاران مجموعه و خانواده های آن ها در سه مرحله صورت گرفته است. همچنین هر هفته دو مرتبه سم زدایی و ضد عفونی کردن مجموعه برای پرسنل تمام قسمت های اداری، محوطه های مجتمع، خطوط فراوری و معابر در دستور کار قرار گرفته و طی هشت ماه گذشته همیشه صورت گرفته است.

یکی دیگر از مهم ترین اقدامات مجتمع فولاد خراسان برای روبروه با شیوع بیماری کرونا، آنالیز کارکنان از طریق تب سنجی در ورودی های مجتمع توسط پزشکان و کارکنان بخش حفاظت این مجتمع بوده است. علاوه بر این، اگر کارکنان بخش ایمنی و بهداشت با همکاری واحد انتظامات طی تب سنجی با مورد یا مواردی روبرو شوند که علائم بیماری را داشته باشد، سریعا فرد مذکور به واحد اورژانس و بخش پزشکی معرفی می گردد. همچنین اگر فردی مبتلا به بیماری بود، سریعا به مراکز درمانی یا منزل انتقال می یابد تا پس از درمان و خروج از شرایط بیماری، مجدد به کار بازگردد. حتی در مدتی که فرد بیمار دوره استراحت را می گذراند، کلیه حقوق و مزایای وی پرداخت می گردد و مسئله ای برای فرد بیمار به وجود نمی آید.

رعایت فاصله گذاری اجتماعی و مقابله با کرونا، ناوگان ترابری و سرویس های کارکنان را افزایش دادیم تا احتمال سرایت بیماری کاهش یابد. در این رابطه تعداد سرویس ها هم در بخش کارکنان و هم در بخش پیمانکاران تقریبا دوبرابر شده است. اقدام دیگر نیز تغییر شیفت های کاری بود تا ورود به مجتمع به جهت رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به صورت هم زمان همراه با تجمع اتفاق نیفتد.

در امسال با وجود شیوع کرونا از عمل به مسئولیت های غافل نشدیم که از جمله آن ها می توان به توسعه فضای سبز، برنامه ساخت یک مجتمع فرهنگی ورزشی در زمینی به مساحت 30 هزار متر مربع در مجتمع برای کارکنان، یاری به کتابخانه های شهرستان های فیروزه و نیشابور، برگزاری مسابقات کتابخوانی زیست محیطی، نصب تلویزیون شهری بسیار عظیم در ورودی شهرستان نیشابور، تشکیل تیم والیبال فولاد خراسان و فراخوان جذب 244 نفر نیروی انسانی جهت اشتغال اشاره نمود.

چه چالش هایی برای فراورینمایندگان فولاد در کشور وجود دارد؟

همان طور که آگاهان به شرایط بازار فولاد در کشور اذعان داشته اند، موانع و مسائل صادراتی از یک سو و چالش تامین مواد اولیه که ناشی از عدم توازن زنجیره فراوری فولاد در کشور است، مهم ترین مشکل برای فولادسازان به شمار می رود و در کنار آن شاید بتوان از مسائلی مانند لزوم انتقال فناوری و اصلاح و بهینه سازی خطوط فراوری نام برد. مجتمع فولاد خراسان خوشبختانه با چالش اختصاصی روبرو نیست و شاخص های یک فراورینماینده باثبات را دارد، اما این مسائل، عام هستند که منحصر به یک مجموعه خاص نیست و باید با سیاست گذاری کلان به سمت حل و فصل آن ها برویم.

دولت چگونه می تواند چالش های صنعت فولاد کشور را حل نماید؟

مسلما یاری دولت به تسهیل صادرات و برطرف موانع صادراتی، یاری به تامین منابع مالی برای پروژه های توسعه، کوشش برای برقراری توازن فراوری، یاری به تبادل تجربیات و انتقال فناوری در تعامل با کشورهای صاحب فناوری، حل مسئله تعهدات ارزی و تامین، تجهیز و نوسازی خطوط فراوری با استفاده از ارز ناشی از صادرات را می توان به عنوان مهم ترین انتظارات در این زمینه عنوان نمود. قیمت گذاری نهاده های فراوری و تعیین نرخ مواد اولیه با مبنای منطقی که با لحاظ حق فراورینمایندگان داخلی از منابع داخلی صورت می گیرد انتظار دیگری است که همه فولادسازان دارند؛ توجه داشته باشیم که فراورینمایندگان عظیم فولاد کشور در راستای تامین منافع عمومی و با هدف کشف قیمت منصفانه و کنترل قیمت ها با سیاست های راهبردی و کلان دولت همراهی می نمایند و این تعامل، تعاملی دوسویه است.

استراتژی های شرکت فولاد خراسان برای آینده چیست؟

فناوری به روز، داشتن استانداردهای ملی و بین المللی، کنترل مستمر کیفیت و استفاده از مواد اولیه مناسب، محصول مجتمع فولاد خراسان را در صندلی مناسبی قرار داده و نگاه بازار به محصولات این شرکت خود گویای تمایز و صندلی مجتمع فولاد خراسان در بازار محصولات فولادی است. ضمن آن که پایبندی به تعهدات و جوابگویی در قبال مشتریان و ذی نفعان کاملا در شرکت نهادینه شده است. باید توجه داشت که بازار، به عنوان نمونه، میلگرد فولاد خراسان را با قیمت اندکی بالاتر از محصولات مشابه پذیرفته است و این استقبال بازار و مشتری، پاداش عملکرد فولاد خراسان است.

چشم انداز صنعت فولاد کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

کشور ما در دهه های اخیر از مالی تک محصولی خارج شده و امروز شاهدیم که محصولات مختلف ازجمله فولاد، بعضا ارزش صادراتی بیشتری نسبت به نفت و فراورده های آن پیدا نموده اند و احتیاج به توجه به صنایع مادر و اساسی مانند فولادسازی کاملا محسوس است و امیدوار هستیم که این چندمحصولی بودن اقتصاد کشور هر روز بیش از پیش جای خود را در معادلات و تصمیم گیری ها پیدا کند و موانع فراوری هر چه بیشتر مرتفع گردد. حمایت از فراورینماینده، حمایت از اشتغال پایدار و توام با کرامت، حمایت از رشد مالی و بالندگی کشور است.

فولاد محصولی استراتژیک در توسعه و نوسازی کشور است، به طوری که سرانه مصرف سالانه فولاد، از شاخص های ارزیابی عمران و رشد مالی کشورها به حساب می آید و کشورهایی که فرایند توسعه را با آهنگ شتابان تری دنبال می نمایند، حدود 1.5 تا دو برابر سرانه مصرف دنیای، فولاد مصرف می نمایند. کشور ما یکی از کشورهایی است که برنامه ها و چشم انداز توسعه در آن تعیین است و قطعا توسعه و نوسازی کشور، همان طور که در 40 سال انقلاب به ویژه پس از انتها جنگ ناجوانمردانه­ تحمیلی مشاهده می کنیم، گریزناپذیر است. خوشبختانه نیروی انسانی جوان و اندیشه و فکر خلاق فرزندان این سرزمین، نوید سازندگی بیش از پیش را می دهد و در حوزه زیرساخت ها نظیر راه، شهرسازی، ناوگان حمل و نقل و ترابری و... افق های توسعه کاملا تعیین و کارهای زیادی در کشور باید صورت گیرد.

با توجه به همه این واقعیت ها احتیاج کشور، در صورتی که رشد مالی به صورت میانگین 5 تا 7 درصد گردد، فراوری کنونی فولاد در کشور جوابگوی مصرف نخواهد بود و بر همین مبنا بعضا احتیاج به فراوری سالانه 55 میلیون تن در سال مطرح می گردد. لذا احتیاج به فولاد برای کشوری که در حال توسعه و بهسازی بوده، یک احتیاج بنیادین است. به نظر می رسد در صورت پیش رفتن با تحول فناوری فراوری و استفاده از دستاوردهای روز در این زمینه و حفظ رقابت پذیری محصول فراوریی در کشور، برای دهه های آینده کاملا برنامه فراوری فولاد حتی رو به گسترش است. لذا علاوه بر احتیاجهای پیش گفته و به ویژه با توجه به مزیت نسبی که کشور ما در مواد اولیه، انرژی و... دارد، افزایش فراوری فولاد را توجیه پذیر می سازد.

منبع: خبرگزاری آریا

به "رشد 244 درصدی فروش فولاد خراسان در بورس کالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 244 درصدی فروش فولاد خراسان در بورس کالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید