هند شلیک به معترضان کشمیری را متوقف کند

به گزارش وبلاگ خطاطی، دیده بان حقوق بشر گفت، نیروهای هند با استفاده از تفنگ های ساچمه ای علیه معترضان باعث معلولیت، کوری و حتی کشته شدن مردم در کشمیر می شوند و این اقدام آنها برخلاف هنجارهای بین المللی است که نیروهای امنیتی را از استفاده از چنین ابزاری برای کنترل اعتراضات منع می نماید.

هند شلیک به معترضان کشمیری را متوقف کند

به نقل از خبرگزاری آناتولی، دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای اعلام نمود: یک بار دیگر نیروهای امنیتی هند از تفنگ ساچمه ای در کشمیر استفاده کردند که تنها باعث نگرانی های بیش از حد مردم و آسیب های جدی به معترضان و عابران پیاده شده است. استفاده از این سلاح باعث آسیب های جدی و غیرقابل بازگشت شده و تمامی معیارهای بین المللی و قوانین ذکر شده در اصول اولیه و پایه سازمان ملل درباره نحوه استفاده از نیرو و سلاح را نقض نموده است.

محکومیت استفاده از تفنگ ساچمه ای توسط نیروهای امنیتی هند در کشمیر در پی تنش های ایجاد شده ناشی از شلیک از این سلاح به سوی معترضان در سرینگر، مرکز کشمیر هند مطرح شد که در آن شش تن به شدت زخمی شدند.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است: رهبران هند که مدعی اند سیاست هایشان برای بهبود شرایط زندگی مردم در کشمیر است، نمی توانند نسبت به اقدامات نیروهای امنیتی در این منطقه مورد مناقشه بی اعتنا باشند.

دیده بان حقوق بشر همچنین گفته، گلوله های ساچمه ای شلیک شده باعث زخمی شدن و جراحت هزاران تن از جمله کوری مردم در این منطقه شده است. قوانین بین المللی استفاده از زور از جمله خشونت علیه معترضان را منع می نماید که باعث تبعیض یا آسیب جدی می گردد. همچنین استفاده از چنین گلوله هایی در بازه زمانی ژوئیه 2016 تا فوریه 2019 باعث کوری 139 کشمیری شده است.

همچنین به گفته محبوبه مفتی، سر وزیر سابق کشمیر هند، در بازه زمانی ژوئیه 2016 تا فوریه 2017، بیش از 6200 تن در نتیجه برخورد چنین گلوله هایی زخمی شده اند که 782 تن از ناحیه چشم دچار جراحت شدند.

میناکشی گانگلی، مدیر بخش جنوب آسیا در دیدبان حقوق بشر در بیانیه ای گفت: استفاده نیروهای مجری قانون هندی از تفنگ های ساچمه ای در کشمیر باعث ترس و جراحت های شدید معترضان و عابرین پیاده شده است.

این محکومیت در پی شلیک شدید ساچمه بادی در تظاهراتی در سرینگر، مرکز کشمیر تحت کنترل هند مطرح شد که در جریان آن دست کم شش تن به شدت زخمی شدند.

دیده بان حقوق بشر گفت: در دهه اخیر از زمانی که مقامات هند برای نخستین با تفنگ های ساچمه ای را در این منطقه مستقر کردند، ساچمه های بادی شلیک شده از این تفنگ ها باعث هزاران جراحت از جمله از دست دادن بینایی شده است.

در این بیانیه آمده است: قوانین بین الملل هرگونه استفاده از زور از جمله علیه معترضان خشن را که باعث صدمه و جراحت کورکورانه و غیرضروری گردد، منع می نماید.

دیده بان حقوق بشر با اشاره به آمار منتشر شده در وبسایت IndiaSpend گفت: ساچمه های بادی بین ژوئیه سال 2016 تا فوریه 2019 میلادی 139 کشمیری را نابینا نموده اند.

در ادامه این بیانیه تاکید شد: دولت هند باید استفاده از تفنگ های ساچمه ای را متوقف کند و تکنولوژی های کنترل جمعیت خود را برای رسیدن به استانداردهای بین المللی مورد ارزیابی قرار دهد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "هند شلیک به معترضان کشمیری را متوقف کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هند شلیک به معترضان کشمیری را متوقف کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید