11 نکته درباره آنتی هیستامین دکونژستان

به گزارش وبلاگ خطاطی، هر قرص شامل 5 میلی گرم کلرفنیرآمین، 5/2 میلی گرم فنیل افرین و 20 میلی گرم فنیل پروپانول آمین است یعنی آنتی هیستامین و ضداحتقان.این دارو برای بهبود موقت احتقان بینی و سینوس ها، عطسه و آبریزش از بینی ناشی از سرماخوردگی ورینیت آلرژیک مصرف می گردد.

11 نکته درباره آنتی هیستامین دکونژستان

11 نکته درباره آنتی هیستامین دکونژستان

هر قرص شامل 5 میلی گرم کلرفنیرآمین، 5/2 میلی گرم فنیل افرین و 20 میلی گرم فنیل پروپانول آمین است یعنی آنتی هیستامین و ضداحتقان.

این دارو برای بهبود موقت احتقان بینی و سینوس ها، عطسه و آبریزش از بینی ناشی از سرماخوردگی ورینیت آلرژیک مصرف می شود.

کلرفنیرامین با اثر روی گیرنده های اچ یک اثرات هیستامین را مهار می نماید. اثرات ضدموسکارینی این دارو تا حدی سبب خشک شدن مخاط بینی می شود.

فنیل افرین روی گیرنده های مجاری تنفسی اثر نموده و با ایجاد تنگی عروق موجب برطرف احتقان می شود. فنیل پروپانولامین هم اثر تحریکی روی دستگاه اعصاب مرکزی یعنی مغز و نخاع دارد.

کلرفنیرامین وفنیل پروپانولامین از مجرای گوارشی به خوبی جذب می شوند اما جذب فنیل افرین زیاد نیست . متابولیسم دارو در مجرای گوارشی و کبد صورت می گیرد. دفع آن از راه کلیه است .

در خردسالان عوارض جانبی این دارو به خصوص اثر آنتی موسکارینی بیشتر دیده می شود. در سالخوردگان احتمال بروز واکنش های متناقض مثل تهییج پذیری هم وجود دارد.

در سالخوردگان احتمال بروز خشکی دهان ، عفونت های کاندیدیاز دهانی و بعلاوه احتمال اسپاسم ، توهم و تشنج وجود دارد.

عوارض جانبی : عوارض شایع آن شامل غلیظ شدن ترشحات نایژه و بروز سرفه های خشک است. احتمال بروزتاری دید، اغتشاش شعور، دفع سخت یا دردناک ادرار، سرگیجه و خشکی دهان وجود دارد.

احتمال بروز تداخل با گلیکوزیدهای قلبی (دیژیتال ) وجود دارد که به آریتمی قلبی منجر می شود. مسدودکننده های گیرنده های بتا می توانند باعث افزایش فشارخون ناشی از این دارو گردند. مصرف هم زمان این دارو بارزرپین اثر این دارو را کاهش می دهد. مصرف هم زمان بعضی داروها با این دارو می تواند باعث تشدید ضعف دستگاه اعصاب مرکزی یعنی مغز و نخاع می شود. CNS داروهای ضدهیستامین شده و با افزایش اثر فنیل پروپانولامین باعث طولانی شدن و تشدید تحریک قلبی شود.

احتمال بروز خواب آلودگی یا سرگیجه وجود دارد. برای کاهش عوارض گوارشی ، با غذا، آب و یا شیر مصرف شود. این دارو ممکن است علایم مسمومیت گوشی ناشی از سالیسیلات ها را بپوشاند. استفاده طولانی مدت از این دارو می تواند به وابستگی منجر شود.

میزان مصرف : در بزرگسالان سه تا چهار قرص در روز و در بچه ها شش تا 12 سال حداکثر دو تا سه قرص در روز مصرف می شود.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "11 نکته درباره آنتی هیستامین دکونژستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 نکته درباره آنتی هیستامین دکونژستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید