رابعه مدنی از نقش متفاوتش در مامان پز گفت

به گزارش وبلاگ خطاطی، رابعه مدنی درباره حضورش در برنامه مامان پز رادیو صبا و تجربه های آشپزی اش توضیحاتی داد.

رابعه مدنی از نقش متفاوتش در مامان پز گفت

یکی از برنامه هایی که با موضوع آشپزی روزهای پنج شنبه و آدینه مهمان خانه های شماست، برنامه مامان پز رادیو صباست که رابعه مدنی، بازیگر سینما و تلویزیون آشپزی غذاها را به عهده دارد و هرازگاهی هم سری به خاطرات روزهای گذشته می زند و غبار فراموشی را از آن ها پاک می نماید. البته ناگفته نماند که خانم مدنی فوت و فن های آشپزی را هم به دختران جوان یاد می دهد تا به قول خودش غذاهای خام و سوخته درست نکنند. در ادامه صحبت های او و فوت و فن هایی که برای آشپزی به کار می برد، می خوانید.

رابعه مدنی، بازیگر سینما و تلویزیون درباره برنامه مامان پز که این روزها از رادیو صبا پخش می گردد، گفت: از من خواستند که تجربه 40، 50 سال زندگی ام را در اختیار شما بگذارم. ان شاء الله که بهره ببرید. دلم می خواهد اشتباهات آشپزی را نسل نو نداشته باشد.

مدنی ادامه داد: اگر بزرگتری باشد و تجربه هایش را در اختیار جوان ترها بگذارد، خیلی صواب نموده است. چون جوان باید شش دفعه پیاز داغ را بسوزاند تا یاد بگیرد بعد از اینکه پیاز را ریخت، تفت زد، آب پیازها را گرفت، کم کم روغن را بریزد. نه اینکه از همان ابتدا روغن را بریزد. این تجربه کوچکی است ولی خیلی بدرد دختر جوان می خورد.

این بازیگر تلویزیون به گوشه ای از تجربه آشپزی اش اشاره نمود و اضافه نمود: سبزی قرمه سبزی را با روغن زیاد سرخ نکنید. سبزی را نیمه تفت دهید. طوری که آب سبزی گرفته گردد. الان نمی دانیم این روغن ها از چیست. ان شاءلله روغن ها روغن کرمانشاهی باشد. ولی هرچه این روغن ها را کمتر بخوریم، سالم تر هستیم. شما نسل جوان سعی کنید از روغن حیوانی بهره ببرید. چون هم مفیدتر است و هم جذب و دفعش آسان تر است.

وی شرح داد: از قدیم مادرم می گفت مادر! دیزی پر جوش بهتر از دیزی پر گوشت است. فکر نکنید هرچه گوشت و روغن در غذا بریزید، غذا خوشمزه تر است. نه! مهمتر از همه آن ها عشقی است که بدانی برای کی آشپزی می کنی. همسرت هست یا بچه هایت، آن احساس توست که به غذا منتقل می گردد. مطمئن باش آن غذایی که به یاد همسرت، بچه هایت درست می کنی، زیباترین و خوشمزه ترین غذاست.

مدنی گفت: چرا می گوییم غذای مادر خوشمزه بود؟ چون مادر به یاد بچه هایش غذا را می پزد. نه به یاد در و دیوار. این ها چیزهای کوچکی است ولی موثر است. یادتان باشد هرکاری که با عشق انجام می دهید، برترین می گردد. وقتی من می دانستم ظهر بچه هایم می آیند و همسر خدابیامرزم می آید، با چه عشق و حالی غذا را درست می کردم. یعنی از صبح تا ظهر درگیر پخت غذا می شدم و کار دیگری انجام نمی دادم.

این بازیگر سینما اضافه نمود: مهمترین مسئله در زندگی نسل جوان این است که نظم داشته باشند. شب نخوابید و صبح بلند شوید که هم لباس بشورید، اتو بزنید، مهمانی بروید، خرید کنید و ... همه این کارها تداخل ایجاد می نماید. هر کاری با حوصله، آرامش و برنامه ریزی انجام گردد.

وی درباره ورود رادیو و خاطراتی که با آن جعبه جادویی سپری شد، گفت: اولین بار رادیو در ادبیبهشت سال 1304 آمد. آن زمان من بچه بودم و همسایه ما رادیو داشت. عشق مان این بود که روز آدینه کارهایمان را انجام دهیم و به خانه همسایه مان برویم. یک نمایش رادیویی آن زمان به نام عمه خانوم بود. بعد از این، برنامه شما و رادیو آمد. این برنامه خیلی آموزنده بود و مطالب خوبی داشت.

رابعه مدنی در سرانجام صحبت هایش دعایی برای مردم کشور کرد و یادآور شد: الهی به حق جدم خدا برای کشورم، دینم، خاکم، هم وطنامم به خصوص نسل جوان خیر و خوشی و سلامتی و موفقیت عطا کند. روزی بیاید که سینمای ایران در عالم بدرخشد. الحمدالله نسل جوان روز به روز پیشرفت بهتری انجام می دهند، کشور هم روز به روز اختراعات خوبی می نماید که این ها جزو نعمت های الهی است، دخترم.

وبلاگ خطاطی فرهنگی هنری رادیو تلویزیون

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "رابعه مدنی از نقش متفاوتش در مامان پز گفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابعه مدنی از نقش متفاوتش در مامان پز گفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید